SD
  • Glavna stran
  • Voli.SD
    • Tanja Fajon
    • Ekipa
    • Načrt
  • O stranki
    • Stranka
    • Ljudje
    • Organiziranost
    • Mednarodno
    • Zgodovina
    • Statut
  • Novice
    • Aktualno
    • Poslanska skupina SD
    • Mnenja
    • Teme
    • Prenos
    • Samo Dejstva
  • Novinarsko središče
  • Pridruži se nam
  • Menu Menu

#mnenja

Dejan Prešiček

Nekdanji minister za kulturo, predsednik strokovnega sveta SD za kulturo

10 kulturnih zapovedi

Leta 2021 je bila na zasedanju G20 prvič v ospredju – kultura. 20 najmočnejših držav na svetu je prepoznalo, da je kultura eden od najvitalnejših elementov pri okrevanju družbe po epidemiji Covid 19. To so zapisali tudi v zaključku posveta, dokumentu s kar 32 točkami.  

Prihajajo zelo kompleksni časi. Časi velikih sprememb. Za premagovanje težav potrebujemo sposobne ljudi, ki bodo vizionarsko gledali v prihodnost. Kdo bodo ti ljudje? Vsekakor sposobni in ustvarjalni ljudje, kulturni ljudje in tisti, ki bodo videli onkraj ozko strankarskih okvirjev in si prizadevali za boljšo prihodnost vseh nas.

Kulture predvsem pa umetnosti ne smemo meriti samo z ekonomskimi grafi in materialnimi prispevki h gospodarstvu in družbenemu razvoju. Trajnostnega razvoja družbe in dviga kakovosti življenja prebivalstva si ne moremo zamišljati ali ga obravnavati ločeno od področja kulture in umetnosti – stične povezovalne točke različnih ustvarjalcev, kreativnih potencialov in družbenega napredka.

V Sloveniji smo priča napadom na neodvisne medije, svobodo izražanja, na vse, ki razmišljajo drugače od vladajoče strukture. Prihaja do samocenzure novinarjev, strokovnjakov, samozaposlenih v kulturi, direktorjev javnih institucij, članov nevladnih organizacij. Pogosto tisti, ki so kritični do vlade, doživljajo nedopustne pritiske, grožnje, zaradi svojih izrečenih ali napisanih besed izgubljajo službe, statuse in so osebno napadani v medijih, ki so blizu trenutni vladi, ali na družbenih omrežjih.  

Kljub rekordnemu proračunu za kulturo, s katerim se tako rada pohvali trenutna vlada, smo lahko zato toliko bolj presenečeni, da so številne vrhunske nevladne organizacije, ki dobivajo nagrade na evropskih razpisih, čez noč ostale brez štiriletnega programskega razpisa samo zato, ker verjamejo v avtonomnost, kritičnost in nujno potreben dialog, ki temelji na argumentih. Vendar je to le vrh ledene gore, saj smo bili že pred tem priča različnim »kaznovanjem« in nenavadnim potezam v kulturi. V oči bode, da film še vedno ni dobil 11 milijonov evrov, ki bi jih moral po sklepu Odbora za kulturo. V rebalansu proračuna so za neodvisno kulturo razpolovljene že tako skromne vsote za nevladne organizacije na področju kulture (6.446.728 evrov v prvotno sprejetem proračunu je zmanjšanih na 3.633.399 evrov). Tik pred realizacijo je nov Muzej osamosvojitve, čeprav že imamo muzeje, ki v okviru javne službe pokrivajo novejšo zgodovino Slovenije. 

Glede na to, da je denarja dovolj, bi bilo z ustreznimi socialnimi pravicami oziroma spodbudnimi pogoji dela nujno treba začeti izboljševati položaj samozaposlenih v kulturi. Skrb vzbujajoči so najbolj sveži podatki Kreativnega centra Poligon in Centra za kreativnost, saj potrjujejo slabo stanje ustvarjalk in ustvarjalcev: 51 odstotkov vseh delavcev ima neto mesečni dohodek nižji od 1.000 evrov. Nekaj manj kot 22 odstotkov jih zasluži več kot 1.500 evrov. Kar 22 odstotkov ustvarjalk in ustvarjalcev v kulturi pa zasluži manj kot 500 evrov mesečno, torej manj od minimalne plače.

Samo še dobra dva meseca je do volitev. 24. aprila bo prelomen dan. To bo dan, ko bomo odločali, v kakšni državi bi radi živeli. Možnost bomo imeli, da povzdignemo glas. Da pokažemo, da se ne strnjamo s to politiko. Možnost bomo imeli, da državo vrnemo ljudem. Da tudi kulturi vrnemo položaj, kakršnega si zasluži in ki je veliko več kot tržno blago. In da kulturnim ustvarjalcem vrnemo možnost, da od kulture, ki jo ustvarjajo, tudi preživijo.    

