Opozicija: Zmaga Bidna bi pomenila pozitiven premik za demokracijo, dialog in multilateralizem
Socialni demokrati glede na današnjo spletno razpravo o ameriških predsedniških volitvah pričakujejo poraz sedanjega predsednika Donalda Trumpa. Zmaga demokrata Joa Bidna bi pomenila pozitiven premik za demokracijo, dialog in multilateralizem, Trumpova zmaga pa bi na drugi strani dala nov zagon populistom, je menil podpredsednik SD Matjaž Nemec.
2. november 2020
V približno uro dolgi razpravi o tem, kaj čaka svet po torkovih ameriških volitvah, sta ob poslancu Matjažu Nemcu, ki je tudi predsednik parlamentarne skupine prijateljstva z ZDA, nastopila še doktor ameriških študij in Fullbrightov štipendist dr. Jernej Štromajer, sicer strokovni sodelavec poslanske skupine SD, ter mlada raziskovalka na Centru za mednarodne odnose Nina Pejič, ki jo je zbornica AmCham Slovenia označila za enega največjih mladih potencialov. Razpravo pa je vodila mednarodna sekretarka SD Neva Grašič.
Zbrane je uvodoma nagovorila Virginia Rios Ramos, nekdanja voditeljica volilne kampanje newyorške kongresnice Alexandrie Ocasio-Cortez, ki velja za mladi up progresivnega krila ameriške demokratske stranke. Kot je dejala, je upanje na spremembe v ZDA veliko. Še posebej pa je vesela zaradi visoke udeležbe na predčasnih volitvah – svoje glasovnice je oddalo že več kot 90 milijonov volivcev.
Štromajer je menil, da bodo volitve v torek predvsem referendum o Trumpu in njegovi vladavini. “Bidnova največja prednost je, da ni Trump,” je dejal. “Ne gre toliko za vprašanje, ali bo Biden zmagal, kot za to, ali bo Trump izgubil,” je menil.
Spletni pogovor Opozicija: Neva Grašič, dr. Jernej Štromajer, Matjaž Nemec in Nina Pejič
Trump je sicer v svojem štiriletnem mandatu zadovoljil številne podpornike. Z novo vrhovno sodnico se bo morda odpravila zaščita pravice do splava. Lahko se pohvali z znižanjem davkov, kar je sicer koristilo predvsem bogatim. A pandemija covida-19 mu je odnesla veliko gospodarsko rast in delovna mesta. Trump bo tako eden redkih republikanskih predsednikov, ki bo imel negativno bilanco delovnih mest glede na začetek mandata, je opozoril Štromajer.
Tudi Nemec je menil, da bodo te volitve prelomne. Tudi zato, ker bodo, če bo Trump zmagal, dale nov veter v jadra populistom v Evropi, med katere prišteva tudi slovenskega premierja Janeza Janšo. Da se je slednji pred dnevi na Twitterju tako jasno postavil za Trumpa, je Nemec označil za “nenavadno, če ne že škodljivo”, saj je tako izrecno Trumpa v Evropi podprl le še madžarski premier Viktor Orban. “Kako bi se Janša odzval, če bi v Sloveniji na primer na tak način nekdo podprl Vladimirja Putina?” se je vprašal Nemec.
Menil je, da bo Janša zdaj težko krepil odnose z ZDA, če bo zmagal Biden. Je pa namignil, “da se avtokrati tako med seboj prepoznajo”. Sam si sicer želi predvsem, da bi se volitve v ZDA razpletle na miren način in da Trump ne bi zmagal. To bi bil po njegovem mnenju pozitiven premik za demokracijo, dialog in multilateralizem.
Trumpov odmik od reševanja globalnih izzivov, kot so na primer podnebne spremembe, in na sploh odmik od multilateralizma nas mora skrbeti, je še dejal poslanec. “Na ta način bi argument moči lahko zamenjal moč argumenta,” je dejal. Res Trump v minulih štirih letih ni ustvarjal novih vojaških konfliktov, je pa ustvarjal veliko drugih napetosti, je še dejal.
Mlada raziskovalka Nina Pejič je pri tem opozorila predvsem na Trumpov trgovinski konflikt s Kitajsko. A vprašanje je, ali se bo odnos ZDA do Kitajske pod Bidnovim vodstvom spremenil. Tudi Neva Grašič se je spraševala, ali si lahko obetamo bistvene spremembe v ameriški zunanji politiki. Pejičeva je menila, da ne. Sama sicer meni tudi, da bo na koncu slavil Trump. Štromajer pa je izrazil upanje, da se moti.