V Mariboru na javni tribuni opozorili na nujnost sistemske ureditve oskrbe in pomoči starejšim
Mariborski Socialni demokrati so danes na javni tribuni govorili o vprašanju, kako celovito poskrbeti za starejše ljudi. Na javni tribuni v organizaciji Foruma starejših, Ženskega foruma, Mladega foruma in Društva Dobrnič sta spregovorila predsednik mag. Franc Hočevar in direktor Doma upokojencev Danice Vogrinec mag. Marko Slavič. Hočevar je uvodoma dejal, da se je občutljivost za probleme starejših močno povečala.
Mag. Dejan Židan, predsednik SD, je dejal, da “smo v ustavo zapisali, da smo pravna in socialna država. Socialni sistemi praviloma dobro delujejo, na enem vitalnem področju pa glede na potrebe tega več nimamo. To je skrb za starejše.” Ključni problem, zakaj dolgotrajne oskrbe še ni, je po njegovih besedah denar: “Potrebujemo solidarnostni sistem, da glede na prihodke vsak prispeva po svojih močeh, da zberemo vsaj 250 milijonov evrov dodatnega denarja, s katerim bomo lahko zagotovili potrebne storitve za starejše in vse, ki oskrbo in pomoč potrebujejo.”
Mag. Franc Hočevar je pri tem opozoril na velik pomen, ki ga imajo na področju oskrbe in pomoči starejšim lokalne skupnosti, ki so doslej razvile vrsto konkretnih oblik pomoči. Ob tem imamo mrežo javnih in koncesijskih domov za starejše, kjer pa so potrebna nova vlaganja, saj se v zadnjem obdobju soočamo z velikim povpraševanjem in premajhnimi kapacitetami.
Mag. Marko Slavič, direktor mariborskega Doma Danice Vogrinec, je opozoril, da je v sistemu precejšen kaos: “Govorim o celotni paleti storitev, ki jih potrebujejo starejši. Svarim pred tem, da bo to področje, če nanj ne bo neprofitno odgovorila država, priča privatizaciji skrbi za starejše. V ta sektor že vstopajo tujci in ne vstopajo zato, da oblikujejo družbeno blaginjo, ampak da odpeljejo profit.”
“Imamo dober koncept, zato naš dom velja za najboljšega v Evropi, z razvojem oskrbe in pomoči v domu, z močnim poudarkom na medgeneracijski solidarnosti, prostovoljstvu in kakovostnem bivanju,” pravi Slavič. Poudaril je, da se tudi na lokalnih ravneh sprejemajo nenavadne odločitve, ki vodijo v privatizacijo naših socialnih storitev, medtem ko država ne da poroštva svojemu javnemu zavodu, da širi svojo mrežo z vzorčnim domom nove generacije in vzorčnimi storitvami, zaradi katerih je Danica Vogrinec v samem vrhu po kakovostni oskrbi svojih uporabnikov.
Mag. Aleksander Jus, pomočnik direktorja Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca, je uvodoma povedal, da so ponosni na svojo patronažno službo. 67 diplomiranih medicinskih sester na mariborskem območju skrbi za več kot 160.000 ljudi. Opozoril pa je, da poteka tekma za kadre, pri čemer so naši ljudje, visoko usposobljeni v našem izobraževanju, tarča tujih delodajalcev čez mejo.
Opozarja, da se nam utegne v prihodnje dogajati padec nivoja doseženih storitev, ker nam grozi pomanjkanje kadrov v zdravstveni in socialni negi. Pri tem se je s Slavičem strinjal, da zaradi neurejenega sistema grozi privatizacija: ”Bojim se, kaj bo nastalo, če bo prevladala antisocialna politika.”
Udeleženci so v razpravah poudarili, da potrebujemo zakon o dolgotrajnih oskrbi, ki mora nasloviti odprte izzive. Socialni demokrati menijo, da je potrebno rešitev zagotoviti na štirih stebrih: z opredelitvijo košarice pravic glede na potrebe ljudi, s sistemom uveljavljanja pravice preko enotnih vstopnih točk in povezane zdravstvene in socialne obravnave, s socialnim zavarovanjem po solidarnostnem principu in z določenim načinom izvajanja storitev preko javne mreže, dopolnjene s prostovoljstvom.