Matjaž Nemec: Pri sabotaži Slovenije s strani predsednika vlade ne gre več za vlado Janeza Janše, gre za Slovenijo, za njene državljanke in državljane!
Opozicijske stranke SD, LMŠ, Levica in SAB so danes v zakonodajni postopek vložile skupno zahtevo za sklic nujne seje Odbora za zunanjo politiko in Odbora za zadeve Evropske unije glede ravnanj predsednika Vlade RS Janeza Janše. Ta so po mnenju predlagateljev seje v nasprotju s strateškimi usmeritvami zunanje politike Slovenije, še več ugled slednje po besedah opozicijskih SD, LMŠ, Levice in SAB v mednarodnih odnosih močno poslabšujejo.
19. november 2020
V strankah so v zahtevi kritični do nedavnih dejanj predsednika vlade, ki so Slovenijo umestila na naslovnice tujih časopisov, začenši s tviti predsednika vlade o volitvah predsednika v Združenih državah Amerike, pa tudi njegovem pismu predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. Kot so poudarili s sklicu seje, se je Janša v pismu zavzel za interese Madžarske in Poljske pri nasprotovanju pogojevanja izplačila evropskih sredstev z vladavino prava, kar so v strankah opozicije kritično ocenili kot enostranska, politično motivirana in neodgovorna dejanje vlade, s ciljem razgradnje in podreditve državnih podsistemov političnim interesom največje vladne stranke SDS.
Ob tem so zavrnili tezo, da gre pri tovrstnih tvitih in pismih za osebna stališča Janeza Janše, ki ne bodo imela nobenih posledic na področju diplomatskih odnosov in političnega položaja Slovenije v mednarodnih odnosih, ko velja, da imajo javno izrečena stališča najvišjih političnih voditeljev enako težo in veljavo kot izražena stališča v pisni obliki.
V SD, LMŠ, Levici in SAB so v zahtevi za sklic seje odborov izpostavili, da se je odkrito spogledovanje predsednika vlade s Poljsko in Madžarsko pričelo že letošnje pomlad, ko je bil proti slednjima sprožen postopek zaradi kršitev evropskih pogodb, povzročenimi z resnim in sistematičnim kršenjem načela pravne države, svobode medijev, neodvisnosti sodstva in kršitvami pravic manjšin, Slovenija pa se ob teh očitkih ni pridružila pismu 17 istomislečih držav, v katerem so te izrazile zaskrbljenost zaradi posegov v vladavino prava v času epidemije.
Po besedah predlagateljev je pri tem šlo za presedens, ki je močno spremenil smer slovenske zunanje politike. »Že pomladi letos smo štiri opozicijske stranke opozarjale na sporna stališča vlade, njenega predsednika ali zunanjega ministra na eni strani na komuniciranje z različnimi predstavniki Evropske komisije ali Sveta Evrope in na drugi strani na popolno odsotnost odziva na izražena stališča o ideji Viktorja Orbana o Veliki Madžarski,« so zapisali poslanci in poslanke SD, LMŠ, Levice in SAB. Prav tako so ti opozorili na, kot pravijo, »odmike vlade Janeza Janše od zastavljene in s strani Državnega zbora določene zunanje politike RS, nazadnje smo izpostavili tudi podpis dvostranske izjave med Slovenijo in Združenimi državami Amerike o varnosti omrežij 5G, ki po našem mnenju šibi multilateralizem in našo dosedanjo zavezanost k usklajevanju strateških odločitev znotraj Evropske unije«.
Po njihovo pa je še posebej problematičen odmik Slovenije k strateški zavezanosti vladavini prava kot enemu od temeljev Evropske unije, k čemur težita predsednik vlade in minister za zunanje zadeve. Kot so zapisali predlagatelji, se s tem povzroča veliko škodo ugledu Slovenije v družini evropskih držav, še posebej pred predsedovanjem Republike Slovenije Svetu EU v drugi polovici 2021.
»V pismu predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, z dne 17. novembra 2020, se je predsednik vlade Janez Janša zavzel za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU o novem večletnem proračunu Evropske unije in Skladu za okrevanje za čas po epidemiji. Ocenjuje, da nedavni dogovor med Svetom EU in Evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava spodkopava julijski dogovor«, so kritično opozorili ter med drugim opomnili na Janšev zapis o »ukradenih volitvah«, ki naj bi bile 2014.
V SD, LMŠ, Levici in SAB so tudi odločno zavrnili očitke predsednika vlade Janeza Janše, da vezava porabe evropskih finančnih sredstev s spoštovanjem vladavine prava pomeni zastoj pri okrevanju po epidemiji. »Prav dejanja predsednika vlade pomenijo podporo blokade dveh držav članic EU, za kar bodo Evropa ter naše državljanke in državljani plačali ceno, ki si je ne moremo privoščiti,« so še zapisali v zahtevi za sklic.
Matjaž Nemec
Poslanske skupine, SD, LMŠ, Levica in SAB Odboru za zunanjo politiko in Odboru za zadeve Evropske unije predlagajo, da sprejmeta naslednje sklepe:
1. Odbor za zunanjo politiko in Odbor za zadeve Evropske unije ocenjujeta pismo predsednika Vlade RS predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, z dne 17. november 2020, ter javno komunikacijo o volitvah v Združenih državah Amerike kot neprimerno ter škodljivo za ugled Republike Slovenije v mednarodnih odnosih.
2. Odbor za zunanjo politiko in Odbor za zadeve Evropske unije pozivata Vlado RS, da spoštuje in sprejme dogovor o novem večletnem proračunu Evropske unije in Skladu za okrevanje, ki ga je sprejel Evropski svet in v skladu s svojimi pristojnostmi dopolnil in potrdil Evropski parlament.
3. Odbor za zunanjo politiko in Odbor za zadeve Evropske unije ponovno poudarjata zavezanost Republike Slovenije temeljnim vrednotam Evropske unije; spoštovanju pravne države, človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti in človekovih pravic; kot izhaja iz Deklaracije o zunanji politiki Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 53/15) in Vlado RS poziva k zavzemanju in zagovarjanju teh stališč.
4. Odbor za zunanjo politiko in Odbor za zadeve Evropske unije ponovno pozivata Vlado Republike Slovenije, da svojo funkcijo predstavljanja, zastopanja in uveljavljanja stališč v institucijah Evropske unije opravlja v skladu z Ustavo Republike Slovenije in Zakonom o sodelovanju Državnega zbora in Vlade v zadevah Evropske unije (Uradni list RS, št. 34/04, 43/10, 107/10 in 30/15).
5. Odbor za zunanjo politiko in Odbor za zadeve Evropske unije ponovno pozivata Vlado Republike Slovenije, da Državnemu zboru v skladu s 4. členom Zakona o sodelovanju Državnega zbora in Vlade v zadevah Evropske unije (Uradni list RS, št. 34/04, 43/10, 107/10 in 30/15) v seznanitev in odločanje predloži vsa stališča Republike Slovenije, ki jih zastopa v Evropskem svetu in Svetu EU.