Stranke KUL: Imamo rešitve za boljšo Slovenijo!
Trdno odločeni in zavezani k sodelovanju so voditelji opozicijskih strank LMŠ, SD, Levica in SAB predstavili nabor rešitev za boljšo Slovenijo. Na dan, ko je predsednik republike podpisal odlok o razpisu rednih volitev v državni zbor, so prvaki štirih strank enotni, da bodo po volitvah sestavili stabilno levosredinsko vlado, ki bo v Sloveniji znova vzpostavila delujočo ustavno demokracijo. Skupni imenovalec štirih strank za napredek so vsem dostopno javno zdravstvo, močna socialna država, konkurenčno gospodarstvo in kakovostno izobraževanje. Spoštovanje ustave in zakonov, neodvisno sodstvo in svoboda medijev pa so nujni pogoji za napredek in razvoj države, so poudarili predsedniki, ki bodo svojo politiko gradili na spoštovanju in vključevanju vseh državljanov.
9. februar 2022
Področje, ki ga ljudje uvrščajo na vrh družbenih prioritet, je zdravstvo. Še nikoli doslej ljudje niso tako dolgo čakali na diagnoze, zdravljenje in operacije, več kot 130.000 ljudi nima osebnega zdravnika. Predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je poudarila, da je treba v središče postaviti koristi ljudi, ne pa posameznih lobijev: »V ospredje bomo postavili bolnike, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo. Sama sem 30 let kronična bolnica in vem, kako pomembno je priti do oskrbe pravočasno. Vsakdo mora imeti dostop do osebnega zdravnika. Skrajšati moramo čakalne vrste. Naš načrt je, da mora vsakdo priti do specialista v 30 dneh. Kako to doseči? Takoj lahko ukinemo dodatno zdravstveno zavarovanje in prenesemo sredstva v osnovno zdravstveno zavarovanje. Nujno je tudi postopno višanje sredstev za javno zdravstvo na 12 % BDP, kar je je raven bolj razvitih držav.«
Socialna pravičnost je podstat slovenske družbe je prepričan koordinator Levice Luka Mesec, ki je kot enega temeljnih ciljev do leta 2030 navedel 30 tisoč novih javnih najemnih stanovanj: »V novi vladi bomo garant za to, da se zaveze, ki jih bomo dali pred volitvami, upoštevajo. Da ne bomo dobili še ene vlade, ki je pred volitvami govorila nekaj, po njih pa delala nekaj povsem drugega. V svojem dosedanjem delovanju smo pokazali, da na tako igro ne pristajamo – in tudi ne bomo. Družbo je treba potegniti iz brezupa, postaviti jasne cilje, ki jih hočemo doseči do leta 2030 – in jih začeti uresničevati takoj, dan po volitvah. Zato smo danes predstavili, kako odgovoriti na draginjo, da si za svoje plače lahko privoščimo vse manj, in kako do leta 2030 priti do 30.000 javnih najemnih stanovanj.«
Alenka Bratušek, predsednica SAB, je ob tem poudarila, da » brez uspešnega gospodarstva ni močne socialne države, višjih plač in višjih pokojnin. Po volitvah je zato ključno stabilizirati javne finance v izogib podražitvi finančnih instrumentov ter sprejeti ukrepe za stalno gospodarsko rast in blažitev inflacijskih trendov. Naš dogovor za prihodnost je, da kar ustvarjamo danes, varčujemo za pokojnine prihodnjih generacij,« je delala Alenka Bratušek in predlagala, da bi se v demografski sklad poleg dobičkov stekala tudi sredstva od prodaje lesa in vode. Zavzela se je tudi za zeleni prehod: »S pospešeno izgradnjo zelene proizvodnje sončne in vetrne energije, s postavitvijo sončnih panelov in vetrnic ter z vzpostavitvijo 3. energetskega stebra, ki bi se ukvarjal samo z zeleno energijo in hitrejšim prehodom nanjo, lahko postanemo energetsko neodvisna država.«
Temelji za vse do zdaj naštete rešitve – za zdravo, pravičnejšo in bogatejšo družbo za vse pa so nedvomno znanje, raziskave in razvoj, je dejal Marjan Šarec, predsednik LMŠ: »Pogoj za vse to, o čemer se danes pogovarjamo, je vlaganje v raziskave, razvoj in znanost. Več kot vložiš, hitrejši in boljši so rezultati. Prepričan sem, da tega področja ne gre jemati zlahka, kot ga jemljemo v Sloveniji. Cilj, ki smo si ga v stranki zastavili, so vlaganja v višini 1,5% BDP do leta 2026, kar ni veliko, so pa to realni cilji. Celotna vlaganja v znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost pa je treba zvišati na najmanj 3% BDP. Če tega ne dosežemo, bomo capljali zadaj.«