To ni kritika Slovenije, to je kritika vlade Janeza Janše
Tanja Fajon je danes v Evropskem parlamentu razpravljala pri obravnavi temeljnih pravic in vladavine prava v Sloveniji. Poudarila je, da vnovična razprava o Sloveniji v Evropskem parlamentu potrjuje, da je v državi nekaj resno narobe: “To obžalujem. Ne želim, da te razprave izzvenijo kot kritika Slovenije, njenih ljudi. To, kar je povod teh razprav, je kritika slovenske vlade pod vodstvom Janeza Janše.” Pri tem se je kritično odzvala na današnji vladni poizkus, da s sprejetjem novega zakona doseže odpoklic danes imenovanih evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije.
24. november 2021
Evropski parlament je danes v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Predsednica SD in evropska poslanka Tanja Fajon je v svoji razpravi dejala, da “dejstvo, da že drugič govorimo o Sloveniji, potrjuje, da je nekaj v državi resno narobe. To obžalujem. Ne želim, da te razprave izzvenijo kot kritika Slovenije, njenih ljudi. To, kar je povod teh razprav, je kritika slovenske vlade pod vodstvom Janeza Janše.”
Evropski parlament je spomnila na vladno dolgotrajno finančno izčrpavanje Slovenske tiskovne agencije, zavrnitev premierjevega srečanja z evropsko parlamentarno delegacijo in na zavlačevanje z imenovanjem dveh evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije. Tanja Fajon je pozdravila, da so “evropske institucije zahtevale od slovenske vlade, naj izpolni svoje obveznosti.”
Danes je kolegij evropskega javnega tožilstva delegirana tožilca iz Slovenije imenoval za poln petletni mandat, čeprav je vlada poizkusila doseči le začasno imenovanje. Pri tem je Evropski parlament spomnila, da je vlada prav danes predlagala zakon, ki bi omogočal njun odpoklic. Zato Tanja Fajon ocenjuje, da bodo tovrstne kršitve evropske zakonodaje “žal pustile slab pečat na sicer solidnem delu slovenske administracije v času predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije.”
Tanja Fajon ocenjuje, da je spremljanje držav, v katerih je stanje demokracije zaskrbljujoče, ključno, da v Evropski uniji “zavarujemo naše skupne vrednote – človekovo dostojanstvo, svobodo, demokracijo, enakost, pravno državo, človekove pravice.” Pri tem je opomnila, da je na Evropskem parlamentu, da “ostajamo zvesti skupnim vrednotam in vedno ukrepamo, če so te kršene. S tem zavarujemo ljudi!”