Meira Hot poziva vlado k odpravi neživljenjskih pogojev prehajanja državnih meja za dnevne migrante v slovenski Istri
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je na Vlado RS naslovila pisno poslansko pobudo za odpravo neživljenjskih pogojev prehajanja državnih meja za dnevne migrante v slovenski Istri. Prepričana je namreč, da ne smemo pozabiti ali spregledati, da ima vsak ukrep, tako iz naslova odpiranja ali zapiranja meja, enormne posledice prav za ljudi, ki žive na obmejnih območjih in katerih življenje je vezano »na obe strani državne meje«.
26. maj 2021
Poslanka Hot je uvodoma v obrazložitvi pobude opomnila, da se približuje že druga, z epidemijo zaznamovana, poletna turistična sezona. Ob tem je opozorila, da se ljudje, živeči na obmejnih območjih že pred pričetkom poletne turistične sezone soočajo z velikimi stiskami zavoljo omejitev prehajanj državne meje. Še posebej so po mnenju poslanke prizadeti delovni migranti in drugi, ki zaradi obveznosti državno mejo prehajajo večkrat dnevno, med njimi tudi otroci, ki se izobražujejo v sosednji državi.
Ob tem je izpostavila, da je v zadnjih dneh situacija še toliko bolj neznosna, saj je zaradi obnovitvenih del zaprt mejni prehod Sečovlje, zaradi pričetka poletne turistične sezone pa je tako prehajanje državne meje na ostalih mejnih prehodih (Dragonja) še toliko bolj intenzivno.
»Večurno čakanje za prestop meje pa ob tem postaja stalnica življenja več sto naših državljank in državljanov, ki jim obveznosti večkratnega prehajanja državne meje v enem dnevu od danih pogojih onemogočajo vsaj približek normalnega življenja. Težko si je že na primer predstavljati, da peljete svojega otroka v šolo, pri tem pa za pot do šole in nazaj potrebujete več ur čakanja na mejnem prehodu, skupaj z otrokom. To je realnost teh dni na državnih mejah slovenske Istre, ki zahteva takojšno reakcijo Vlade RS!« je poudarila.
Predvideno odprtje mejnega prehoda Sečovlje, do katerega je manj kot teden, po vsem, kar so domačini obmejnih območjih doživljali zadnje dni, po mnenju poslanke ne vzdrži kot zagotovilo, da se bodo razmere po odprtju na tem območju normalizirale. Še posebej, če se tudi za ostale mejne prehode predvideva zaprtje zaradi obnovitvenih in ostalih gradbenih del, za jesen je namreč v načrtu gradnja mostu na območju mejnega prehoda Dragonja.
Tako se po prepričanju Hotove kaže vse večja potreba po dodatnih ukrepih, ki bi nemudoma zaživeli v praksi. Ob tem je dodala, da so se zaradi ignorance in ne posluha države v pozivu k takojšnjemu reševanju tega problema naši državljani in državljani združili v Peticiji, v kateri je predlagana vrsta konkretnih rešitev za omilitev zatečenega stenja prehajanja državne meje v slovenski Istri. Pobudniki Peticije med drugim predlagajo sproščanje vseh razpoložljivih pasov na mejnih prehodih ter vzpostavitev dodatnega pasu, namenjenega prehajanju za dnevne migrante.
Ob vse ugodnejši epidemiološki sliki, dodatnem sproščanju ukrepov ter pred vrati poletne turistične sezone, ko se vse večje število ljudi odloča za oddih na morju, tudi na sosednjem Hrvaškem, je bojazen o dodatnem poslabšanju razmer pri prehajanju državne meja za dnevne migrante po mnenju poslanke upravičeno vse večja.
»Vsi smo se v epidemiji morali odreči marsičemu, prilagoditi svoja vsakodnevna življenja na vseh ravneh. Pa vendar to ne more in sme biti razlog, da vlada ne nameni dovolj pozornosti situacijam, ki naše državljanke in državljanke nesorazmerno spravljajo v vse večji obup. Tako kot so zadnje tedne, zaradi popolne ignorance Vlade RS in pristojnega ministrstva glede neživljenjskega prehajanja državne meje, obupani dnevni migranti v slovenski Istri, ki napovedujejo tudi blokado in zaporo mejnih prehodov, v kolikor jim vlada ne bo prisluhnila,« je zaključila.
Zaradi naštetih razlogov je poslanka mag. Meira Hot na Vlado naslovila naslednjo pobudo:
- da nemudoma sprejme pobudnike Peticije, prisluhne njihovim predlogom in sledi ukrepom za lažje in bolj življenjsko prehajanje državnih meja za dnevne migrante v slovenski Istri in drugih obmejnih območjih,
- da se na mejnih prehodih slovenske Istre in na drugih obmejnih območjih z večjim številom prehodov dnevnih migrantov vzpostavi poseben vozni pas oziroma uveljavi poseben, za dnevne migrante prilagojen režim prehajanja meja.
- da se opravi razmislek o prekvalifikaciji določenih mejnih prehodov (v maloobmejne), ter se jih s tem razbremeni, dnevnim migrantom pa omogoči lažji prehod meja.