Dejan Židan s študenti in študentkami andragogike in pedagogike o aktualnem preko videokonference
Študentke andragogike in pedagogike Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani se pod mentorstvom profesorice dr. Andreje Hočevar in dr. Mojce Kovač Šebart vsakoletno udeležujejo pogovora s poslanci in poslankami v Državnem zboru.
Poslanska skupina Socialnih demokratov se vsakokrat odzove povabilom na tovrstna srečanja, žal pa je letošnje zaradi nastalih razmer odpadlo. A ne povsem. Po želji profesorice Hočevarjeve, da v pogovoru tudi letos sodeluje predsednik Socialnih demokratov mag. Dejan Židan, so Socialni demokrati skupaj z njo organizirali srečanje, ki je potekalo preko spleta v obliki videokonference.
Popoldanske ure včerajšnjega, četrtkovega, nenavadno sneženega marčevskega popoldneva so bile tako namenjene dinamičnemu pogovoru predsednika SD in poslanca mag. Dejana Židana s študentkami in profesoricama o delu Državnega zbora, njegovih izkušnjah kot predsednika Državnega zbora ter dilemah in prednostih slovenskega parlamentarizma.
Velik del pogovora je seveda tekel tudi glede nastale situacije zaradi koronavirusa in posledicah, ki zadevajo tudi študentsko populacijo. Delo preko študentskih servisov, ki za veliko študentk in študentov predstavlja največji vir dohodka, s tem pa možnost plačevanja njihovih stanarin, prehrane, prevoza v univerzitetna središča, …, je sedaj presahnilo. Predsednik mag. Dejan Židan je zato poudaril, da je za Socialne demokrate prvo merilo uspešnega reševanja nastale krize to, da nihče ne sme obstati na robu, tudi študentke in študenti ne.
Ob solidarnosti, pravičnosti in življenjskosti ukrepov, ki morajo biti po besedah Židana hitri, pa se sam – kot državljan in politik – v nastali situaciji zavzema za tri cilje: zdravje in zaščita ljudi, socialna zaščita ljudi ter gospodarstva, prav tako pa je zanj pomemben tretji cilj “o katerem morda ne razmišljamo toliko v tej, akutni fazi krize, bo pa njegovo uresničevanje še kako pomembno kasneje t.j. usmerjanje sredstev v okoljsko in podnebno krizo.”
Javno dobro, javno zdravstvo in javno šolstvo pa so po besedah predsednika Socialnih demokratov tisti elementi države – ki so po njegovem, prav v času nastalih razmer, ko se že kažejo strahotne razlike med državami: tiste, ki se s krizo soočajo z močnim javnim zdravstvom in države, kjer je to osiromašeno – ključni za hitro okrevanje vseh segmentov družbe.
Glede sodelovanja koalicije in opozicije je mag. Židan ocenil, da to za sedaj poteka dobro. “Ravno danes smo vladi poslali predlog dopolnitev nastajajočega paketa intervencijskih zakonov za pomoč ljudem in gospodarstvu,” je povedal. Po njegovi oceni je zaradi hitrosti nastajanja te zakonodaje potrebno v čim večji meri prisluhniti dopolnitvam, med seboj sodelovati, kar pa po Židanovem mnenju ne pomeni “slepega zaupanja” brez kritik, “če in ko bodo te potrebne”.
“Sodelovanje Socialnih demokratov s koalicijo je lahko dobro in konstruktivno do točke, ko to ne bo zlorabljeno. Seveda si želimo dobrih rešitev, razumemo časovno presijo, a pojavljajo se tudi ideje, med drugim o aktivaciji 37.a člena zakona o obrambi, ki jih ne moremo razumeti kot dobronamerne, še posebej, če ta aktivacija problem naslavlja z rešitvijo – vojsko na ulice,” je bil kritičen.
Prav tako je Židan kritičen do manevrov vlade, ki krnijo svobodo in delo medijev ali nevladnih organizacij, med drugim so Socialni demokrati ostro odreagirali, ko se je novinarjem onemogočilo spremljanje novinarskih sej vlade s postavljanjem vprašanj.
Mag. Dejan Židan se je ob koncu pogovora profesoricama in študentkam zahvalil za konstruktivno razpravo, s pozivom za spremljanje načrtovanih ukrepov vlade in opozarjanje na dopolnila tam, kjer je to potrebno. “Če bomo te dni strankarske izkaznice, razlike med nami, različnosti vseh vrst in vzrokov postavili na stran in se skupaj osredotočili na rešitve, ki jih posamezniki, posamezne skupine in celotna družba nujno potrebujemo, uspeh ne more zaostati,” je ocenil.
Ob tem je spomnil na nedavni digitalni posvet Socialnih demokratov, kjer so posamezniki različnih strok in profilov naslavljali probleme nastalih razmer zaradi koronavirusa, Židan pa si tako želi, da bi vsi v politiki razumeli, da bo lahko politika le skupaj s stroko, nevladnimi organizacijami ter nasploh vso zainteresirano in strokovno javnostjo zmogla najti dolgoročno vzdržne, trajnostne ter k ljudem in naravi usmerjene ukrepe. “Tudi Resolucija o razglasitvi izrednih podnebnih sprememb, ki smo jo pripravili Socialni demokrati, je nastala na ta način,” je poudaril, ko po njegovih besedah ne kriza zaradi koronavirusa, kot tudi ne okoljska in podnebna kriza “ne nosita ideoloških izkaznic”.
Prav tako se je zahvalil za potrpežljivost in solidarnost študentk in študentov: “Mnogo med vami, kljub svojemu nezavidljivemu položaju zaradi te krize, pomaga starejšim, sorodnikom, prijateljem, ki zavoljo bolezni, starosti ali drugih okoliščin ne zmorejo skrbeti zase, in zato sem vam izjemno hvaležen”.