Dr. Jernej Pikalo
Nekdanji minister za izobraževanje, znanost in šport
Dr. Jernej Štromajer
Nekdanji državni sekretar na MIZŠ
Naši napori so se obrestovali: znanost ima nov zakon
Danes je v Državni zbor potrdil dolgo pričakovani Zakon o znanstveno-raziskovalni in inovacijski dejavnosti. Gre za sistemski zakon, ki ga slovenska družba in znanost pričakuje in potrebuje že skoraj desetletje, vse od takrat, ko smo v času prve in do sedaj edine socialdemokratske vlade v Sloveniji sprejeli Resolucijo o raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije (RISS). Resolucija se je zavzela za celovitost in nedeljivost znanosti ter krepitev njene avtonomije ter institucij ob hkratni podpori usklajeni soodvisnosti znanosti, razvoja in inovacij, kar edino zagotavlja splošni družbeni napredek in blaginjo.
Danes sprejeti zakon je bil v največji meri pripravljen in usklajen v času prejšnje vlade, ko smo socialni demokrati vodili resorno ministrstvo. Nastajal je z vključevanjem in potrpežljivim usklajevanjem vseh ključnih deležnikov, od predstavnikov inštitutov, univerz, sindikatov, mladih v znanosti do gospodarskih družb in drugih ministrstev. Januarja 2020 je bilo celotno besedilo zakona potrdil Svet za znanost in tehnologijo. Zaradi predčasnega zaključka dela prejšnje vlade zakon žal ni doživel parlamentarne obravnave.
Danes sprejeti zakon v veliki meri povzema usklajene rešitve ter prinaša nujno potrebno povišanje finančnih sredstev za znanost na najmanj 1% BDP, stabilno institucionalno financiranje javnih raziskovalnih organizacij, novo organiziranost raziskovalnih organizacij, ki odraža potrebe časa ter omogoča prepotrebno povezovanje znanosti, inovacij in gospodarstva.
Zakon smo Socialni demokrati podprli kljub neizmerno dolgemu času, ki ga je sedanja vlada potrebovala, da je že usklajene rešitve poslala v poslanske klopi. Vlado smo vse skozi pozivali k hitrejšemu in učinkovitejšemu delovanju, ker je znanstvena sfera res potrebovala ta zakon. V parlamentarni proceduri smo, potem ko je vladni zakon le prišel v parlament, dosegli dve pomembni spremembi: znanosti bo od sedaj namenjeno »najmanj« 1% BDP (dejansko torej več kot 1%), vladi pa smo tudi preprečili, da bi zamaknila uveljavitev zakona v leto 2023 – zahtevali in dosegli smo uveljavitev zakona s 1. januarjem 2022.
Le glede koncesij za zasebnike obstaja grenak priokus. Kot se za Janševo vlado spodobi, jim je podarila finančna sredstva mimo jasnih kriterijev, ki so bili oblikovani in dogovorjeni v prejšnjem usklajenem predlogu zakona.
Rada bi se zahvalila vsem tistim, ki so vlagali znanje, ideje in energijo v pripravo tega zakona. Veliko vas je bilo v vseh teh letih. Slovenska znanost končno dobiva sodoben zakon, ki bo postavil še trdnejše temelje družbi znanja. Slovenska inovativnost pa zagotovilo, da bo vedno spoštovana in podpirana vrednota slovenske družbe, ki kaže edino pravo pot slovenskega razvoja.