
Sonja Lokar
Članica Predsedtva SD, strokovnjakinja za enakost spolov
Za zavezništvo s civilno družbo
Vsem ljudem, ki si želimo življenja v demokraciji, vredni tega imena, je jasno, da je vsak dan vladanja sedanje vlade dan, ki nas kot družbo vleče v avtokracijo. Toda to, kako uspešno lahko to počne vlada, zlasti njena največja stranka, je odvisno predvsem od tega, kako so se temu sposobne upirati sile demokratične prenove družbe, se med seboj prepoznati, se povezovati, zgraditi zavezništva v javnih prizadevanjih za skupne vrednote in konkretne skupne akciije.
Problem, ki je pred nami ni samo, kako se znebiti nedemokratičnega vladanja, ampak kako premagati posledice pandemije in v tem procesu zgraditi drugačno, bistveno bolj vključujočo demokracijo in nov razvojni model. Tokrat ne gre za zavezništva iz kratkoročnega interesa, ko si ena skupina strank prizadeva, da bi zamenjala drugo, tisto na oblasti. Gre za mnogo več.
Slovenija je mlada država, ki je nastala v 20. stoletju zato, ker je bila napredna stran njene civilne družbe v najbolj kritičnih zgodovinskih trenutkih sposobna določiti napredno smer razvoja, ki je ljudi v tej državi popeljala na višjo raven civilizacijslega napredka. Majniška deklaracija ob koncu prve svetovne vojne, NOB v II. svetovni vojni, plebiscit in nova ustava na začetku devetdesetih let.
Izziv, s katerim se spopadamo kot družba danes, zaenkrat in k sreči, še ne poteka v tako dramatičnih mednarodnih razmerah, kakršne so bile v obdobjih, ki sem jih omenila. Kljub temu pa se tudi tokrat ne borimo samo za to, da bi se vrnili na izhodišča, ki smo jih z visokim družbenim soglasjem sprejeli v začetku devetdesetih let z novo ustavo.
Spet je nastopil čas, da na novo premislimo najširšo družbeno pogodbo, ki jo potrebujemo za nove, zahtevne čase.
Velika napaka bi bila, če bi obstoječe stranke ustavnega loka, vsaka zase ali vse skupaj, v graditvi te nove družbene pogodbe poskušale instrumentalizirati napredni del civilne družbe. Njihov potencial lahko res pomaga pri graditvi skupne alternative samo, če se lahko izražajo svobodno in če vse politične stranke pri tem spoštujemo njihovo pravico do ostre kritike, do zmote, do inovacij.
Napredni civilndružbeni akterji ne potrebujejo nikogaršnjega političnega tutorstva, nobene samooklicane avantgardnosti te ali one stranke v KUL, potrebujejo pa zgodovinsko izpričano sposobnost SD, da ustvarimo prostor za resnično svobodno politično diskusijo, okolje, v katerem sile napredka delujejo svobodno in hkrati povezano, v medsebojnem spoštovanju in zaupanju v resnično predanost skupnim vrednotam in ciljem.
Velika napaka 90. let prejšnjega stoletja je bila izključitev organiziranih naprednih žensk iz strankarskega, parlamentarnega in vladnega političnega dialoga po prvih volitvah. To napako smo ženske in družba zelo drago plačali in je do današnjega dne nismo v celoti popravili. Socialne demokratke smo to napako, skupaj s feministkami v civilni družbi in v nekaterih drugih strankah, po svojih najboljših močeh najbolj vztrajno in dosledno popravljale zadnjih 30 let. Zato smo si v civilnodružbenem naprednem ženskem gibanju prislužile spoštovanje in zaupanje. O tem govorim zato, ker zato zdaj SD nosimo največjo odgovornost za to, da KUL ne ponovi napake iz 90. let.
Če nam uspe v bodočem družbenem projektu, s pomočjo organizirane feministične skupnosti v Sloveniji, odpraviti diskriminacijo na osnovi spola, uveljaviti ničelno toleranco do nasilja, razviti ekonomski model, ki bo prenehal izkoriščati neplačano skrbstveno delo žensk, bomo uveljavili vse ključne vrednote in strateške cilje naše stranke, zapisane v dokumentih te konference.
Zato pozivam našo stranko, Socialne demokrate: odločno odprimo vrata Koalicije ustavnega loka za inovativne pobude in rešitve feministk v civilni družbi in zagotavljam vam, družba se bo korenito spremenila v smeri, ki smo si jo začrtali.
Preberi še:

dr. Jernej Štromajer: Roe proti Wadu ali volitve imajo posledice

Matjaž Nemec: Vprašanje Zahodnega Balkana je test kredibilnosti EU in njena odgovornost za preprečevanje EU nešteto hitrosti
