Poročilo Varuha človekovih pravic:
Poziv k izboljšanju položaja ranljivih skupin
Poslanka SD mag. Meira Hot je v stališču Poslanske skupine SD o letnem poročilu Varuha človekovih pravic poudarila, da je varuh temelj demokratične družbe, saj odraža ključne vrednote, kot so človekovo dostojanstvo, svoboda, enakost in pravna država. Kljub dolgotrajnim prizadevanjem na področju človekovih pravic ostaja veliko priporočil varuha neuresničenih. Ministrica za pravosodje Andreja Katič pa je izpostavila, da varuhova neodvisnost in pogled od zunaj omogočata celosten vpogled in prispevek k delu državnih organov.
22. oktober 2024 | Naslovna foto: varuh-rs.si
»Institut Varuha človekovih pravic predstavlja resničen odraz vrednot naše družbe, vrednot, ki so, oziroma bi morale biti zasnovane na spoštovanju človekovega dostojanstva, svobodi, enakosti, pravni državi, demokraciji in seveda spoštovanju človekovih pravic. Letos mineva že 76 let od sprejetja Splošne deklaracije o človekovih pravicah, pa vendarle smo še daleč od skupnega ideala vseh ljudstev in vseh narodov,« je izpostavila poslanka SD Hot. V stališču je posebej izpostavila težave na področju zdravstvenega sistema in zaščite ranljivih skupin. Opozorila je na pomanjkljivosti pri dostopnosti zdravstvene oskrbe, predvsem za invalide, ter poudarila nujnost ustanovitve neodvisnega organa, ki bi spremljal izvajanje Konvencije o pravicah invalidov. Pri tem je kritizirala počasno uresničevanje priporočil Varuha, zlasti na področju dostopnosti javnih prostorov in enakih možnosti za zaposlitev invalidov.
Posebno pozornost je posvetila tudi stanovanjski problematiki, kjer je izpostavila zaskrbljujoče stanje glede dostopnosti stanovanj za mlade in družine. Po poslankinih besedah potrebujemo celovito prenovo zakonodaje na tem področju, saj Varuh že več let opozarja, da mlade družine nimajo možnosti za dostop do primernega stanovanja, kar ogroža njihovo prihodnost.
Kot je povedala Meira Hot, Socialni demokrati podpirajo prizadevanja Varuha na področju redkih bolezni in vzpostavitve registra za redke bolezni, vendar smo prepričani, da potrebujemo poseben finančni sklad, ki bi olajšal dostop do dragih zdravil. Prav tako so izrazili podporo Varuhovim prizadevanjem za izboljšanje položaja otrok s posebnimi potrebami, kjer je bila sicer dosežena določena napredka, a je še vedno veliko izzivov, predvsem glede zagotavljanja osebne asistence in dostopa do prilagojenega učnega gradiva za slepe in slabovidne otroke. Hot je posebej opozorila tudi na težave na področju duševnega zdravja in potrebo po ureditvi zakona o psihoterapevtski dejavnosti, ki je še vedno v fazi javne obravnave. Po njenih besedah je ključnega pomena, da se v tem procesu upoštevajo vsi deležniki, vključno z nevladnimi organizacijami, ki že leta opozarjajo na kršitve otrokovih pravic.
Poslanka je zaključila z zahvalo Varuhu človekovih pravic, Petru Svetini, za njegovo neutrudno delo v mandatu ter poudarila, da je spoštovanje človekovih pravic temelj svobode, pravičnosti in miru, ter pozvala k doslednemu in pravočasnemu izvajanju Varuhovih priporočil, ki so ključna za boljšo prihodnost ranljivih skupin in celotne družbe.
Meira Hot je posebej izpostavila težave v zdravstvenem sistemu, zlasti dostopnost oskrbe za invalide, ter nujnost ustanovitve neodvisnega organa za spremljanje izvajanja Konvencije o pravicah invalidov. Prav tako je izpostavila stanovanjsko problematiko mladih družin in opozorila na potrebo po celoviti prenovi zakonodaje.
Ministrica za pravosodje Andrejka Katič je na seji Državnega zbora o poročilu varuha človekovih pravic, ki temelji na več kot 2000 pobudah in 87 obiskih krajev odvzema prostosti v preteklem letu, poudarila pomembnost varuhovega poročila pri spremljanju stanja človekovih pravic v Sloveniji. Njegova neodvisnost in pogled od zunaj omogočata celosten vpogled in prispevek k delu državnih organov, je dejala.
Vlada Republike Slovenije pripravlja odzivno poročilo na varuhova priporočila, v katerem ocenjuje stopnje realizacije teh priporočil. V letu 2023 je varuh podal 84 novih priporočil, od katerih je 25 že realiziranih, 27 delno realiziranih, 16 nerealiziranih, 14 pa stalna naloga. Vlada se je odzvala na vse, nekatere je zavrnila zaradi omejenih virov ali razhajanj pri prioritetah. Ministrstvo za pravosodje je pomembno prispevalo k uresničitvi več odločb Ustavnega sodišča, je še pojasnila Katič.
Ministrica Katič je poudarila, da so bili v preteklem letu realizirani pomembni zakoni, kot so zakon o psihoterapevtski dejavnosti, zakon o zdravstvenem varstvu in zakon o kazenskem postopku. Omenila je tudi strategijo deinstitucionalizacije do leta 2034 in ukrepe na področju izobraževanja glede nasilja v šolah. Na področju nadzora institucij, kjer je posameznikom odvzeta prostost, je bilo realiziranih več kot polovica izdanih priporočil, pri čemer ni bilo zaznanih primerov mučenja.