Visoki teden v New Yorku zaznamovan z zaostrovanjem razmer na Bližnjem vzhodu
V New Yorku poteka tako imenovani visoki teden, ko se na sedežu Organizacije združenih narodov (OZN) zberejo svetovni voditelji. Kot uvod v 79. zasedanje Generalne skupščine OZN, ki se uradno začne 24. septembra 2024, je bil organiziran Vrh za prihodnost. Na srečanju so voditelji sprejeli Pakt za prihodnost, s katerim so se zavezali k spodbujanju mednarodnega miru in varnosti ter k doseganju trajnostnih razvojnih ciljev.
23. september 2024
»V tednu, ko se svetovna diplomacija zbere na sedežu OZN, smo priča dodatnemu zaostrovanju razmer na Bližnjem vzhodu. Novi vojaški napadi in nove smrtne žrtve so izjemno zaskrbljujoči, saj se zdi, da se približujemo točki nevarne zaostritve. Zato Slovenija poziva k zadržanosti in premirju, pozivamo k spoštovanju mednarodnega prava in dialogu. Libanon ne sme postati naslednja Gaza. Kot predsedujoča Varnostnemu svetu OZN bomo naredili vse, kar je v naši moči, da prispevamo k umiritvi razmer. Že konec tedna predsedujem razpravi Varnostnega sveta na temo Bližnjega vzhoda in to bo naslednja priložnost, da slišimo različna stališča in odigramo konstruktivno vlogo,« je povedala ministrica Fajon.
O naporih različnih akterjev glede umiritve razmer in uresničitve rešitve dveh držav se je ministrica Fajon pogovarjala z zunanjima ministroma Bahrajna in Egipta ter z ministrico za mednarodno sodelovanje Združenih arabskih emiratov. Bližnji vzhod je ob ruski agresiji na Ukrajino tema srečanja zunanjih ministrov EU, ki poteka v New Yorku. »EU mora ostro obsoditi izraelske napade na Libanon, ki zahtevajo številne civilne žrtve in vodijo v nevarno zaostrovanje razmer v regiji. EU izgublja verodostojnost, če ni sposobna Izraela pozvati k spoštovanju mnenja Meddržavnega sodišča o nezakoniti okupaciji in slediti s priznanji Palestine,« je ob robu srečanja zunanjih ministrov povedala ministrica Fajon.
Fajonova je ob robu 79. zasedanja Generalne skupščine OZN vodila srečanje Zelene skupine, ustanovljene na pobudo Slovenije leta 2009. Ministri in visoki predstavniki skupine, v kateri poleg Slovenije sodelujejo še Islandija, Kostarika, Singapur, Združeni arabski emirati in Zelenortski otoki, so razpravljali o podnebnih in okoljskih izzivih ter o njihovi vlogi pri podpiranju zelenega in pravičnega prehoda družbe. Razpravljali so tudi o zaščiti pravice do čistega, zdravega in trajnostnega okolja. Podnebje, mir in varnost so ena ključnih tem v okviru slovenskega predsedovanja Varnostnemu svetu.