Poslanka SD mag. Bojana Muršič ministrico za kulturo poziva k ohranitvi kulturne dediščine gradu Viltuš
Poslanka Socialnih demokratov mag. Bojana Muršič je na ministrico za kulturo naslovila vprašanje v zvezi z ohranjanjem kulturne dediščine na gradu Viltuš.
24. januar 2023
Kulturna dediščina je v Sloveniji izjemnega pomena. Premalo sredstev namenjamo varovanju, ohranjanju in razvoju naše kulturne dediščine – to je še posebej razvidno v številnih primerih propadanja objektov ali pa njihove nedostopnosti za javnost. Že od 2014 na omenjeno problematiko pristojne ministrice in ministre opozarja poslanka SD.
V Sloveniji imamo veliko gradov, dvorcev in drugih objektov, ki so nujno potrebni obnove. Med njimi je tudi grad Viltuš, ki se nahaja v Selnici ob Dravi. Odkar je pred tridesetimi leti v prostorih gradu prenehal delovati dom za starejše občane, je stavba iz dneva v dan v slabšem stanju. Večkrat so zabeležili tudi primere vandalizma.
Leta 2015 je skrb za okolico prevzelo Turistično društvo Selnica, katerega člani in članice v sodelovanju s krajinskimi arhitekti ter z Zavodom za varstvo kulturne dediščine (območna enota Maribor), ki jim pri upravljanju nudi strokovno podporo in svetovanje. Rezultati sodelovanja so pomembno prispevali k ohranitvi gradu – park pa je zaživel v vsej svoji veličini. Pohvale prihajajo od domačinov in turistov, ki se v parku vse pogosteje zadržujejo in z veseljem sprehodijo. Ponovno so se v park vrnile tudi kulturne in druge prireditve, ki vedno znova pritegnejo nove obiskovalce. Zaradi navedenega in predvsem odličnega dela domačih entuziastov se je park spremenil v pravljico in v tem je tudi Občina Selnica ob Dravi opazila velik doprinos k turistični dopolnitvi tega kraja.
Ministrstvo za kulturo je sicer leta 2015 ob intervenciji opravilo nujna vzdrževalna dela, ki so obsegala popravilo strešne kritine, odstranitev ometov, varnostno podpiranje lesenih stropov, zapiranje okenskih in vratnih odprtin zaradi vdora, drugih konkretnih ukrepov pa ni bilo, le začasne in nujno potrebne rešitve.
V preteklem mandatu je Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije naposled prepoznalo, da ima ta grad neprecenljivo kulturo vrednost in ga vključilo v okviru finančne evropske pomoči – načrt za okrevanje in odpornost (NOO). V projektu obnove tesno sodeluje tudi občina, ki je pripravila strategijo.
»Projekt obnove je zelo kompleksen in zahteven, zato bi bila smiselna in potrebna fazna obnova. Glede na to, da bi obnovo gradu vključili v NOO, bi morali po prenovi prostori dobiti tudi vsebino. Takšno, ki bo obiskovalce podučila o zgodovini gradu, jo prenesla v sedanjost ter jim omogočila podoživljanje njegove dediščine. Ta dvojnost bi morala biti v turistični ponudbi gradu, kar je izrecna zahteva Evropske unije. Ne dvomim, da bi takšen program lahko ponudili v gradu Viltuš. V luči podražitev in draginje celotne obnove gradu Viltuš najverjetneje ne bi bilo možno izpeljati z rezerviranimi 5 milijoni evrov, zato bi bilo smiselno razmišljati o fazni obnovi in tako revitalizirati ter čim prej tudi oživeti stavbo,« je zaključila Muršič in na ministrico naslovila naslednja vprašanja:
- Kakšna je vizija Ministrstva za kulturo RS na področju ohranjanja kulturne dediščine in kulturnih objektov državnega pomena?
- Kakšni so dolgoročni nameni ministrstva za grad Viltuš? Ali ga nameravate obnoviti, prodati ali ga nameravate pustiti propadati?