Vlada je z glasovanjem proti Resoluciji o zagotavljanju zdravstva na zasedenih palestinskih ozemljih naredila še korak stran od sprejete zunanjepolitične strategije
Poslanca Socialnih demokratov mag. Meira Hot in Matjaž Nemec sta na ministra za zunanje zadeve dr. Anžeta Logarja naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z glasovanjem Republike Slovenije proti Resoluciji o zdravstvenih pogojih na zasedenih palestinskih ozemljih vključno z vzhodnim Jeruzalemom in Golansko planoto.
25. november 2020
Poslanca Socialnih demokratov mag. Meira Hot in Matjaž Nemec sta na ministra za zunanje zadeve dr. Anžeta Logarja naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z glasovanjem Republike Slovenije proti Resoluciji o zdravstvenih pogojih na zasedenih palestinskih ozemljih vključno z vzhodnim Jeruzalemom in Golansko planoto.
Poslanca sta uvodoma spomnila, da je Republika Slovenija na zasedanju 73. skupščine Svetovne zdravstvene organizacije, ki je potekala v prvi polovici novembra 2020 v Ženevi, glasovala proti Resoluciji o zdravstvenih pogojih na zasedenih palestinskih ozemljih vključno z vzhodnim Jeruzalemom in Golansko planoto, ki bi prebivalcem na teh ozemljih zagotovila pravico do zdravja.
Ob tem sta poudarila, da je glasovanje proti Resoluciji še toliko bolj presenetljivo, saj je Republika Slovenija pred glasovanjem napovedala, da se bo pri glasovanju o Resoluciji vzdržala, glasovanje proti Resoluciji pa je, kot pravita, tudi v nasprotju z glasovanjem o prejšnjih relevantnih resolucijah, ki jih je Republika Slovenija vedno podprla. Za Resolucijo je tako glasovalo 78 držav članic, med njimi Francija, Španija, Luksemburg, Belgija, Švica, Poljska, Portugalska, Japonska, Indija in Nova Zelandija. Proti je bilo 14 držav članic, med njimi Združene države Amerike, Velika Britanija, Madžarska, Češka in Izrael, pri glasovanju pa se je vzdržalo 32 držav članic.
Poslanca sta mnenja, da je Republika Slovenija z glasovanjem proti palestinski resoluciji o pravici do zdravja javno nakazala, da spreminja svojo zunanjepolitično strategijo v mednarodnih organizacijah. »V Strategiji zunanje politike RS z naslovom »Slovenija: varna, uspešna in v svetu spoštovana« smo namreč zapisali našo zavezanost k uveljavljanju in spoštovanju človekovih pravic. »Kot država, ki je bila utemeljena prav na spoštovanju človekovih pravic in na prelomu z državo, ki tega ni bila sposobna zagotoviti, se RS odločno zavzema za nadaljnji razvoj, uveljavljanje in varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Zaveda se lastnih izkušenj, preteklih in prihodnjih izzivov varovanja človekovih pravic. Podpira načela univerzalnosti, medsebojne odvisnosti, nedeljivosti in neodtujljivosti človekovih pravic ter pri tem sledi spoštovanju načela prirojenega človeškega dostojanstva« (str. 25),« sta zapisala.
Na podlagi navedenega sta poslanca poudarila, da smo se v strategiji zavzeli, da je Republika Slovenija »odločna zagovornica varstva in uveljavljanja človekovih pravic v okviru multilateralnih forumov, kot so Organizacija združenih narodov, Svet Evrope in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi. Dejavna je v Svetu za človekove pravice kot osrednjem organu OZN za človekove pravice. Podpira neodvisnost in delovanje visokega komisarja ZN za človekove pravice ter njegovega urada« (str. 25 in 26). »Glasovanje proti Resoluciji o pravici Palestincev na zasedenih ozemljih do zdravja je torej v nasprotju z našo javno izraženo zavezanostjo, da se bomo zavzemali za uveljavljanje in varstvo človekovih pravic ter človekovo dostojanstvo, saj bi Resolucija zagotavljala trajno oskrbo zasedenih ozemelj s cepivi, zdravili in medicinsko opremo, odobrenimi pri WHO, v skladu z mednarodni humanitarni pravili in standardi WHO,« sta bila jasna.
Mag. Meira Hot in Matjaž Nemec
Sprememba glasovanja na 73. skupščini WHO je po mnenju poslanke in poslanca še toliko bolj presenetljiva, ker je minister za zunanje zadeve na 60. seji Odbora za zunanjo politiko Državnega zbora, 20. maja 2020, na vprašanje poslanke mag. Meire Hot o ministrovih pogledih na celotno vprašanje bližnjevzhodnega mirovnega procesa in aneksacije Zahodnega brega s strani Izraela ter morebitnega priznanja države Palestine kot suverene in neodvisne države s strani Republike Slovenije, odgovorili z naslednjimi besedami: »Kar se pa tiče politika do Palestine, kot vem je bila ta tema zelo aktualna v času, ko ste bili v Vladi, zdaj verjamem, da ste naredili, kar ste pač nameravali narediti, glede na to, da ste bili vladna stranka, če se ne motim, je Ministrstvo za zunanje zadeve takrat sprejelo relativno jasno odločitev in jaz v tem primeru, vsaj do danes tega vprašanja, nismo imeli razloga, da bi ga kakorkoli spreminjali tega stališča, ki je bil sprejet do takrat«”.
Uradna stališča Republike Slovenije do teh vprašanj so namreč sledeča:
- Slovenija ostaja zavezana aktivnostim, usmerjenim k doseganju celovitega, pravičnega in dolgoročnega miru na Bližnjem vzhodu, vključujoč vzpostavitev države Palestine in naslavljanja varnostnih skrbi Izraela.
- Slovenija pozdravlja vse pobude, ki lahko omogočijo nadaljevanje mirovnega procesa, ob upoštevanju mednarodno dogovorjenih okvirov in resolucij Varnostnega sveta OZN ter spoštovanju mednarodnega prava.
- Slovenija pozdravlja vse pobude, ki lahko omogočijo nadaljevanje mirovnega procesa, ob upoštevanju mednarodno dogovorjenih okvirov in resolucij Varnostnega sveta OZN ter spoštovanju mednarodnega prava.
- Vse vpletene strani pozivamo k zadržanosti na terenu, izogibanju enostranskim dejanjem oziroma vsiljenim rešitvam in vzpostavitvi konstruktivnega političnega okvira. Poudarjamo, da sta trajni mir in stabilnost možna le kot rezultat neposrednega dogovora med Izraelom in Palestino.
V zvezi z navedenim sta poslanca zato na ministra naslovila naslednja vprašanja:
- Zakaj je Republika Slovenija pred samim glasovanjem spremenila uveljavljeno politiko glasovanja o palestinski Resoluciji o pravici do zdravja in glasovala proti resoluciji, čeprav je pred glasovanjem celo napovedala, da se bo vzdržala?
- V katerem delu je bila resolucija o zdravstvenih pogojih na zasedenih palestinskih ozemljih, vključno z vzhodnim Jeruzalemom in Golansko planoto, v nasprotju s stališči Republike Slovenije do bližnjevzhodnega mirovnega proces in Palestine ter Izraela?
- Ali sprememba glasovanja o palestinski Resoluciji o pravici do zdravja pomeni tudi, da je Republika Slovenija spremenila svoja stališče do bližnjevzhodnega mirovnega procesa in aneksacije Zahodnega brega s strani Izraela ter morebitnega priznanja države Palestine kot suverene in neodvisne države s strani Republike Slovenije?