Socialni demokrati pričakujejo podporo predlogu za nagrado najbolj požrtvovalnim delavcem v zdravstvu in socialno-varstvenih zavodih v boju zoper epidemijo
Poslanke in poslanci na izredni seji Državnega zbora obravnavajo novelo zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19 (PKP5). Predlog so v zakonodajno proceduro že drugič vložili Socialni demokrati, s katerim želijo, kot so poudarili, »okrepiti socialno varnost zaposlenih, ki se borijo v prvih bojnih vrstah proti korona virusu, ter jim zagotoviti pošteno plačilo in nagrado za opravljeno delo, njihova odrekanja in nesebično požrtvovalnost pri delu s covid-19 bolniki.«
23. april 2021
Poslanec Socialnih demokratov Soniboj Knežak je v imenu predlagatelja zakona poudaril, da je bilo v času epidemije v državnem zboru slišati veliko javnih zahval požrtvovalnemu zdravstvenemu osebju in ter delavcem v socialno-varstvenih zavodih. »Žal se ta hvala večkrat ne izraža tudi v konkretnih dejanjih. Zgodbe, ki prihajajo na dan v teh dneh so milo rečeno, grozne. Na dan prihajajo podatki o kaosu pri izplačevanju nagrad za zaposlene v zdravstvu, od tega, da so nekateri zdravstveni zavodi oziroma bolnišnice izplačevali dodatke vsem poprek, tudi tistim, ki niso bili na delovnih mestih, izpostavljenih covidu, do tega, da nekateri celo niso bili v službah, pa so prejemali dodatke«, je bil kritičen Knežak. Ta sicer od ministra za zdravje, ob videnem negospodarnem ravnanju z javnimi financami, pričakuje ustrezno ukrepanje ter ob ugotovljenih nepravičnostih ustrezno sankcioniranje.
Po poslančevem mnenju je treba tako z zakonom zagotoviti, da bodo do dodatkov upravičeni tisti, ki so si jih dejansko zaslužili s svojim požrtvovalnim delom: »Zato želimo v nagrajevanje vključiti vse tiste, ki so bili iz dosedanjega sistema izpuščeni.« Poslanec Soniboj Knežak je ob koncu razprave izrazil pričakovanje, da bodo ob vnovičnem poizkusu sprejema zakona poslanke in poslanci predlog podprli: »Upam, da v uspemo zbrati dovolj glasov in da uredimo kanček bolj pravičnega nagrajevanja tudi za zdravstvene delavce.«
Socialni demokrati za zaposlene predlagajo tudi dve nagradi v obliki izrednega vplačila premije v kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje in enega dodatnega turističnega bona.
Poslanec mag. Marko Koprivc je v stališču Poslanske skupine SD nadalje poudaril, da zaposleni v zdravstvu, domovih za starejše in drugih socialno-varstvenih zavodih, ki v teh izrednih epidemioloških razmerah opravljajo neposredno delo s pacienti obolelimi za covid-19, predstavljajo našo prvo bojno vrsto proti korona virusu in nosijo največji del našega skupnega bremena v času epidemije.
Ob tem je opozoril, da že od vsega začetka epidemije zaposleni delajo izven vseh obsegov in predpisov, ki jih določa delovno-pravna zakonodaja in kolektivna pogodba. Po besedah Koprivca je epidemija zaposlene še dodatno obremenila, saj je kadrovski primanjkljaj v zdravstvu in domovih za starejše vse večji, zaposleni pa so prekomerno obremenjeni, izčrpani in izgoreli. »Trenutna ureditev nagrajevanja ne upošteva stopnje ogroženosti, ki so ji izpostavljeni zaposleni v zdravstvu in domovih za starejše v teh izrednih epidemioloških razmerah,« je opozoril.
Socialni demokrati zato v svojem predlogu spremembe zakona tako predlagajo, da se zaposlenim dodatek za neposredno delo s covid-19 bolniki zviša na 65 %, pri čemer bi za čas razglašene epidemije omejili podvajanje tega in kriznega dodatka po kolektivni pogodbi za javni sektor na enak način, kot je bilo to urejeno v prvem valu epidemije v okviru PKP Prav tako v SD za zaposlene predlagajo tudi dve nagradi v obliki izrednega vplačila premije v kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje in enega dodatnega turističnega bona ter zvišanje urne postavke za dijake in študente, ki pomagajo zaposlenim pri delu s covid bolniki.