Socialni demokrati odločno proti omejevanju volje ljudi in njihove pravice do referenduma
Poslanska skupina Socialnih demokratov je na današnji izredni seji Državnega zbora odločno nasprotovala sklepu o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovenski vojski, s tem pa ljudem odreče možnost soodločanja glede 780 milijonske investicije za nakup vojaške opreme.
27. november 2020
Poslanci in poslanci SD so ob tem izpostavili, da je pravica do referenduma temeljna človekova pravica, ljudje pa imajo pravico soodločati o najpomembnejših zakonodajnih vprašanjih oziroma odločitvah v državi.”
Prav tako so v Poslanski skupini SD mnenja, da se lahko nedopustnost razpisa zakonodajnega referenduma uporabi zgolj v izjemnih primerih, ko bi za državo nastale škodljive in nepopravljive posledice, kar pa predlagatelj sklepa o nedopustnosti referenduma o 780 milijonski investiciji za nakup vojaške opreme po njihovem prepričanju ni dokazal.
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je v stališču poslanske skupine na seji napovedala zavrnitev sklepa s strani SD. “Ljudje imajo na referendumu pravico odločiti o tem, ali bomo v naslednjih letih s posebnim zakonom za Slovensko vojsko porabili 780 milijonov evrov proračunskih sredstev.”
Poslanka je ob tem spomnila na razrez nakupa, ki naj bi ga vlada, po besedah ministra za obrambo, porabila z danim, več stomilijonskim zneskom, med drugim tudi za nakup raketnih sistemov ter srednjih lahkih oklepnih transportnih vozil 8×8 in 4x4x.
Po besedah poslanke Hot, se Socialni demokrati zavedajo težav Slovenske vojske, po njihovem prepričanju pa je vendarle prav, da se v ozir vzame prioritete, ki jih je v ospredje postavila koronakriza, ob tem pa spomnila na več kot 28.000 zbranih podpisov za razpisa referenduma, ki sta jih stranki SD in Levica včeraj prinesli v Državni zbor.
“Absolutno nedopustno je, da se ljudem na zakonodajnem referendumu onemoči odločitev glede investicij v Slovensko vojsko v naslednjih šestih letih, saj gre za širše družbeno vprašanje, ki bo imelo dolgoročne posledice na naše družbene podsisteme,” je bila do vladne namere kritična Meira Hot ter zavrnila tezo, da je referendum o tem vprašanju nedopusten v delu 90. člena Ustave: “To ni zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravne nesreče. Sklep o nedopustnosti referenduma je zato arbitraren, nedopusten in v Poslanski skupini Socialnih demokratov bomo glasovali proti njegovemu sprejemu.”