Rekordno velik proračun in zadolževanje, rekordno malo transparentnosti!
Poslanke in poslanci danes na seji Državnega zbora obravnavajo proračunska dokumenta za leti 2021 in 2022. Vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Matjaž Han je v stališču poudaril pomembnost aktualnih proračunov, »ki ju oba spremljajo posebne, krizne okoliščine.« Tokratni proračuni so rekordni tako po višini kot po zadolževanju, pri tem pa poslanska skupina SD razume, da gre za krizne okoliščine epidemije. Han je izpostavil nizko preglednost načrtovane visoke porabe, nejasnost prioritet, negotovost financiranja in na neodgovorjeno vprašanje odplačevanja dolga v prihodnosti.
17. november 2020
V stališču poslanske skupine SD je Matjaž Han poudaril, da so kritike in predlogi opozicije priložnost za vlado, da sprejme potrebne izboljšave za večjo preglednost, varnost in učinkovitost proračunov.
Med poglavitnimi kritikami poslanske skupine SD je Han izpostavil nizko preglednost načrtovane visoke porabe, nejasnost prioritet ter negotovost financiranja. Glavni očitek nepreglednosti proračuna je postavka sredstev za financiranje epidemije covid-19, kamor so razporejena velikanska proračunska sredstva, poslanci in javnost pa da imajo ves čas trajanja te vlade težave s transparentnostjo njihove porabe. »Pri povišani porabi je ogrožena preglednost in pričakovali bi, da se vlada tega zaveda – če ne drugače zaradi tega, da zagotovi vsem, da dela transparentno. Namesto tega globoko v posebnem delu proračuna ugotovimo, da se znižujejo sredstva Uradu za nadzor proračuna,« je bil kritičen vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.
Poslanska skupina SD je prepričana, da še zlasti v času epidemije proračune ne sme biti politično orodje koalicije za realizacijo njenih političnih načrtov. Pri tem je Han spomnil na s strani koalicije večkrat poudarjeno nujnost sodelovanja, na drugi strani pa so njene besede in dejanja še vedno »preveč narazen.«
Matjaž Han, vodja poslanske skupine SD
Številne amandmaje k proračunoma je Han pojasnil kot poizkus, da se pospeši razvoj tam, kjer bo zaradi krize v naslednjih letih močno ogrožen. Z dopolnili “poizkušamo vsaj nekoliko spremeniti smer, v katero so zaplule javne finance. Naši amandmaji niso nerazumni, niti pretirano visoki. Zahtevamo le nekaj enostavnih, pomembnih rešitev, med drugim za ohranjanje transparentnosti, za pomoč najbolj prizadetih skupin ter za ustavitev krčenja proračunskih sredstev za znanost in šolstvo.«
Po sobotni seji Odbora za finance si Han sicer ne dela utvar, da bi lahko bili amandmaji opozicije sprejeti: »Odbor nam je glede proračunov namesto neke razvojne vizije, ki je nismo uspeli najti v teh dokumentih, pokazal nekaj drugega. Pokazal nam je neko svojevrstno politično dinamiko, ki z razumevanjem potreb ljudi, področij in težav, s katerimi se soočamo, nima veliko skupnega. Ima pa prednosti za utrjevanje te koalicije, ki si je s podporo nekaj amandmajev dotične opozicijske stranke (opomba: Slovenske nacionalne stranke) želela utrditi svoj položaj.«
»Ker je dolžnost vsake opozicije, da v danih razmerah podpira prizadevanja vlade za hiter odziv na posledice epidemije, da država ohranja gospodarsko dejavnost in zaposlenost, to podpiramo tudi mi. Zato tudi danes pričakujemo, da bo koalicija to vsaj deloma sprejela in do naše namere ravnala konstruktivno,« je zaključil v pričakovanju, da bodo poslanke in poslanci skupaj prepoznali prostor za izboljšave proračuna, ko je po prepričanju Hana »časa za merjenje politične moči nepreklicno konec.«