Za novo socialno zavarovanje za oskrbo in pomoč v starosti
Z današnjim poslanskim vprašanjem predsedniku vlade je Matjaž Han v imenu Poslanske skupine Socialnih demokratov opozoril na problematiko dolgotrajne oskrbe. Zavezo, da se celovito vzpostavi oskrba in pomoč za starejše, je SD vključila tudi v koalicijski sporazum, v zadnjih tednih pa na to opozarjala tudi v koalicijskih pogovorih. Predsednik vlade Marjan Šarec je Hanu odgovoril, da bo zakon s celovito ureditvijo področja sprejet najkasneje pomladi prihodnje leto.
Slovenija se že skoraj celo desetletje ukvarja z uvajanjem novega sistema dolgotrajne oskrbe. Kot najhitreje starajoča država med članicami Evropske unije imamo na tem področju izrazit problem: primanjkuje tako mest v domovih za starejše, sistem pomoči na domu je različno urejen po občinah ter ne enako dostopen, za investicije in storitve primanjkuje po ocenah vsaj 250 milijonov evrov na leto, novi in komplementarni modeli skrbi za starejše (npr. stanovanjske skupnosti) so podrazviti. Matjaž Han je poudaril, da se situacija zaradi naglega staranja prebivalstva in bolezni (npr. demenca) radikalno poslabšuje iz leta v leto.
Socialni demokrati na ta problem opozarjajo že dlje časa, tudi v okviru koalicijskih sestankov. Kot ugotavljajo, prave motivacije za to kljub določilom koalicijske pogodbe zaenkrat ni, zato je predsednik stranke mag. Dejan Židan minuli mesec vladi in koalicijskim partnerjem predstavil zahtevo za takojšen pristop k vzpostavitvi novega socialnega zavarovanja za pomoč in oskrbo v starosti. To bi bilo po predlogu Socialnih demokratov v slovenski zdravstveni in socialni sistem integrirano po načelih medgeneracijske solidarnosti, kar bi zagotovilo dodatne skupne vire za financiranje dolgotrajne oskrbe.
Po mnenju SD je nujen celovit in medresorski pristop k problemu, ki bo upošteval socialni, psihološki in zdravstveni vidik potreb starejših, z enostavnim vstopnim sistemom in prijazno obravnavo uporabnikov. Potrebna je enotna košarica storitev, do katerih je upravičen uporabnik, z enako dostopnostjo na območju celotne države. Na ravni celotne države je potrebno vzpostaviti enoten standard oskrbe s pomočjo na domu po enotni ceni in dostopnostjo na območju celotne države, ki bo organizirana kot javna mreža, z vključevanjem nevladnih organizacij in socialnih podjetij v sistem oskrbe. Ob tem si v SD želijo še razvoj dopolnilnih in alternativnih oblik skupnostne oskrbe, kot so bivalne zadruge, stanovanjske skupnosti, varovana stanovanja in dnevno varstvo starejših.
“Želimo si socialdemokratske rešitve, torej da je medgeneracijska in družbena solidarnost ključno načelo pri urejanju tega vprašanja,” je poudaril Matjaž Han. Zato se v SD ogrevajo za novo socialno zavarovanje, v katerega bi v skladu z možnostmi (progresivna lestvica) prispevali aktivni in upokojeni prebivalci, da se zagotovi potreben obseg dodatnih sredstev, v socialno zavarovanje pa se vključijo tudi obstoječe dajatve, ki jih v ta namen zavarovanci prispevajo v pokojninsko in zdravstveno blagajno. “To je nujno, da zmanjšamo breme oskrbe in pomoči, ki je danes v veliki meri na ramenih starejših, njihovih potomcev in svojcev. Zato moramo k temu pristopiti kot socialna država. Zaradi odlaganja nujnih reform postajamo pri skrbi za starejše neoliberalni divji zahod, kjer je skrb za starejše prepuščena njim samim in družinam,” je poudaril Han.
S temi poudarki se je v odgovoru na poslansko vprašanje strinjal tudi predsednik vlade Marjan Šarec, ki je poudaril nujnost povezovanja sistemov socialnega in zdravstvenega varstva, da bomo lahko kot družba zagotovili celovito pomoč tistim, ki so je potrebni. Pri tem je postavil vprašanje, ali bi se kot družba lahko strinjali z uvedbo obveznega socialnega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo ter pri tem oblikovali tudi soglasje za preoblikovanje in nadgradnjo zdravstvene zavarovalnice.