Bojana Muršič poziva k podpori ustavne obtožbe:
V tridesetih letih slovenske samostojnosti še nismo bili priča takšnim kršitvam ustave
Poslanke in poslanci danes odločajo o predlogu ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Janeza Janšo. Predlagateljice SD, LMŠ Levica in SAB Janši očitajo kršenje več členov ustave in zakonov. Med drugim predlagatelji obtožbe izpostavljajo, da se je vlada decembra lani odrekla dodatni kvoti cepiva, s tem pa številne državljane prikrajšala za pravico do zdravstvene oskrbe. Predsedniku vlade očitajo tudi pritiske na medije in vmešavanje v delo tožilstva.
26. maj 2021
Poslanka mag. Bojana Muršič je v stališču Poslanske skupine Socialnih demokratov uvodoma poudarila, da je Ustava Republike Slovenije družbena pogodba, ki določa način našega sobivanja, temeljne pravice in svoboščine ter nasploh delovanje naše države. »Ustava je kompas ciljev in vrednot, ki določajo smer in podobo Slovenije,« je dodala.
Ob tem je opozorila na zavezanost vseh državljank in državljanov k spoštovanju Ustave, še posebej tistih, ki so, kot je poudarila, »od ljudi poklicani, da odločajo v njihovem imenu.«
Po besedah poslanke predlog ustavne obtožbe jasno obrazloži, da je predsednik vlade večkrat spodbujal k nestrpnosti, s svojimi dejanji ali nadejanji ogrožal javno dobro ter ogrožal zdravje ljudi. »V tridesetih letih samostojne Slovenije smo doživeli že marsikaj. A še nikdar nismo bili priča tako eklatantnim kršitvam ustave s strani predsednika vlade in koalicijske ignorance ob tem. In to v najbolj kriznem času po slovenski osamosvojitvi,« je poudarila.
Kot je nadalje povedala, je epidemija v mnogih ljudeh prebudila najboljše, po tudi najslabše. »Kljub opozorilom, vladajoča politika nadaljuje s teptanjem osnovnih vrednot naše družbe. Šlo je celo tako daleč, da so grobe kršitve postale vsakodnevna praksa vladajoče oblasti, s predsednikom vlade na čelu kar med ljudmi povzroča vse več nezadovoljstva in strahu,« je bila kritična. Po mnenju Muršičeva tako ustavne obtožbe ne gre gledati kot politični dokument, temveč v dani situaciji največjo odgovornost parlamenta, da odločno zaščiti ustavni red Republike Slovenije.
»Naj danes zmagajo argumenti in ne politični interesi. Naredimo kar je prav. Podprimo ustavno obtožbo in Slovenijo zaščitimo pred načrtnim uničevanjem njenih temeljnih ustavnih vrednot,« je zaključila.