Ali je primerno, da verska skupnost na vladni novinarski konferenci poziva k zbiranju denarja za lastno delovanje?
Poslanec Socialnih demokratov mag. Marko Koprivc je na Vlado RS naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z novinarskimi konferencami o aktualnem stanju glede epidemije, pri čemer je izpostavil dogajanje na novinarski konferenci z dne 28.10.2020, na kateri je sodeloval tudi predstavnik Rimskokatoliške cerkve, nadškof Stanislav Zore.
29. oktober 2020
Kot je uvodoma zapisal Koprivc, sredina novinarska konferenca ni bila prva novinarska konferenca vlade v času epidemije, na kateri je sodeloval predstavnik Rimokatoliške cerkve. Ob tem je poslanec izpostavil, da Ustava Republike Slovenije določa, da so država in verske skupnosti ločene, v naslednjem odstavku istega člena pa je zapisano še, da so verske skupnosti enakopravne.
»Komunikacija je podlaga za medsebojno spoštovanje in ustvarjanje zaupanja. V času tako izrazitih kriznih razmer, ko omejevanje širjenja virusa sloni na ravnanjih vseh ljudi, je vsako sporočilo, vsaka gesta, vsak nastop vladnih predstavnikov toliko bolj pomenljiv. Dejstvo je, da vladno komuniciranje v tej krizi ne zasluži pozitivne ocene, ko javnost že mesece poziva k drugačnemu načinu komuniciranja. Pozivi gredo v smeri, da naj več komunicira stroka in manj politika. Nagovori nadškofa Rimokatoliške cerkve so v tem smislu korak v neko čudno smer, ki jo je prav zares težko razumeti. V vsakem primeru pa menim, da predstavnik verske skupnosti ne sodi za uradno vladno govornico,« je zapisal Koprivc.
Mag. Marko Koprivc
Poslanec je ob tem izpostavil, da je slovenska družba raznolika, v Sloveniji pa da živijo ljudje, ki so verni, neverni ali pripadniki različnih veroizpovedi. »Favoriziranje ene verske skupnosti ni skladno z ustavnim načelom enakopravnosti verskih skupnosti, da rimokatoliški nadškof nagovarja državljanke in državljane na uradni vladni novinarski konferenci, pa ni skladno z ustavnim načelom ločenosti države in verskih skupnosti,” je bil jasen. Med drugim je zapisal, da v omenjenem primeru ni šlo zgolj za poziv vernikom, naj opustijo tradicionalno obiskovanje grobov ter obiske sorodnikom, ko po besedah poslanca ob 1. novembru, dnevu spomina na mrtve, grobov ne obiskujejo zgolj verniki, ampak jih obiskujejo tudi osebe, ki se versko ne opredeljujejo, ateisti in tudi tisti, ki pripadajo drugim veroizpovedim. »Predvsem pa se nadškof ni zadržal zgolj pri tem pozivu, ampak je izrabil priložnost za poziv vernikom, naj namesto nakupov cvetja in sveč darujejo za svete maše ter vzdrževanje svojih župnij,” je zaključil.
Glede na vse navedeno je poslanec vlado vprašal
- Kdo odloča o naboru govornikov na vladnih novinarskih konferencah?
- Ali se pravni službi Vlade RS z vidika 7. člena Ustave RS zdi primerno, da specifična verska skupnost na uradni vladnih novinarski konferenci z uradnim ozadjem Vlade RS poziva k zbiranju denarja za lastno delovanje?
- Na kakšen način se z uradnimi vladnimi vsebinami vezanimi na širjenje koronavirusa seznanja vladni govorec Jelko Kacin?
- Kako so ukrepali v zvezi s pojavljanjem nasprotujočih informacij, ki prihajajo s strani vladnih predstavnikov in vladnega govorca.