Minister Židan z evropskimi kolegi na Svetu EU tudi o GSO in medenem zajtrku
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan se je udeležil zasedanja Sveta EU za ribištvo in kmetijstvo. Na njem so ministri razpravljali o predlogu uredbe o vzpostavitvi večletnega načrta za staleže trske, sleda in papaline v Baltskem morju ter obravnavali skupne sklepe Sveta za udeležbo držav članic EU na 11. zasedanju Foruma Združenih narodov za gozdove, ki bo maja v New Yorku. V okviru točke »razno« so se seznanili s stanjem priprave poročila o obvezni navedbi države izvora ali kraja porekla mleka ali mlečnih izdelkov in nekaterih vrst mesa, nepredelane hrane in izdelkov z eno samo sestavino. Seznanili so se tudi z informacijo glede svetovne razstave EXPO, ki se s 1. majem začenja v Milanu, ter z informacijo Komisije o sodelovanju Evropske komisije in Evropske investicijske banke na področju finančnih instrumentov za financiranje kmetijstva in razvoja podeželja.
Na tokratnem zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo so ministri najprej obravnavali vsebino s področja ribištva. Države članice so skušale doseči splošni pristop glede predloga uredbe o vzpostavitvi večletnega načrta za staleže trske, sleda in papaline v Baltskem morju. Gre za prvi predlog večletnega načrta upravljanja staležev, ki je podan v skladu z novo uredbo o skupni ribiški politiki, ki je stopila v veljavo v začetku leta 2014. Predlog uredbe sicer slovenskega ribištva ne zadeva neposredno, saj slovenski morski gospodarski ribiči izvajajo ribolov le v severnem Jadranu. Je pa predlog uredbe za slovensko ribištvo pomemben s horizontalnega vidika priprave predlogov večletnih načrtov upravljanja staležev v Sredozemlju oziroma Severnem Jadranu.
V sprejetje – brez razprave – so bili dani skupni sklepi Sveta za udeležbo držav članic EU na 11. zasedanju Foruma Združenih narodov za gozdove (New York, 4.–15. maj 2015). Slovenija ocenjuje, da so v sklepe vključena glavna sporočila, ki so bila izpostavljena v okviru dosedanjih razprav o tej temi; gre za zavezo, da bo v prihodnosti posebno pozornost treba nameniti problematiki krčitve in degradacije gozdov na globalni ravni kot tudi nezakoniti sečnji in z njo povezani trgovini ter prizadevanja za bolj učinkovit prihodnji mednarodni sporazum o gozdovih, ki bo bolj ciljno naravnan ter tudi stroškovno učinkovit.
V okviru točke »razno« so se ministri seznanili s stanjem priprave Poročila o obvezni navedbi države izvora ali kraja porekla mleka ali mlečnih izdelkov, nekaterih vrst mesa, nepredelane hrane in izdelkov z eno samo sestavino. Komisija s pripravo tega poročila zamuja med drugim zaradi konstituiranja nove Komisije v letu 2014 in s tem novih prioritet delovnega programa Komisije, kot tudi zaradi političnega vidika tega vprašanja. Večina ministrov, ki so se javili k razpravi, se je zavzela za označevanje na obvezni osnovi. Minister mag. Židan je v razpravi poudaril, da je navedba države izvora ali kraja porekla še posebej pomembna z vidika informiranja potrošnika, zato Slovenija podpira vse napore v smeri označevanja in sledljivosti živil. O tem v Sloveniji poteka veliko pogovorov tako s potrošniki kot tudi kmetovalci. Ta naša prizadevanja so tudi v skladu z načelom kratkih verig in »pravico potrošnikov vedeti«.
Ministri so se v nadaljevanju seznanili z informacijo italijanske delegacije glede svetovne razstave EXPO, ki se s 1. majem začenja v Milanu. Evropska komisija pa je podala informacijo o sodelovanju Evropske komisije in Evropske investicijske banke (EIB) na področju finančnih instrumentov za financiranje kmetijstva in razvoja podeželja.
Ob robu zasedanja se je minister mag. Dejan Židan srečal tudi z madžarskim ministrom Sandorjem Fazekasem, kateremu se je zahvalil za podporo aktivnostim Slovenije pri projektu Evropski medeni zajtrk. Madžarska je Evropski medeni zajtrk izvedla že v lanskem letu, na isti dan kot Slovenija, v 67 osnovnih šolah, letos pa ga je izvedla že drugič. Minister Židan je madžarskega kolega povabil na dogodek, ki ga na svetovni razstavi EXPO v Milanu 20. maja organizira MKGP na temo pomena čebelarstva oz. pobude za razglasitev svetovnega dne čebel pri OZN. Madžarska je na ta dogodek povabljena kot častna država, ki promovira pomen čebel in izvaja aktivnosti kot je Evropski medeni zajtrk ipd. Ministra sta na srečanju govorila tudi o vprašanju gensko spremenjenih organizmov (GSO). Izmenjala sta informacije o aktivnostih na področju priprave nacionalnih predpisov, povezanih s prenosom direktive glede možnosti držav članic, da omejijo ali prepovejo gojenje GSO na svojem ozemlju. Dogovorila sta se, da skupaj pozoveta koordinatorje teh področij v posameznih državah k medsebojnemu sodelovanju in izmenjavi informacij o pripravi nacionalne zakonodaje.