Ministrica dr. Švarc Pipan ob dnevu EU proti nekaznovanosti:
Boj proti nekaznovanosti je mogoč le s tesnim in učinkovitim sodelovanjem med državami
Ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan je nagovorila udeležence osrednjega dogodka ob EU dnevu proti nekaznovanosti, letos prvič obeleženega v Sloveniji, kjer te dni poteka diplomatska konferenca za sprejem Konvencije o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu genocida, hudodelstev zoper človečnost, vojnih hudodelstev in drugih mednarodnih hudodelstev (MLA konvencija). Ministrica se je pred tem srečala z evropskim komisarjem za pravosodje Didierjem Reyndersom. Pohvalila sta odlično sodelovanje na področju pravosodja. Strinjala sta se, da je pri prenovi pravosodja nujno zagotoviti neodvisnost sodnikov in okrepiti digitalizacijo.
23. maj 2023
»Le z medsebojnim sodelovanjem bomo lahko kot narodi in kot mednarodna skupnost zagotovili odgovornost za storjene grozljive zločine, pravico žrtvam in preprečili ali vsaj zmanjšali tveganje nadaljnjega nasilja in grozodejstev,« je poudarila ministrica v nagovoru. Izpostavila je, da je obveznost vseh držav, da na nacionalni ravni preganjajo mednarodna hudodelstva. Šestnajst držav članic EU, med katerimi je tudi Slovenija, že vodi preiskave v zvezi s tovrstnimi kaznivimi dejanji v Ukrajini. V EU so tako že primeri dobrih praks boja proti nekaznovanosti, ki so lahko koristne tudi za druge regije.
Udeležence je nagovoril tudi evropski komisar Reynders. Izpostavil je, da ne smemo tolerirati nekaznovanosti za mednarodne zločine, ki ogroža stabilnost svetovnega pravnega reda in vodi v krog nasilja in trpljenja. Izrazil je prepričanje, da bo s skupnimi prizadevanji mogoče doseči prihodnost, kjer bo nekaznovanost stvar preteklosti.
Ministrica se je ob robu dogodka sestala tudi s predsednikom Eurojusta Hamranom, s katerim sta osrednjo pozornost namenila vlogi Eurojusta pri podpori državam članicam EU za učinkovit pregon vojnih zločinov.
Foto: Nebojša Tejić, STA
Ministrica in evropski komisar Reynders sta se pred tem pogovarjala o depolitizaciji in krepitvi tožilstva, o sprejetem Zakonu o zaščiti prijaviteljev ter o sodelovanju z Evropsko komisijo na področju digitalizacije, pri kateri se države članice soočamo s podobnimi izzivi. Ministrica je pozdravila izmenjave izkušenj med državami članicami, komisar pa slovenski napredek na področju pravosodja.
Ministrica je komisarju predstavila tudi ključne sistemske ukrepe na področju pravosodja in pojasnila proces sprememb glede prenosa pristojnosti imenovanja sodnikov iz parlamenta na predsednika države ob predhodnem predlogu Sodnega sveta. Komisar je napovedane ukrepe označil kot dobrodošel napredek.
Foto: Bor Slana, STA
Govorila sta tudi o pomenu sodelovanja držav članic EU in mednarodne skupnosti na področju preiskav in pregona mednarodnih kaznivih dejanj, vojnih hudodelstev in hudodelstev proti človečnosti. Največ naporov je potrebno usmeriti v okrepitev obstoječih mehanizmov sodelovanja med državami na tem področju, predvsem izmenjavi dokazov.
»Zato je zelo dobrodošlo, da sva se s komisarjem sestala ravno v času, ko v Sloveniji poteka MLA diplomatska konferenca za sprejem Konvencije o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu genocida, hudodelstev zoper človečnost, vojnih hudodelstev in drugih mednarodnih hudodelstev,« je poudarila ministrica.
V okviru srečanja sta ministrica in komisar obiskala tudi Fakulteto za upravo ter se srečala z dekanom dr. Mirkom Pečaričem. Komisar je na fakulteti imel predavanje o vlogi EU pri krepitvi pravosodnih sistemov in pravne države.