Predsedstvo SD: vlada za spreminjanje zunanjepolitične orientacije nima mandata parlamenta in ne ljudi
Danes se je sestalo Predsedstvo Socialnih demokratov in obravnavalo aktualne politične razmere v Sloveniji. Predsedstvo je podprlo nadaljevanje aktivnosti Koalicije ustavnega loka in za uspešno izglasovanje konstruktivne nezaupnice sedanji vladi.
24. november 2020
Predsednica SD Tanja Fajon ocenjuje, da smo Socialni demokrati trden člen Koalicije ustavnega loka in da znotraj nastajajoče alternative vlada trdno zavedanje o potrebnosti zamenjave sedanje vlade, pa tudi ključnih nalog, ki čakajo Slovenijo do rednih volitev. Po njeni oceni bo potrebno v primeru uspeha konstruktivne nezaupnice aktivirati vse razpoložljive potenciale v družbi, da Slovenija obvladovala epidemijo, sanirala negotov gospodarski položaj in pomagala ljudem. Predsedstvo je zato sprejelo sklep o sklicu konference stranke, ki bo v soboto, 12. decembra 2020, da določi nadaljnja stališ in delo stranke. Pri tem predsedstvo ocenjuje, da je za razplet sedanje politične, zdravstvene in gospodarske krize nujno tudi zavezništvo s civilno družbo.
Predsedstvo je obravnavalo tudi mednarodni položaj Slovenije po Janševih tvitih ob ameriških predsedniških volitvah in njegovem pismu evropskim voditeljem. Predsedstvo se je zavzelo za to, da se zavezanosti vladavini prava ohrani kot vodilo Slovenije v mednarodnih odnosih in da je potrebno z zamenjavo vlade poskrbeti za to, da Slovenija ostane del jedrne skupine držav članic Evropske unije, zavezanih vladavini prava. Pri tem je predsedstvo ocenilo, da vlada nima ne mandata državljank in državljanov in tudi ne Državnega zbora za spremembo strateške zunanjepolitične orientacije Slovenije.
Predsedstvo SD je razpravljalo tudi o aktivnostih stranke za razpis referenduma o nakupu orožja in vojaške opreme. V razpravi so poudarili, da si tudi SD prizadeva za modernizacijo Slovenske vojske, a da je za to potrebno upoštevati novo realnost in spremenjene prioritete v času COVID. Zato Predsedstvo SD poudarja svojo podporo Slovenski vojski, a hkrati ocenjuje kot nujno novo strateško oceno njenih potreb v spremenjenih okoliščinah, ko se država sooča z epidemijo, z njenimi gospodarskimi in socialnimi posledicami ter povsem spremenjenimi varnostnimi tveganji. Zato poudarja potrebo po nadaljnji specializaciji vojske na tistih področjih, kjer lahko sodobna in majhna profesionalna vojska najbolje dopolnjuje sistem kolektivne zaščite znotraj evropskih in atlantskih varnostnih povezav.