SD
  • Glavna stran
  • O stranki
    • Stranka
    • Ljudje
    • Organiziranost
    • Mednarodno
    • Zgodovina
    • Statut
  • Program
  • Novice
    • Aktualno
    • Poslanska skupina SD
    • Mnenja
    • Teme
    • Prenos
    • Samo Dejstva
  • Novinarsko središče
    • Kontakt
    • Podoba
  • Pridruži se nam
  • Menu Menu

Prioritete dr. Aleksandra Jevška kot ministra za kohezijo in regionalni razvoj:

Slovenija se mora razvijati enakomerno

Poslankam in poslancem Državnega zbora se je danes predstavil dr. Aleksander Jevšek, kandidat SD za ministra za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, ki se bo po predvideni prenovi organiziranosti vlade imenoval minister za kohezijo in regionalni razvoj. V uvodu predstavitve je poudaril, da živimo v nepredvidljivem času, da mir več ni samoumeven in da brez miru ni varnosti, brez varnosti pa da ni blaginje. Zato je po besedah dr. Jevška nujno, da na krize, ki smo jim priča (finančna, migracijska, zdravstvena, varnostna, okoljska, politična energetska) pravilno reagiramo in pametno načrtujemo cilje, ki jih kot država želimo uresničiti.

28. maj 2022

Ob tem je opozoril na dejstvo, da bomo imeli za izvajanje kohezije v tem obdobju kar 2 leti manj za izvajanje kot za obdobje 2014-2020. Za finančno perspektivo 2021-2027 so namreč uredbe EU zaradi Covid-19 v veljavi šele od 1. julija 2021. Evropska komisija je maja 2018 potrdila predloge uredb, ki so se usklajevali v Svetu. V letu 2020 se je kohezija odzvala s spremembo zakonodaje 2014-2020 s t.i. Naložbeno pobudo v odziv na koronavirus, ki je omogočala državam, da sredstva preusmerijo v ukrepe za spopadanje s Covid-19. Na podlagi izkušenj s Covid-19 je aprila 2020 Evropska komisija predlagala spremembe predlogov uredb 2021 – 2027. Ob upoštevanju prehoda na pravilo n+2 bodo imele države na voljo samo 7 let za izvajanje, če bodo programi potrjeni konec leta 2022.

V svoji analizi je opozoril tudi, da je Računsko sodišče v svojem revizijskem poročilu iz 2020 celo ugotovilo, da sta bila Vlada Republike Slovenije in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo le delno učinkovita pri vodenju regionalnega razvoja.

Zame je ključno povezovanje in sodelovanje: ne kohezije in ne regionalnega razvoja ne moremo doseči v vladnih pisarnah, ampak le s sodelovanjem, poslušanjem, povezovanjem in oblikovanjem pravih dogovorov za prave vsebine, ki bodo ustvarjale prave mrežne in multiplikativne razvojne učinke.

dr. Aleksander Jevšek

Zato je napovedal prizadevanja za nujni dogovor o strukturnih reformah za boj proti povečevanju neenakosti: »Če želimo v prihodnje zagotoviti splošno blaginjo prebivalstva, dvig dodane vrednosti in trajnostno rast moramo vzpostaviti učinkovito programiranje po principu od spodaj navzgor in od zgoraj navzdol ob odlično delujoči horizontali vseh resornih ministrstev odgovornih za kohezijo.«

Zaradi drugačnih delovnih nalog na novo vzpostavljenega ministrstva bo po besedah dr. Jevška potrebno vzpostaviti učinkovito organizacijsko strukturo novega ministrstva, ki bo zagotavljala operativnost in uspešno izvajanje nalog.

Kdo je dr. Aleksander Jevšek?

