Odločilni korak za izgradnjo nove nacionalne in univerzitetne knjižnice
Slovenija potrebuje novo stavbo Nacionalne in univerzitetne knjižnice. S podpisom pogodbe za pripravo projektne dokumentacije je narejen eden od odločilnih korakov, da Slovenija po več desetletjih pričakovanj končno dobi osrednjo nacionalno knjižnico, s tem pa bodo izpolnjeni tudi vsi pogoji za začetek gradnje.
Minister za izobraževanje dr. Jernej Pikalo je danes podpisal dodatek k pogodbi o pripravi projektne dokumentacije za NUK 2 z arhitektoma Mitjem Bevkom in Vasom Perovićem, ki sta leta 2012 zmagala na javnem arhitekturnem natečaju. Arhitekta bosta pripravila projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja in projekt za izvedbo, s čimer bodo izpolnjeni vsi pogoji za začetek gradnje.
Minister dr. Jernej Pikalo je s prerazporeditvami zagotovil sredstva za izdelavo projektne dokumentacije “Dolgo sanjamo o novi Nacionalni in univeritetni knjižnici. Zdaj je čas, da te sanje postanejo resničnost, ker prestolnica in država potrebujeta nov prostor javnega dialoga, znanja in povezovanja. To vidim kot visoko prioriteto države. To je prostor za slovensko prihodnost, v katero moramo vstopiti kot odprta družba znanja, inovativnosti, dialoga. Prav to je naloga in poslanstvo knjižnice,” pravi dr. Jernej Pikalo.
Slike: Današnji podpis dodatka k pogodbi o pripravi projektne dokumentacije za NUK 2
Slovenija namreč že več desetletij pričakuje začetek izgradnje nove stavbe Nacionalne in univerzitetne knjižnice, ki se že dolgo sooča s prostorsko stisko v znameniti Plečnikovi palači. Z novim objektom, ki je zasnovan kot odprt javni prostor, bodo vzpostavili “odprt center znanja in demokratičen prostor”, kot pravijo v NUK, saj je čas, da se z novo knjižnično infrastrukturo in prostori približajo “potrebam in pričakovanjem današnjih uporabnikov. Digitalna dostopnost povečuje zanimanje za fizično gradivo, vzpostavljajo pa se novi odnosi med knjižnico in njenimi uporabniki.”
Zakon o izgradnji NUK 2 je bil sprejet že leta 1994, projekt pa je bil v vseh sprejetih dokumentih opredeljen kot projekt nacionalnega pomena, vendar ob tem pomembnem statusu v državnem proračunu v operativnem smislu ni bilo zagotovljenih finančnih sredstev za njegovo izgradnjo.
Galerija: Zmagovalna arhitekturna rešitev za NUK 2 (vir: Bevk Perović Arhitekti).
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v zadnjem obdobju intenzivno raziskovalo možnosti, da bi se projekt izvedel z neposrednimi posojili evropskih razvojnih bank, s sredstvi investicijske iniciative Evropske komisije (EFSI) ali državnim financiranjem investicije, ki bi ga lahko uredili z novim Zakonom o izgradnji NUK 2.
Ministrstvo ocenjuje, da je za realizacijo tega nacionalnega projekta potrebno zagotoviti 50 milijonov evrov za nadaljnje projektiranje in gradnjo v naslednjih petih letih. S pripravo projektne dokumentacije bodo pridobljena tudi nova soglasja za gradnjo in izvedbo, na novo integrirana dodatna pričakovanja NUK in urejene dodatne zahteve, kot je večja energetska učinkovitost zgradbe, tako da bo, kot to določa sprejeti akcijski načrt, knjižnica kot javni objekt skoraj nič-energijska stavba.