Odziv Nemca na odgovor Evropske komisije glede slovenskih državljank in državljanov, ki delajo v Italiji
Evropska komisija se je pozitivno odzvala na pobudo evropskega poslanca Matjaža Nemca (SD/S&D) in njegova vprašanja glede slovenskih državljank in državljanov, ki delajo v Italiji. Po prepričanju evropskega poslanca Nemca so slednji s strani Italije obravnavni diskriminatorno, ker kljub njihovi vpetosti življenja v Italiji ter plačevanja obveznih davščin tej državi (delo, mešani zakoni) zaradi neizpolnjevanja pogoja stalnega prebivališča v Italiji niso upravičeni do vrste pravic, med drugim do otroškega dodatka.
1. julij 2022
Izjava Matjaža Nemca, evropskega poslanca iz vrst SD/S&D:
“Pred slovenskimi državljankami in državljani, ki delajo v Italiji ali so z njo drugače tesno povezani (mešani zakoni), je pomemben mejnik. Namreč ti sedaj, po spremenjeni italijanski zakonodaji, ob neizpolnjevanju pogoja stalnega prebivališča v Italiji, niso upravičeni do uživanja pravic v tej državi, med drugim otroškega dodatka.
EK je v odgovoru na moje poslansko vprašanje glede diskriminacije slovenskih državljank in državljanov v Italiji med drugim poudarila, da od Italije zahteva pojasnila glede uveljavitve nove sheme univerzalnih družinskih dajatev, pogojenih s stalnim prebivališčem, ter opozorila, da so državljani EU na podlagi Uredbe Evropskega sveta upravičeni do družinskih dajatev po zakonodaji pristojne države članice ne glede na to, ali je kraj njihovega stalnega prebivališča ali stalnega prebivališča njihovih družinskih članov v drugi državi članici.
Prav tako je EK spomnila na nedavno odločitev sodišča EU glede družinskih prejemkov za delavce migrante v Avstriji brez stalnega prebivališča v Avstriji, v kateri je razsodilo: “Prilagoditev družinskih dodatkov in različnih davčnih ugodnosti, ki jih Avstrija dodeljuje delavcem, glede na državo stalnega prebivališča otrok teh delavcev, je v nasprotju s pravom Unije.”
Odgovor EK na moje poslansko vprašanje in sodba sodišča EU, ko gre praktično za isto dilemo o diskriminaciji z naslova državljanstva, nakazujeta jasno sporočilo, da so s sprejemom spremenjene zakonodaje družinskih prejemkov v Italiji slovenski državljani in državljanke diskriminirani.
Na podlagi odgovora EK je tako pričakovati, da bo Italija v najkrajšem možnem času spremenila pogoje prejemanja družinskih prejemkov ter slovenskim državljankam in državljanom omogočila uživanje pravic in obveznosti v skladu z zakonodajo EU. V kolikor Italija tega ne bo storila, je odgovornost na EK, da Italijo nemudoma pozove k spremembi zakonodajo ali diskriminacijo – kot je to storila v primeru Avstrije – odpravi preko sodišča EU.”