Dr. Milan Brglez: Oskrba je človekova pravica
Poslanci evropskega parlamenta so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu potrdili poročilo o skupnih evropskih ukrepih na področju oskrbe, ki ga je skupaj z evropsko poslanko Sirpo Pietikäinen pripravil evropski poslanec dr. Milan Brglez, ki je ob tem dejal: »To je le prvi korak do enakega dostopa do varstva otrok, dolgotrajne oskrbe in drugih skrbstvenih storitev, ki jih potrebujemo skozi življenje, za vse ljudi.«
6. julij 2022
Evropski parlament je tako dobil ambiciozen program za skupno EU ukrepanje na področju oskrbe, ki bo vodila k evropskemu dogovoru o oskrbi. Ta mora vsebovati politike in javne naložbe, ki zagotavljajo univerzalni in učinkovit dostop do celostnih kakovostnih storitev oskrbe za vse ljudi, od zgodnjega otroštva do starejših let.
»Oskrba je človekova pravica. Najprej je človekova pravica oskrbovancev oziroma tistih, ki pomoč potrebujejo. Potem pa je tudi človekova pravica tistih, ki delajo v tem sektorju bodisi formalno ali neformalno,« je pred poslanci Evropskega parlamenta poudaril soavtor poročila dr. Milan Brglez.
Po njegovih besedah je oskrba temelj evropskega načina življenja, zato je treba na drugačen način vrednotiti sektor oskrbe ter zagotoviti spolno enakost in enakopravnost. »Brez ženskega dela ta sektor ne deluje! Ampak na trajnosten način tako ne more delovati naprej. Zato je treba prevrednotiti vrednote. Potrebna je solidarnost med generacijami, da bomo lahko prišli do bolj vzdržnega načina življenja. Brez posvečanja skrbstvu in javnemu dobru ne bo trajnosti! Zato je to področje tako pomembno. Gre za vse od otroškega varstva, dolgotrajne oskrbe, skrbi za ljudi s posebnimi potrebami, za vse oblike oskrbe, ki jo potrebujemo,« je v nagovoru še poudaril Brglez.
Oskrba je najpristnejša oblika medčloveške in medgeneracijske solidarnosti ter vezivno tkivo naših družb. Čeprav je skrbstveno delo nepogrešljivo za oskrbovance, gospodarstvo in družbo, je še vedno podcenjeno, premalo plačano in neenakopravno porazdeljeno.