Martina Vuk pred dnevom boja proti homofobiji: “Izgovori za nespoštovanje človekovih pravic niso na mestu.”
Na javni razpravi pred mednarodnim dnevom boja proti homofobiji, ki jo je priredilo društvo Parada ponosa in je sodelovala državna sekretarka Martina Vuk ter tudi diplomati iz nekaterih evropskih držav, so poudarili nujnost spoštovanja človekovih pravic za vse. “V Sloveniji se je vprašanje človekovih pravic z začetkom gospodarske in finančne krize umaknilo drugim vprašanjem, ki so bila ocenjena kot bolj pomembna,” je dejala državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk. Toda človekove pravice po njenem opozorilu ne bi smeli nikoli umakniti s seznama ključnih vprašanj. “Za varno in kakovostno bivanje vseh, tudi LGBT skupnosti, je ključna sprejetost. Za to se moramo soočiti s predsodki v družbi in jih začeti spreminjati,” je dodala Martina Vuk.
Namestnik britanske veleposlanice v Sloveniji Jamie Hilton je opozoril, da človekove pravice niso monopol določene politične smeri. Če je v preteklosti v Veliki Britaniji res držalo, da so se za človekove pravice bolj zavzemale liberalno usmerjene stranke, zdaj ni več tako, je poudaril. Prebivalci Irske so v večini katoliki, vendar so zelo odprti tudi do vprašanj, ki zadevajo spolno usmerjenost, pa je povedala namestnica irskega veleposlanika v Sloveniji Susan Bardon. Nizozemski veleposlanik v Sloveniji Pieter Langenberg je dejal, da zakonodaja v posamezni državi sporoča, kakšna je raven pravic v vsakdanji družbi. Na Nizozemskem vprašanje lezbijk, gejev, biseksualcev in trans oseb danes ne ogroža nikogar več, je dejal. V razpravi so izpostavili tudi nasilje v šolah v Sloveniji zaradi spolne usmerjenosti.
Veleposlanik Finske Pekka Metso je menil, da je med starši in učitelji nujen dialog. “O odprtih vprašanjih se morajo odkrito pogovarjati, ne pa meriti moči in na pogovore prihajati z odvetniki,” je dejal Metso. Po njegovih besedah je zelo pomembno, da se mlad človek lahko izrazi brez bojazni, da ga bodo utišali. Vsakdo mora biti vključen v družbo, je prepričan. “Odnos do lezbijk, gejev, biseksualcev in trans oseb je termometer, ki kaže, kako je družba dovzetna za človekove pravice,” je menil veleposlanik Finske.
Mednarodni dan boja proti homofobiji, bifobiji in transfobiji bo 17. maja.