SD
  • Glavna stran
  • O stranki
    • Stranka
    • Ljudje
    • Organiziranost
    • Kongres
    • Mednarodno
    • Zgodovina
    • Statut
  • Novice
    • Aktualno
    • Poslanska skupina SD
    • Mnenja
    • Teme
    • Prenos
    • Samo Dejstva
  • Novinarsko središče
  • Podoba
  • Pridruži se nam
  • Menu Menu

#mnenja

dr. Jernej Štromajer

Politolog, član Predsedstva SD
1. julij 2022

Roe proti Wadu ali volitve imajo posledice

Konservativne sile v ZDA že več kot štiri desetletja gradijo svoj politični projekt, ki temelji na nasprotovanju pravici do splava

Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, da razveljavi sodbo Roe proti Wadu, ki je bila 50 let temelj ustavno zagotovljene pravice do splava v ZDA, je dodobra pretresla svetovno javnost. Vendar do te odločitve večine skrajno konservativnih vrhovnih sodnikov ni prišlo čez noč, ampak je šlo za dolgoročno uresničevanje načrta desnice v ZDA, da si s pomočjo konservativnih sodnikov in republikanskih politikov oblikuje družbeno ureditev po svoji meri.

Konservativne sile v ZDA že več kot štiri desetletja gradijo svoj politični projekt, ki temelji na nasprotovanju pravici do splava. To je postalo ključno merilo za podporo republikanskim kandidatom za politične funkcije in za imenovanje sodnikov. Agenda je sčasoma postala ena od vodilnih politik republikanske stranke (podobno kot pravica do nošenja orožja).

A republikanska stranka ni od nekdaj stranka nasprotnikov pravice do splava – poznejši republikanski predsednik Ronald Reagan je kot guverner Kalifornije recimo že pred sprejetjem sodbe Roe proti Wadu podpisal zakon, ki je dekriminaliziral splav. V času sprejetja sodbe smo lahko podpornike in nasprotnike pravice do splava našli na obeh straneh ameriške politike. Danes je glavnina nasprotnikov pravice do splava zbrana znotraj republikanskega tabora. To se kaže tudi v posledicah preklica sodbe: večinoma republikanske zvezne države so imele že “na zalogo” pripravljene zakone, ki so ob preklicu sodbe Roe proti Wadu prepovedali splav, spet druge, demokratske, pa so ravnale ravno obratno. Razkorak med republikansko in demokratsko Ameriko se je tako samo še povečal.

Dolga pot konservativne Amerike do preklica ustavno urejene pravice do splava je dobila velik zagon leta 2014, v času po zadnjih vmesnih volitvah v drugem mandatu predsednika Baracka Obame. Takrat so republikanci prvič po letu 2007 ponovno pridobili večino v senatu. S to večino so nato po smrti konservativnega sodnika Antonina Scalie februarja 2016 zablokirali glasovanje o predlogu predsednika Obame, da se na izpraznjeno mesto imenuje njegov kandidat Merrick Garland (ki je danes ameriški pravosodni minister). Namesto da bi o predlogu glasovali, so republikanci pod vodstvom Mitcha McConnella onemogočili, da bi Obama na mesto konservativnega Scalie za sodnika postavil zmernega Garlanda. To so storili pod pretvezo, da naj ameriški predsednik ne bi smel izvesti tako pomembne nominacije v letu predsedniških volitev.

Zaradi te blokade in izpraznjenega sedeža vrhovnega sodnika je profil vrhovnih sodnikov, ki bi jih potencialna predsednika Donald Trump in Hillary Clinton lahko predlagala senatu, postal eno pomembnejših predvolilnih vprašanj, sploh za konservativno desnico. Prav na tej točki je Donald Trump nato sklenil pakt o sodelovanju z republikanskim esteblišmentom in na ta način tudi nagovarjal konservativne volivce. Pred volitvami leta 2016 je objavil poimenski seznam sodnikov, s katerega naj bi imenoval novega vrhovnega sodnika. Na seznamu so se znašli t. i. originalisti, zagovorniki pravice do nošenja orožja in predvsem nasprotniki pravice do splava. Pri tem je imel ključno vlogo že omenjeni McConnell, ki si je zagotovil odločilen vpliv pri nominaciji vrhovnih sodnikov, ki jih je črpal iz kadrovskega bazena konservativnega pravniškega združenja The Federalist Society.