Tokrat bodo obljube premalo. Tokrat bomo potrebovali jasen načrt in ekipo strokovnjakov, ki bo znala ta načrt udejanjiti. Na področju kulture potrebujemo politiko, ki bo tekla na kratke proge in zanesljivo dosegla cilj. To bo edini način, da povrnemo politiki zaupanje, da pokažemo, da nam je resnično mar za kulturno področje. Socialni demokrati ta načrt in tako ekipo imamo. Naš cilj je deset kulturnih zapovedi, deset konkretnih programskih ukrepov, ki jih moramo izvesti v obdobju od treh mesecev do enega leta.

Časa ni veliko, a z dobrim sodelovanjem vseh udeležencev smo tega sposobni. 

  1. Ohranili bomo proračun kulture na 250 milijonih evrov  
  2. Vložili bomo nov zakona o RTV-ju in Medijski zakon, ki bo zagotavljal strokovno neodvisnost, predvsem pa omejil vpliv politike na javni servis.  
  3. Spremenili bomo zakonske dokumente za posodobitev kulturnega sistema. V dialogu z javnostjo bomo s posodobitvijo kulturne politike omogočili vzpostavitev sodobnega in demokratičnega izvajanja javnega interesa za umetnost in kulturo. 
  4. Izvedli bomo nujne ukrepe po epidemiji za najbolj prizadete, kot so samozaposleni v kulturi,  nevladni sektor, kulturno-kreativnimi sektor, med drugim z boni, skladom nepovratnih sredstev, štipendijskimi spodbudami.
  5. Socialni položaj samozaposlenih v kulturi bomo začeli izboljševati z ustreznimi socialnimi pravicami, kot so bolniško nadomestilo, uvedba drsnega cenzusa in karierna dinamika.
  6. Uvedli bomo samostojno postavko za samozaposlene v kulturi in nevladne organizacije.
  7. Zagotovili bomo ohranjanje in iskanje nove infrastrukture za nevladni sektor (Metelkova 6).
  8. Vrnili bomo kulturo stroki in zmanjšali vpliv politike. Prenovili bomo civilni dialog s kulturniško javnostjo – dialoške skupine za samozaposlene v kulturi in nevladne organizacije.
    Novelirali bomo pravilnik Ministrstva za kulturo o delu komisij in vrnili samostojnost strokovnim komisijam.
  9. Evalvirali bomo razpisne postopke, oblikovali bomo ciljne razpise, finančne spodbude za programsko in projektno povezovanje na področju Slovenije in v mednarodnem prostoru.
  10. Oblikovali bomo podporne programe, kot so razvoj digitalizacije tekočih umetniških produkcij, tehničnih orodij za produkcijo, oblikovanje e-razpisnih mehanizmov, servis za pomoč samozaposlenim, nevladnim organizacijam, javnim zavodom itd.

Verjamem, da bo z uresničitvijo desetih kulturnih zapovedi v dialogu s stroko in civilno družbo politika pridobila zaupanje, da misli resno o razvoju in potencialih kulture. Predvsem pa je pomembno, da s hitrimi in učinkovitimi ukrepi kulturo rešimo pred padcem v mračnjaštvo, ki ji trenutno grozi. Nikoli namreč ne smemo pozabiti, da je kultura tista, ki definira narodovo identiteto, mu daje obraz. Še več, narod brez kulture ne more preživeti.

Povej svetu!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInViberEmail
Pridi z nami

Preberi še:

dr. Jernej Štromajer: Roe proti Wadu ali volitve imajo posledice

Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, da razveljavi sodbo Roe proti Wadu, ki je bila 50 let temelj ustavno zagotovljene pravice do splava v ZDA, je dodobra pretresla svetovno javnost. Vendar do te odločitve večine skrajno konservativnih vrhovnih sodnikov ni prišlo čez noč, ampak je šlo za dolgoročno uresničevanje načrta desnice v ZDA, da si s pomočjo konservativnih sodnikov in republikanskih politikov oblikuje družbeno ureditev po svoji meri.
1. julija 2022/by Tadej Ekart

Matjaž Nemec: Vprašanje Zahodnega Balkana je test kredibilnosti EU in njena odgovornost za preprečevanje EU nešteto hitrosti

Ko ugasnejo luči velike dvorane, kjer so za okroglo mizo pred dnevi voditelji držav članic na Evropskem svetu zasedali ob strateško pomembnih temah, se pokaže realnost. Ta (žal) največkrat na obrazu nima nasmeškov in polna usta spodbudnih besed, temveč stare probleme, pri Bosni in Hercegovini šest let trajajočo težnjo, da jo EU (do)končno spozna kot kredibilnega partnerja, s katerim je vredno pričeti vsaj formalne pridružitvene procese. Ti sami po sebi ne pomenijo ne članstva v EU, ne garanta zanj.
28. junija 2022/by Tadej Ekart

Dr. Milan Brglez: Slovenska zunanja politika v času peticij, vojne v Ukrajini ter novih evropskih kriz

