Vsak evro od treh milijard evrov vrednega paketa za učinkovito pomoč ljudem in gospodarstvu
Odbor za finance Državnega zbora danes obravnava t.i. »megazakonski paket« za boj proti socialnim in gospodarskim posledicam epidemije. Matjaž Han, Soniboj Knežak in Jani Prednik danes na odboru predstavljajo sveženj amandmajev Socialnih demokratov, s katerimi se zakon popravlja, da bo bolj pravičen in učinkovit orodje za boj proti krizi. Z njimi Socialni demokrati uresničujejo osnovno načelo, ki so ga postavili za omilitev posledic epidemije: pomoč vsem, ki jo potrebujejo.
Matjaž Han je na začetku seje skupaj z Luko Mesecem (Levica) in Rudijem Pavšičem (LMŠ) predlagal preložitev obravnave zakona za 24 ur, saj je obravnava tako zahtevnega in obsežnega zakona zahtevna, za preučitev vsebine in pripravo amandmajev pa je bilo na voljo zelo malo časa. Preložitev dodatno utemeljuje tudi dejstvo, da je zakon s svojim mnenjem raztrgala tudi zakonodajno – pravna služba, in da je vlada napovedala k zakonu z nekaj več kot 100 členi več kot 100 amandmajev. Han je skupaj z drugimi opozicijskimi poslanci poudaril, da morajo učinki zakona veljati od razglasitve epidemije, zato dodaten dan ali dva za sprejem kakovostnih rešitev ne vpliva na nujnost, je pa ta čas nujen, da se s pravimi rešitvami popravijo vladni predlogi, na drugi strani pa tudi uveljavijo ustavno skladne rešitve.
UKREPI NAJ VELJAJO OD ČASA PRVEGA DNE RAZGLAŠENE EPIDEMIJE
Epidemija je čez noč udarila mnogo podjetij, družb in drugih kolektivov, v nekaterih panogah so te praktično čez noč ostale brez vsakršnih prihodkov. Socialni demokrati zato predlagajo učinek vseh predlaganih ukrepov v intervencijskem paketu od dneva razglasitve epidemije naprej, torej od 12. marca 2020.
Matjaž Han v razpravi na seji Odbora za finance
HIBERNACIJA: NAJVEČJE ZAVAROVANJE PODJETIJ PRED PROPADOM IN IZGUBO DELOVNIH MEST
Socialni demokrati so v konceptu hibernacije, ko bi podjetje ali del njega v času krize prišlo v mirovanje, s tem da se ohranijo delovna mesta in vitalnost podjetij. V ta namen so pripravili več dopolnil k zakonu, ki za podjetja predvideva tri ključne in enostavne korake. Ti bi po meri najmanjšega možnega obsega birokracije in nepotrebnih dokazovanj podjetju omogočili, da podjetje samo oceni prizadetost, sorazmerno s prizadetostjo pa je nato deležna tudi pomoči države. Pri tem gre predvsem za sofinanciranje celotnega stroška plač, pa tudi nujno potrebno likvidnostno pomoč z jamstvom države, za kar Socialni demokrati predvidevajo jamstva v višini 1 milijarde.
SOLIDARNOST: POMOČ ZA VSE
Ob prvem predstavljenem interventnem vladnem ukrepu so Socialni demokrati že glasno opozarjali na pomen večje in bolj učinkovite državne pomoči najbolj prizadetim, med drugim za samozaposlene, da se jim prispevki državi za čas krize odpišejo, ne samo odložijo. Vlada je v naslednjem koraku to upoštevala, žal pa pri pripravi novega svežnja spet izpustila nekaj ranljivih skupin. Socialni demokrati so zato pripravili dopolnila k zakonu, s katerim družinam, rednim in izrednim študentom, pa tudi prekarcem, honorarni delavci in prejemniki invalidnin. Predlagajo tudi povečanje enkratnega solidarnostnega dodatka na 250 evrov ter zvišanje meje za dodatek upokojencev na 800 evrov.
POMOČ OBČINAM
Socialni demokrati opozarjajo tudi, da je na ramenih lokalnih skupnosti pomemben del boja za obvladovanje epidemije. Zato občine potrebujejo pomoč države, še posebej občine, ki so tako kot Šmarje pri Jelšah postale prava krizna žarišča. Po prepričanju Socialnih demokratov je tako treba na občine usmeriti in hitro dodeliti nepovratna sredstva, ki naj bodo določena sorazmerno glede na prizadetost občin. Prizadetost naj se določi na podlagi enostavnih in hitro določljivih kriterijev, kot so velikost občine, število okuženih na prebivalstvo, stroški ukrepov občine zoper širitev virusa.
PROTI REPRESIJI!
Z delom amandmajev Socialni demokrati ostro nasprotujejo nameri vladne koalicije, da se v gospodarsko-socialni paket umestijo tudi ukrepi za uvajanje novih represivnih pooblastil za večji nadzor prebivalstva z razširjeni policijskih pooblastil. Socialni demokrati so skupaj z opozicijskimi strankami z dopolnili predlagali črtanje teh določil, saj so tudi ustavnopravni strokovnjaki in pristojne institucije praktično v en glas izrazile številne pomisleke o prekomernem posegu v človekove pravice, s tem pa ustavnopravno sporne. Že med obravnavo na matičnem delovnem telesu so preko medijev pričele prihajati informacije, da naj bi koalicija po vse glasnejših pomislekih sporne določbe umaknila, poslanci Socialnih demokratov pa so na odboru jasno povedali, da bodo v nasprotnem primeru ta zakon težko podprli. Nujno potreben zakon za pomoč ljudem in gospodarstvu deluje kot “trojanski konj”, v katerem se skrivajo trdi prijemi s tveganjem, da prerastejo v nepovratno zažiranje temeljnih demokratičnih svoboščin in pravic, varovanih s slovensko ustavo.