Trump je na volitvah leta 2016 zmagal tudi zaradi te zaveze, ki mu je prinesla ogromno konservativnih glasov, čeprav sam po življenjskem slogu nikakor ne dosega pričakovanj in vrednot tega dela volilnega telesa. Sledilo je imenovanje prvega Trumpovega vrhovnega sodnika Neila Gorsucha na izpraznjeni sedež Antonina Scalie. Nato so republikanci na taktično izpraznjeni sedež več kot 80 let starega konservativnega sodnika Anthonyja Kennedyja imenovali Bretta Kavanaugha. Tako so z mlajšo generacijo vrhovnih sodnikov obdržali razmerje 5:4 v korist konservativni večini. Ključni dogodek v konservativnem teku na dolge proge za pridobitev večine na vrhovnem sodišču se je zgodil s smrtjo liberalne ikone, vrhovne sodnice Ruth Bader Ginsburg, in to le nekaj tednov pred predsedniškimi volitvami leta 2020. To je omogočilo Trumpu, da je v svojem prvem – in edinem – mandatu na vrhovno sodišče nastavil že tretjo osebo. V zadnjem primeru so republikanci prekršili lastno pravilo, ki so ga pred tem sami postavili Obami, in sicer da naj predsednik ZDA ne bi smel izvesti takšne nominacije v volilnem letu. Nova vrhovna sodnica je postala ultrakonservativna Amy Coney Barrett; s tem je bila zapečatena konservativna večina v razmerju 6:3 (ameriški vrhovni sodniki imajo neomejen mandat), ki bo morda zaznamovala še naslednjo generacijo. Spomnimo: ta rezultat je posledica skrbno načrtovanega političnega projekta desnice in demokratskega poraza na senatnih volitvah leta 2014 in predsedniških volitvah leta 2016.

Nova ultrakonservativna večina z – lahko bi rekli – radikalnimi sodniki je sedaj tlakovala pot do preklica 50-letne ustavne pravice do splava. Politični strategiji skrajno konservativne desnice je uspelo doseči svoj cilj in sedaj bo oziroma je v skoraj polovici ameriških zveznih držav splav efektivno prepovedan. Svoj delež krivde za to seveda v veliki meri nosijo tudi demokrati; a ne samo zato, ker so (kar je za demokracijo normalno) izgubili na pomembnih volitvah, ampak ker nevarnosti, da lahko pride do prepovedi splava, niso jemali dovolj resno. Demokratski politiki so bili pri vprašanju splava zadržani, zanašali so se na ustavni precedens, in ko so imeli priložnost, niso uzakonili pravice do splava na zvezni ravni.

Iz te napake demokratov se moramo učiti tudi druge demokracije, ki določene civilizacijske dosežke jemljemo kot samoumevne. Navsezadnje, tudi v Sloveniji smo imeli primer, da je ustavno sodišče, ki naj sicer nikoli do sedaj ne bi imelo “desnega” predsednika, dopustilo referendum o pravicah istospolnih. Zato moramo težnje desnice po retradicionalizaciji družbe jemati resno in pred njimi ne smemo zamahniti z roko, češ da gre samo za nerealne težnje na obrobju političnega prostora. To se najbolje kaže prav pri vprašanju pravice do splava, saj so se hitro po preklicu sodbe Roe proti Wadu tudi v Sloveniji oglasili tisti, ki bi tudi pri nas z veseljem preklicali 55. člen ustave.

S fundamentalističnim pristopom konservativne desnice, ki je pripeljal do preklica ustavne pravice do splava v ZDA, se lahko strinjamo ali ne. Zagotovo pa moramo priznati, da je bil več kot očitno učinkovit. In to velja vseskozi imeti v mislih: ko se odpravljamo na volitve ali ko se kdo drug odpravlja na dolgi pohod skozi institucije.

Povej svetu!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInViberEmail
Pridi z nami

Preberi še:

dr. Aleksander Jevšek: Veseli se, dobro slovensko lüdstvo, vüra tvoje slobode je odbila, vernost tvoja je plačo dobila

Širok je duh in odprto je srce Prekmurcev. Kot so široke in odprte prekmurske ravnice.
21. avgusta 2023/by Tadej Ekart

Marko Koprivc na spominski svečanosti Pristava 2023: Za sodelovanje, spoštljiv dialog in enotnost

Ko vidim, da z ramo ob rami stojim z vsemi vami tukaj na Pristavi, kot ob številnih obeležjih širom Slovenije, z vsemi, ki se strumno, s pesmijo, spominsko besedo in polni zanosa spominjamo dogodkov izpred več kot sedemdesetih let, nimam skrbi. Da nas je dedičev resnice o veličastnem narodnoosvobodilnem boju preveč in da smo preveč ponosni in tovariški, da bi nas bilo lahko preglasiti.
18. julija 2023/by Miha Damiš

Jevšek: Ko se ozremo nazaj, smo lahko ponosni. Ko razmišljamo o prihodnosti, moramo biti ambiciozni in pogumni.