Dr. Aleksander Jevšek je magistriral iz prava na Pravni fakulteti v Ljubljani in doktoriral s področja kriminalistike. Do leta 2011 je trideset let delal na različnih vodstvenih delovnih mestih v slovenski policiji, zadnja štiri leta kot direktor slovenske kriminalistične policije. Od leta 2012 do leta 2014 je kot strokovnjak sodeloval v projektu Evropske komisije za pomoč Bosni in Hercegovini na področju usklajevanja kazenskopravne zakonodaje s standardi EU. Od decembra 2014 je župan Mestne občine Murska Sobota. Dva mandata je predsedoval Skupnosti občin Slovenije, ki šteje 179 članic. Sedem let je član slovenske delegacije v Odboru regij EU, hkrati pa opravlja naloge namestnika vodje slovenske delegacije. V Odboru regij je član komisij NAT, CIVEX in JCC za Srbijo. Je član delovne skupine U-LEAD za Ukrajino. V času njegovega županovanja je Mestna občina Murska Sobota izvedla vrsto uspešnih projektov iz naslova EU sredstev iz mehanizmov za urbani razvoj CTN, lokalni razvoj CLLD, dogovora za razvoj regij DRR in čezmejnih projektov Interreg (Slovenija – Madžarska, Slovenija – Hrvaška in Slovenija – Avstrija). Prepričan je, da mora kohezija delovati tako, da iz različnih delov ustvarjaš skladno celoto. Pomeni izravnavanje razvojnih razlik, neenakosti in ustvarjanje enakih možnosti za kakovost življenja. Kohezija ni samo priložnost pridobiti evropska sredstva ampak nameniti ta denar izenačevanju razvojnih možnosti regij, občin, podjetij, skupnosti in predvsem ljudi.

»Tu je tudi priložnost, da poleg decentralizacije vzpostavimo tudi drugačno logiko delovanja in sicer, da ministrstvo približamo regijam, da gremo na teren, v regije za katere razvoj skrbimo. Zame je ključno povezovanje in sodelovanje: ne kohezije in ne regionalnega razvoja ne moremo doseči v vladnih pisarnah, ampak le s sodelovanjem, poslušanjem, povezovanjem in oblikovanjem pravih dogovorov za prave vsebine, ki bodo ustvarjale prave mrežne in multiplikativne razvojne učinke,« je izpostavil Jevšek, dosedanji murskosoboški župan.

Dr. Jevšek je roko sodelovanja ponudil vsem z dobrimi nameni in poštenimi praksami dela.

Video

Povej svetu!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInViberEmail

Pridi z nami

Preberi še:

Meira Hot in Damijan Bezjak Zrim: Tudi ponoči mora biti jasno, kam po zobozdravstveno pomoč

Poslanca Socialnih demokratov mag. Meira Hot in Damijan Bezjak Zrim sta na ministra za zdravje naslovila pisno poslansko vprašanje glede zagotavljanja neprekinjene in geografsko dostopne dežurne zobozdravstvene službe. Opozarjata, da so ljudje z akutnimi zobozdravstvenimi težavami predvsem ponoči ter ob koncih tedna in praznikih pogosto postavljeni pred izbiro: čakati na odprtje javne ambulante ali pomoč poiskati pri zasebniku in jo plačati iz lastnega žepa.
14. avgusta 2026/by Tadej Ekart

Meira Hot: Nujna veterinarska pomoč ne sme biti odvisna od kraja bivanja ali dobre volje posamezne ambulante

Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je na ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Janeza Ciglerja Kralja naslovila pisno poslansko vprašanje glede zagotavljanja neprekinjene nujne veterinarske pomoči. Opozarja, da je bila z julijsko spremembo pravilnika odpravljena konkretna obveznost določenih veterinarskih organizacij, da zunaj rednega delovnega časa zagotavljajo dežurstvo ali stalno pripravljenost, zaradi česar se odpirajo resna vprašanja o dostopnosti nujne pomoči za živali po vsej Sloveniji.
11. avgusta 2026/by Tadej Ekart

Meira Hot in Bezjak Zrim: Praznika Prekmurja in Primorske si zaslužita vsakoletni državni proslavi

Poslanca Socialnih demokratov mag. Meira Hot in Damijan Bezjak Zrim sta na Vlado Republike Slovenije naslovila poslansko pobudo, naj se praznika priključitve Prekmurja in združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom 17. avgusta ter priključitve Primorske k matični domovini 15. septembra trajno uvrstita v vsakoletni koledar državnih proslav.
6. avgusta 2026/by Eva Zorko
Vse #novice
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej
  • Meira Hot in Damijan Bezjak Zrim: Tudi ponoči mora biti jasno, kam po zobozdravstveno pomoč14. avgusta 2026 - 14:22
  • Meira Hot: Nujna veterinarska pomoč ne sme biti odvisna od kraja bivanja ali dobre volje posamezne ambulante11. avgusta 2026 - 16:26
  • Meira Hot in Bezjak Zrim: Praznika Prekmurja in Primorske si zaslužita vsakoletni državni proslavi6. avgusta 2026 - 13:45
  • SD: Od ministra za zdravje pričakujemo ukrepe za učinkovitejše delo v javnem zdravstvu5. avgusta 2026 - 14:27
  • Bezjak Zrim in Ratajc: Kdaj se bo začela obnova Grajske kašče na Ptujskem gradu?4. avgusta 2026 - 13:21
  • Goršek: Država mora zagotoviti večjo prometno varnost na cesti Celje-Laško30. julija 2026 - 9:51
  • SD: Predsednik Državnega zbora mora biti prvi varuh Ustave, ne sodelavec pri njenem obhodu28. julija 2026 - 14:06
  • Katič: Varnost pri uporabi električnih skirojev zahteva celovite ukrepe28. julija 2026 - 9:02

