
dr. Emilija Stojmenova Duh
Vodja digitalnega inovacijskega središča 4P DIH in predsednica Sveta SD za digitalizacijo
19. april 2021
Kaznovani, ker s(m)o zahtevali šolo
Policija in vojska mi nikoli niso bili tuji. Mama dela na ministrstvu za obrambo, njen brat je dolga leta preživel kot vodnik v vojski, po upokojitvi se je preselil h kriminalistični policiji. Očetov brat je bil komandir lokalne policijske postaje. Naš sosed je bil policist. Policiste in policistke sem vedno dojemala kot prijazne osebe, ki so se odločili, da bodo svoje življenje posvetili varovanju ljudi. Zmeraj, ko sem zagledala policista ali zgolj policijski avto sem se počutila varno. Da se mi nič hudega ne more zgoditi. Vse do nedavnega. Vse do takrat, ko so policisti začeli popisovati mirne protesnike, ki so javno želeli izraziti nestrinjanje z vlado in njenim početjem. V policijo sem dokončno izgubila zaupanje 9. februarja letos.
V torek, 9. februarja, je namreč v Mariboru potekal mirni shod, kjer je skupina dijakov zahtevala šolo. Navaličali so se, da jih nihče ne sliši, da se jim nihče ne posveča, da se z njimi nihče ne ukvarja. Dolgo so bili potrpežljivi. Razumeli so resnost epidemije in so zelo razumno in odraslo upoštevali vse ukrepe. Ampak potrpežljivost ni in ne more biti neskončna. Ko se je v Sloveniji odprlo skoraj vse, kar se je dalo odpreti, od frizerjev, kozmetičarjev do trgovin, je dijakom prekipelo. Zahtevali so pogovor z ministrico za šolstvo in bili izigrani. Tik pred zdajci je bil planiran sestanek odpovedan. Dijakom ni ostalo nič drugega, kot da svoje zahteve po odpiranju šol izrazijo javno z mirnim shodom.
Nekaj let je že minilo od takrat, ko sem tudi sama obiskovala gimnazijo. Vseeno pa ne tako dolgo, da bi pozabila, kaj mi je pomenila šola in pouk v živo. Ker sem obiskovala mednarodno gimnazijo v Mariboru, kjer nismo imeli profesorice makedonščine, sem že takrat imela pouk na daljavo. S profesorico, ki je poučevala v Skopju. In čeprav se je izjemno trudila, smo z ostalimi sošolkami iz Makedonije vsake šolske počitnice obiskovale profesorico v Skopju in imele tudi pouk v živo.
Ne. Pouk na daljavo nikakor ne nadomešča pouka v šoli. Pa ne gre zgolj za pouk. Šola predstavlja bistveno več kot samo pouk. Meni, ki sem se preselila v novo državo, je omogočila vključitev v družbo in pomagala pri pridobivanju znancev in prijateljev. Pri tem, da sem si v novem okolju postavila temelje, nad katerimi sem gradila svojo osebnost in prihodnost.
Zelo dobro sem razumela dijake. Še predobro. Zato sem jih na protestnem shodu podprla. Zato prejela kazen. In spoznala, da policija ni več takšna, kot sem jo imela v spominu.
Presenetilo me je že število predstavnikov policije na trgu. Konec koncev, zbrali so se otroci, ki so želeli jasno povedati, da imajo dovolj in da si želijo nazaj v šolo. Na začetku je ena od dijakinj prebrala ganljivo sporočilo, kako zaprtje šol vpliva na njih, na učni uspeh in njihovo zdravje. Spomnim se, da smo vsi ploskali, saj je bilo njeno sporočilo res lepo in pametno. Razmišljala sem, da jo občudujem, da zna pri teh letih napisati tako globoko besedilo.
Takoj, ko je zaključila svoj govor, so do nje pristopili policisti in popisali njene osebne podatke. Nato so nadaljevali z drugimi dijaki, ki so imeli s seboj transparente. Nisem mogla verjeti, kaj se dogaja. Moji možgani niso mogli razumeti, da policistke (ne vem zakaj še zmeraj pričakujem več empatije pri ženskih predstavnicah?) in policisti popisujejo otroke, tudi mladoletne, ki zahtevajo šolo. Ampak tukaj se je šele začelo. Pravi šok se je zgodil kakšen teden zatem. Sama sem prejela plačilni nalog, enako kot polnoletni dijaki, medtem ko so mladoletni dijaki prejeli vabilo na sodišče. Ker smo zahtevali šolo. Ki se je tako ali tako odprla kmalu zatem.
Prejšnji teden so se začele obravnave. Najprej je bila na vrsti Daja. Danes je Matic. Kmalu bo na vrsti Katarina. Pogumni mladoletniki se morajo zagovarjati pred sodnikom za prekrške. Ker so zahtevali šolo. Morali so si poiskati odvetnika. Ker so zahtevali šolo. Morali so se pripravljati na pritiske, tudi medijske. Ker so zahtevali šolo. Morali so se sprehajati do sodišča med približno 20 predstavniki policije, kot najhujši kriminalci. Ker so zahtevali šolo. In morajo čakati na sodnikovo odločitev ali jih bo kaznoval in kakšna kazen jih bo doletela. Ker so zahtevali šolo. V Sloveniji leta 2021.
Mladoletni dijaki se morajo zagovarjati pred sodnikom, ker zahtevajo šolo.
Preberi še:

Luka Goršek: Ko začnejo umirati čebele in ribe, bo naslednji na vrsti človek

Damijan Zrim: Naj zavlada mir