Danes je naša država del Evrope, ki želi sodelovanje, si prizadeva za skupne vrednote in zna živeti z razlikami. Smo člani Evropske unije, zveze Nato in številnih mednarodnih institucij. Znova bomo člani varnostnega sveta OZN. Smo del razvitega sveta z relativno visoko kakovostjo življenja. Živimo v eni najbolj varnih držav sveta.
26. junija 2023/by Miha Damiš
Vsa #mnenja
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej
Nov začetek
  • SD: Osebna asistenca mora omogočat uresničevanje osebnih želja in interesov v poklicnem in zasebnem življenju uporabnikov29. septembra 2023 - 9:27
  • SD Maribor: Maribor, mesto boljših odnosov in drugačnega upravljanja28. septembra 2023 - 10:02
  • Minister Han z direktorjem Svetovne organizacije za intelektualno lastnino o prvi področni nacionalni strategiji26. septembra 2023 - 14:27
  • Ministrica Tanja Fajon predavala na Harvardu25. septembra 2023 - 11:35
  • Bodi moj sopotnik: Socialni demokrati z vlakom od Ljubljane do Jesenic24. septembra 2023 - 19:13
  • Ministrica Fajon na 78. zasedanju Generalne skupščine Organizacije združenih narodov24. septembra 2023 - 19:01
  • Meira Hot: Ali hiperdigitalizacija pouka škoduje bralni pismenosti učencev?22. septembra 2023 - 13:31
  • Zrim: Otrokom s posebnimi potrebami je potrebno sistemsko zagotoviti spremljevalca na poti v vzgojno-izobraževalni zavod22. septembra 2023 - 13:25

Pridruži se nam na Facebooku!

Link to: Pristopna izjava
Pridruži se socialnim demokratom!
Link to: Doniraj
Podpri socialno demokracijo!
Link to: Prijava na novice
Prijavi se na naše e-novice!
Follow a manual added link
Poveži se v digitalno skupnost SD!
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej

Socialni demokrati
Socialni demokrati smo napredno politično gibanje, ki uresničuje idejo socialne demokracije v Sloveniji 21. stoletja. Povezujemo in organiziramo ljudi v močno politično silo, sposobno ustvarjati napredne spremembe. Verjamemo v enakost, solidarnost, svobodo, pravičnost, mir in sodelovanje. Vedno na strani ljudi.
PES S&D Progressive Alliance FEPS
Deklaracija o načelih Stranke evropskih socialistov.

Stranka

  • Stranka
  • Ljudje
  • Mednarodno

Volitve

  • Tanja Fajon
  • Program
  • Ekipa

Sodeluj!

  • Kontakt
  • Pridruži se nam
  • Skupnost članstva
  • Doniraj

Prijavi se na novice!

Forumi

  • Mladi forum
  • Ženski forum
  • Forum starejših
  • Zeleni forum

Mediji

  • Novice
  • Mnenja
  • Podcast
  • Medijsko središče

Splet

  • Impresum
  • Spoštovanje zasebnosti
  • Piškotki

Minister Matjaž Han za okrepljeno vlogo Slovenije v mednarodnih razvojnih ... Odziv Nemca na odgovor Evropske komisije glede slovenskih državljank in državljanov,...
Scroll to top

Ta stran uporablja piškotke.

OkejVeč informacij...

Spoštovanje zasebnosti



Kako uporabljamo piškotke?

Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.

Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.

Več informacij o piškotkih si lahko preberete na tej povezavi.

Google Analytics

Ti poškotki zbirajo informacije, ki so v posplošeni obliki uporabljeneza razumevanje načina uporabe spletne strani, kako so učinkovita orodja, ki jih uporabljamo za obisk te spletne strani ali kako s prilagoditvami in vsebinami izboljšati uporabniško izkušnjo.

Če želite onemogočiti upotabo teh piškotkov, jih lahko onemogočite v nastavitvah vašega brskalnika.

Piškotki drugih storitev

Spletna stran uporablja tudi zunanje spletne storitve, kot so Google Fonts, Google Maps ali YouTube. Tovrstne storitve utegnejo zbirati podatke o uporabi njihovih storitev, kot je na primer IP naslov, zato jih lahko onemogočite tukaj. S tem utegnete bistveno zmanjšati funkcionalnost, izgled in izkušnjo spletne strani. Spremembe bodo uveljavljene ob ponovnem nalaganju strani.

Nastavitve Google Webfont:

Nastavitve Google Maps:

Nastavitve Vimeo in Youtube:

Spoštovanje zasebnosti

Več o načinu spoštovanja vaše zasebnosti lahko preberete tukaj.

Spoštovanje zasebnosti
Sprejmi nastavitveSkrij obvestilo