PKP6 poln kukavičjih jajc, ki grobo posegajo v zaradi epidemije že tako načete temelje socialne države in izobraževanja, represija nad ljudmi pa za vlado še naprej ostaja alfa in omega v boju proti epidemiji
Opozicijske stranke SD, Levice, LMŠ in SAB so danes predstavile zahteve za sklic treh odborov; za izobraževanje, znanost in šport, za delo, družino, socialne zadeve in invalide ter za pravosodje, kot so povedale “s skupnim imenovalcem kukavičjih jajc v šestem protikoronskem paketu oz . t.i. PKP6.”
19. november 2020
V omenjenih strankah so prepričani, da želi vlada v zakon po posamičnih področjih potihoma vriniti vsebine, ki jim po mnenju opozicije, »v protikriznih paketih ni mesta.« Še več, kot so v skupni izjavi poudarili poslanci in poslanka opozicijskih SD, Levice, LMŠ in SAB so ti ukrepi škodljivi in posegajo v vitalne družbene podsisteme, med drugim izobraževanje, ko je v PKP6 moč najti tudi določbo o izenačitvi pogojev za vpis na visokošolski študij za dijake s poklicno in splošno maturo. »Prav tako se želi sprejeti odlok akreditacij za interes posamične univerze, ki je »blizu vladi,« so dodali.
Kot so zapisali v strankah opozicije, določbe PKP6 tudi ne govore v prid namena protikorinske zakonodaje »za sprejem ukrepov, ki bi v največji možni meri omilili negativne zdravstvene, socialne in gospodarske posledice covid-19, ki jih občutimo vsi prebivalci in prebivalke Slovenije.« Ob tem so bili opozicijski poslanci še posebej kritični do zaostrovanja pogojev za pridobitev pomoči in zniževanja pravic delavcev. »V prvem valu epidemije oziroma v času, ko je vlada pomladi razglasila epidemijo, so protikoronski ukrepi poleg ukrepov za delodajalce in podjetja vsebovali številne ukrepe za neposredno pomoč prebivalstvu, zakon pa je obravnaval parlamentarni odbor, ki je pristojen za delo in socialne zadeve. To za predmetni zakon ne velja, čeprav ima epidemija v drugem valu še globlje učinke na materialno in socialno stanje prebivalstva, predvsem na tiste, ki so bili že pred nastopom epidemije izpostavljeni tveganju revščine, na gospodinjstva z nizkimi dohodki v najemniških stanovanjih, prekarno zaposlene mlade, socialno ogrožene študente, brezdomne osebe in druge, zakon ne vsebuje praktično nobenih ukrepov za pomoč ljudem, » so bili kritični v opoziciji. Hkrati s tem so opozorili na dejstvo, da PKP6 predvideva milijardo evrov izplačil javnih sredstev. »Ob tem pa razen avtomatičnega podaljšanja prejemanja pravic iz javnih sredstev zaradi omejenega delovanja centrov za socialno delo v času epidemije, ni socialnih ukrepov za neposredno pomoč prebivalstvu,« so dodali.
Prav tako po besedah poslank in poslancev iz vrst SD, Levice, LMŠ in SAB PKP6 ne prinaša višjih dodatkov za delavce in delavke, ki v neposrednem delu s covid bolniki. Kot so izpostavili, se je zgodilo ravno nasprotno: »Pristojni minister je celo dejal, da je pripravljen na pogovore o zamrznitvi zakonsko predvidenega dviga minimalne plače s 1. 1. 2021, ki jo prejemajo tudi in ravno negovalci, laboranti, reševalci, oskrbovalci ter drugi slabo plačani delavci in delavke v zdravstvu in socialni oskrbi, katerih osnovna plača ne dosega niti trenutne bruto minimalne plače,« so kritično pripomnili, ko je po njihovem mnenju ravno zaradi nizkih plač, slabih pogojev dela ter neurejenih standardov in normativov je že pred trenutno krizo prihajalo do odliva kadrov v druge poklice ali države. »Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 ima na področju neposredne pomoči prebivalstvu in nagrajevanja ključnih kadrov v zdravstvu in socialnem varstvu velike pomanjkljivosti ter grobo posega v obstoječe pravice brezposelnih oseb,« so še zapisali v zahtevi za sklic nujne seje Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide.
Opozicijske stranke SD, Levice, LMŠ in SAB so danes predstavile zahteve za sklic treh odborov; za izobraževanje, znanost in šport, za delo, družino, socialne zadeve in invalide ter za pravosodje.
po mnenju štirih opozicijskih strank pa se je vlada s tem zakonom lotila tudi sprememb zakona o prekrških, na način, da se določi nova izjema za določitev trikratne višje kazni, ki je po zakonu o prekrških določena kot maksimalna. »17. člen Zakona o prekrških namreč določa globe in njihov razpon, v okviru katerega se lahko globe izreka, hkrati pa predvideva v šestem odstavku izjeme,« so pojasnili v opoziciji. Gre namreč za spremembo, vezano na 59. člen predloga zakona, ki spreminja Zakon o nalezljivih boleznih, v primeru sprejema teh določil, pa bi se kazni za določene kršitve močno povečale.
»Glede na to, da se prekršek, ki je določen z zakonom, navezuje na odločitev vlade, ki ni zakonodajni organ, je takšno povišanje še toliko bolj nesprejemljivo. Vlada lahko tako spreminja znake prekrška, saj se z vladnim odlokom določa, kakšno zbiranje ljudi ni dovoljeno. Tu lahko pride do zlorabe s strani vlade, saj s konkretnim omejevanjem oziroma prepovedjo zbiranja prepove tudi legitimne proteste proti odločitvam vlade. S tem pa inkriminira vsakršne proteste,« so bili kritični pri SD, Levici, LMŠ in SAB. Po njihovih besedah je tako očitno, da Vlada RS »ponovno izkorišča epidemijo in izredne razmere za zadeve, ki nimajo nobene zveze z zdravstveno, socialno in gospodarsko krizo, temveč jo raje izkorišča za politično korupcijo in nagrajevanje zvestih sledilcev.«