Tanja Fajon
Predsednica Socialnih demokratov
Srečno, Slovenija!
Slovenija danes praznuje dan samostojnosti in enotnosti.
Ob plebiscitu sem bila stara 19 let in pol. Odločitev za življenje v lastni državi se mi je zdela naravna pot takratnega družbenega in političnega dogajanja. Všeč mi je bil zanosljudi, ponos, ki smo ga občutili, odločnost, ki smo jo pokazali. Tudi 30 let kasneje vem, da je bila odločitev pravilna. Ni pa prav, da z državo, ki smo si je tako želeli, ravnamo mačehovsko. In ni prav, da Slovenci tako redko, če sploh še kdaj, nastopimo tako enotno, kot smo ob plebiscitu. Kot bi država ne bila od vseh nas. Posebej je to očitno v obdobju kriz – gospodarske, socialne in sedaj zdravstvene.
Ko je morala ljudi nizka, ni čas za razdvajanje in delitve,temveč za sodelovanje in solidarnost. A se zdi, da je ravno v zadnjih mesecih politično dogajanje doseglo dno – v besedah in dejanjih. Po pol leta aktivnega sodelovanja v slovenskem političnem prostoru se sprašujem, kako je mogoče iziti iz začaranega kroga “vaših in naših”, diskreditirane politike, nezaupanja, obračanja v preteklost, kako preseči slabo komunikacijo in ustaviti plaz žaljivk, zmerljivk, namernih laži. Kajti Slovenci si tega ne zaslužimo in to niso bile naše sanje.
Žal sedanja vlada na nevaren in škodljiv način demonstrira svojo moč. Zdi se, ko da Janez Janša vodi eksperiment, v katerem sproti prilagaja pravila in ustvarja ideje. Način upravljanja epidemije, nestrpni izpadi na socialnih omrežjih, poseganje v neodvisne institucije, organe, spreminjanjedemokratične in pravne krajine, odmik od zunanjepolitičnih strateških usmeritev naše države … kot bi preizkušal potrpljenje državljanov in meje mogočega. V strahu, da bi moral eksperiment predčasno zaključiti, za kamuflažo svojih škodljivih dejanj sedaj deli vladna darila. Z denarjem, ki ga ni, saj je v našem proračunu naraščajoča črna luknja. Račun za bombončke, ki se že skriva v prihodnosti, bo zelo visok. Plačali ga bomo državljani, poskusni zajci eksperimenta. Se bomo res pustili podkupiti?
Odprimo oči in si priznajmo, da vlada ne želi sodelovanja vseh. Če bi ga, bi tako pri sprejemanju protikoronskihukrepov za blažitev ekonomskih in socialnih posledic epidemije kot pri drugih odločitvah sprejemala tudi predloge opozicije. Pa jih ne. Zato projekt alternativne protikrizne vlade teče dalje. Danes je močnejši, kot je bil na začetku. Začele smo ga 4 stranke, danes nas je 5. In med nami je še prostor – za vse, ki vedo, da si politika nikoli ne sme privoščiti take avanture, kot si jo je trenutna vlada. Za vse, ki želimo Slovenijo vrniti na pot optimizma in energije, kot jo je imela pred 30 leti.
Del igre političnih tekmecev je tudi razbijanje enotnosti opozicije. Zato lahko in boste v naslednjih dneh še brali o razpokah med nami, neenotnosti poslank in poslancev. Ne nasedajte. Očitno je, da nam do uspeha konstruktivne nezaupnice manjka še kak glas. Zato bi rada poslankam in poslancem, ki še oklevajo, sporočila: imamo načrt, kako do rednih volitev leta 2022 bolje obvladati epidemijo, kako pomagati ljudem in gospodarstvu, kako bolje zastaviti naš razvoj in kako zaščititi ustavne vrednote, na katerih smo utemeljili to državo. Imamo načrt, kako spremeniti smer in Slovenijo potisniti navzgor, v prihodnost. A čas za obrat se izteka.
Smo sredi božično-novoletnih praznikov. Letos jih praznujemo drugače, kot smo bili navajeni. A trdno verjamem, da lahko že v teh dneh naredimo nove korake za to, da bodo naslednji prazniki potekali v bolj sproščenem, varnem in optimističnem vzdušju. In da bomo ob naslednji obletnici plebiscita lahko zapisali, da se v svoji domovini dobro počutimo, ker smo slišani, videni in upoštevani.
Da bomo ponosni na svoje dosežke in da bomo o njih z zanosom pripovedovali. To je moj cilj.
Srečno, Slovenija.