Jani Prednik: PKP6 ali slaba različica rešitev za hirajoče gospodarstvo in vse bolj perečo problematiko likvidnosti
Poslanke in poslanci Državnega zbora na današnji izredni seji potrjujejo že šesti protikoronski zakon, ki je bil pripravljen z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19 za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest.
25. november 2020
Poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik je v stališču poslanske skupine izpostavil, da je vlada v zadnji paket vključila številne nepotrebne vsebine, ki z odzivom na epidemijo, po mnenju poslanca, nimajo prave zveze. Kot je pojasnil, se je tovrstnih vsebin v paketih pomoči nabralo že precej, razlog za to pa Prednik vidi v tem, da se lahko vlada na tak način vedno znova izgovarja, da bo v naslednji paket vključila vse, na kar je v sedanjem pozabila.
Prednik je te vsebine poimenoval »podtaknjenci«, ti pa po njegovem mnenju prinašajo tudi koristi – vendar ne ljudem, ki jih je prizadela epidemija, je opozoril poslanec, temveč podjetjem in posameznikom, ki so blizu vladajoči koaliciji. Zadnji koristnik je, kot pravi, tudi zasebna univerza, ki si »v petih letih ni uspela urediti svojih akreditacij – epidemija pa je priročen izgovor, da bi še nadaljnjih 5 let delovala brez izpolnjenih osnovnih pogojev,« je kritično pripomnil poslanec.
Ob tem je bil Prednik oster tudi prioritet aktualne vlade. Po njegovem mnenju je namreč zelo nenavadno, da se vladi pomembno v času, ko so zaprte vse šole, izenačevanje maturantov poklicnih šol z gimnazijci, zasebni univerzi pa omogočiti nadaljnje delo brez akreditivov.
»Vladajoči bodo seveda takoj dodali, da so nekatere »podtaknjene« vsebine z amandmaji umaknili,« je dodal Prednik, s čimer pa problem vlada ne rešuje, je pa ta po mnenju Prednika porabila velik delež časa in energije, ki bi ju po njegovih besedah morala porabiti za pomoč ljudem. »Prav tako problem ni rešen, če vlada predloži pet spornih in nepotrebnih vsebin, potem pa pričakuje medaljo za modrost, ker je umaknila eno od njih. Mnoge tudi po dolgih razpravah ostajajo, in tudi ta zakon ni izjema: poleg nepoštene prednosti za zasebno univerzo se spušča tudi na področje kaznovanj ter uvaja drakonske kazni za vse, ki bi kritizirali vladne ukrepe,« je povedal
Jani Prednik.
»Namesto s pomočjo gospodarstvu pri ohranitvi dejavnosti in zaposlenosti smo se zato ukvarjali manj in manj podrobno, kot bi bilo to potrebno. Vladajoči še vedno ne verjamejo, da spomladi sprejeta kreditna shema ne deluje in da ne zagotavlja prave pomoči,« je s kritiko paketa nadaljeval poslanec Socialnih demokratov. Prav glede likvidnostne sheme, po mnenju Prednika še vedno obstaja prepričanje vlade, da bodo za izboljšave zadoščali že kozmetični popravki likvidnostne sheme. Temu v prid po njegovem govori tudi dejstvo, da je vlada zavrnili predloge opozicije za izboljšanje dostopa do kreditov, za znižanje obresti in podaljšanje ročnosti posojil, »da bi mala podjetja, ki jim je vlada že drugič letos ustavila dejavnost, s temi sredstvi lahko zavarovala delovna mesta. Celo množico predlogov rešitev, ki jih je pripravila opozicija, so vladajoči zavrnili. Zato še vedno ni niti enega ukrepa, katerega prednost bi bili hitrost in enostavnost,« je opozoril in dodal, da se je izgovor vlade, da bo v naslednji paket vključila vse, na kar je v trenutnem pozabila, s tem paketom izpel.
»Ljudje in gospodarstvo preprosto ne morejo več čakati na naslednji paket vladnih rešitev. Potrebujemo resen fokus na zavarovanje zaposlenosti in ohranitev gospodarske dejavnosti, za kar delna povračila krvavečemu gospodarstvu ne bodo dovolj,« je bil jasen in zaključil, da Poslanska skupina Socialnih demokratov zakona ne bo podrla, »saj se ta bistveno premalo posveča temeljnemu problemu – likvidnosti gospodarstva.«