Pred dnevi sta v slovenski javnosti zaokrožili dve peticiji dveh skupin intelektualcev in vidnih osebnosti, med njimi tudi dveh bivših predsednikov republike in uglednih bivših politikov, ki sta vsaka na svoj način predstavili videnje rešitve agresije Ruske federacije proti in v Ukrajini. Sam nisem podpisal ne ene ne druge, ker menim, da je podpisovanje peticij vedno stvar predvsem civilne družbe, na aktivnih politikih, ki lahko glede predmeta peticije kaj političnega storimo (vsaj dokler so zahteve peticij v našem delokrogu), pa je, da zahteve civilne družbe upoštevamo in jih v okviru svojih pristojnosti ter glede na svoje zmožnosti in politične priložnosti tudi udejanjamo.
17. junija 2022/by Tadej Ekart
Vsa #mnenja
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej
Nov začetek
  • Tanja Fajon v Zagrebu: Reševanje odprtih vprašanj v dialogu je v korist državljanov obeh držav6. julija 2022 - 16:37
  • Dr. Milan Brglez: Oskrba je človekova pravica6. julija 2022 - 14:55
  • Meira Hot: Odnos do živali je ogledalo naše družbe6. julija 2022 - 14:14
  • Ministrici za zunanje zadeve Slovenije in Nemčije Tanja Fajon in Annalena Baerbock za več sodelovanja med državama1. julija 2022 - 19:24
  • Odziv Nemca na odgovor Evropske komisije glede slovenskih državljank in državljanov, ki delajo v Italiji1. julija 2022 - 16:57
  • Minister Matjaž Han za okrepljeno vlogo Slovenije v mednarodnih razvojnih projektih30. junija 2022 - 17:09
  • Mladi forum s protestom v podporo ženskam, ki jim je bila odvzeta pravica do splava29. junija 2022 - 16:10
  • Delovno srečanje SD: Povezani lahko dosežemo najboljše rezultate28. junija 2022 - 13:00

Pridruži se nam na Facebooku!

Link to: Pristopna izjava
Pridruži se socialnim demokratom!
Link to: Doniraj
Podpri socialno demokracijo!
Link to: Prijava na novice
Prijavi se na naše e-novice!
Follow a manual added link
Poveži se v digitalno skupnost SD!
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej

Socialni demokrati
Socialni demokrati smo napredno politično gibanje, ki uresničuje idejo socialne demokracije v Sloveniji 21. stoletja. Povezujemo in organiziramo ljudi v močno politično silo, sposobno ustvarjati napredne spremembe. Verjamemo v enakost, solidarnost, svobodo, pravičnost, mir in sodelovanje. Vedno na strani ljudi.
PES S&D Progressive Alliance FEPS
Deklaracija o načelih Stranke evropskih socialistov.

Stranka

  • Stranka
  • Ljudje
  • Mednarodno

Volitve

  • Tanja Fajon
  • Program
  • Ekipa

Sodeluj!

  • Kontakt
  • Pridruži se nam
  • Skupnost članstva
  • Doniraj

Prijavi se na novice!

Forumi

  • Mladi forum
  • Ženski forum
  • Forum starejših
  • Zeleni forum

Mediji

  • Novice
  • Mnenja
  • Podcast
  • Medijsko središče

Splet

  • Impresum
  • Spoštovanje zasebnosti
  • Piškotki

Tanja Fajon: Imamo znanje in ambicijo, da 24. aprila Slovenijo peljemo v zm... Verjamemo v skupno oblikovanje prihodnosti
Scroll to top

Ta stran uporablja piškotke.

OkejVeč informacij...

Spoštovanje zasebnosti



Kako uporabljamo piškotke?

Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.

Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.

Več informacij o piškotkih si lahko preberete na tej povezavi.

Google Analytics

Ti poškotki zbirajo informacije, ki so v posplošeni obliki uporabljeneza razumevanje načina uporabe spletne strani, kako so učinkovita orodja, ki jih uporabljamo za obisk te spletne strani ali kako s prilagoditvami in vsebinami izboljšati uporabniško izkušnjo.

Če želite onemogočiti upotabo teh piškotkov, jih lahko onemogočite v nastavitvah vašega brskalnika.

Piškotki drugih storitev

Spletna stran uporablja tudi zunanje spletne storitve, kot so Google Fonts, Google Maps ali YouTube. Tovrstne storitve utegnejo zbirati podatke o uporabi njihovih storitev, kot je na primer IP naslov, zato jih lahko onemogočite tukaj. S tem utegnete bistveno zmanjšati funkcionalnost, izgled in izkušnjo spletne strani. Spremembe bodo uveljavljene ob ponovnem nalaganju strani.

Nastavitve Google Webfont:

Nastavitve Google Maps:

Nastavitve Vimeo in Youtube:

Spoštovanje zasebnosti

Več o načinu spoštovanja vaše zasebnosti lahko preberete tukaj.

Spoštovanje zasebnosti
Sprejmi nastavitveSkrij obvestilo