Pridruži se nam na Facebooku!

Link to: Pristopna izjava
Link to: Doniraj
Link to: Prijava na novice
Follow a manual added link
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej

Socialni demokrati smo napredno politično gibanje, ki uresničuje idejo socialne demokracije v Sloveniji 21. stoletja. Povezujemo in organiziramo ljudi v močno politično silo, sposobno ustvarjati napredne spremembe. Verjamemo v enakost, solidarnost, svobodo, pravičnost, mir in sodelovanje. Vedno na strani ljudi.
PES S&D Progressive Alliance FEPS
Deklaracija o načelih Stranke evropskih socialistov.

Stranka

  • Stranka
  • Ljudje
  • Mednarodno
  • Program

Volitve

  • Program
  • Ekipa
  • Matjaž

Sodeluj!

  • Kontakt
  • Pridruži se nam
  • Skupnost članstva
  • Doniraj

Prijavi se na novice!

Forumi

  • Mladi forum
  • Ženski forum
  • Forum starejših
  • Zeleni forum

Mediji

  • Novice
  • Mnenja
  • Podcast
  • Medijsko središče

Splet

  • Impresum
  • Spoštovanje zasebnosti
  • Piškotki
Prioritete Matjaža Hana kot ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo:... Prioritete Tanje Fajon kot ministrice za zunanje zadeve: Za uspešno, sodobno...
Scroll to top

Ta stran uporablja piškotke.

OkejVeč informacij...

Spoštovanje zasebnosti



Kako uporabljamo piškotke?

Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.

Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.

Več informacij o piškotkih si lahko preberete na tej povezavi.

Google Analytics

Ti poškotki zbirajo informacije, ki so v posplošeni obliki uporabljeneza razumevanje načina uporabe spletne strani, kako so učinkovita orodja, ki jih uporabljamo za obisk te spletne strani ali kako s prilagoditvami in vsebinami izboljšati uporabniško izkušnjo.

Če želite onemogočiti upotabo teh piškotkov, jih lahko onemogočite v nastavitvah vašega brskalnika.

Piškotki drugih storitev

Spletna stran uporablja tudi zunanje spletne storitve, kot so Google Fonts, Google Maps ali YouTube. Tovrstne storitve utegnejo zbirati podatke o uporabi njihovih storitev, kot je na primer IP naslov, zato jih lahko onemogočite tukaj. S tem utegnete bistveno zmanjšati funkcionalnost, izgled in izkušnjo spletne strani. Spremembe bodo uveljavljene ob ponovnem nalaganju strani.

Nastavitve Google Webfont:

Nastavitve Google Maps:

Nastavitve Vimeo in Youtube:

Oglaševanje

Čas shranjevanja piškotka
12 Mesecev

Namešča in upravlja s podatki, ki se pridobijo s piškotkom
iPROM d.o.o.

Domena
iprom.net

Namen obdelave s piškotkom izbranih podatkov
iPROMov oglaševalski piškotek deluje na način, da sistem namesti piškotek, na podlagi katerega se po zapustitvi spletne strani na drugih spletnih medijih prikazuje prilagojene oglase. Sistem namesti piškotek uporabniškemu profilu (brskalniku) ob predhodno izrecno pridobljenem soglasju na spletni strani. Uporabnikov profil je anonimiziran in ne vsebuje osebnih podatkov.

Spoštovanje zasebnosti

Več o načinu spoštovanja vaše zasebnosti lahko preberete tukaj.

Spoštovanje zasebnosti
Sprejmi nastavitveSkrij obvestilo