SD: S spremembami zakona o izvrševanju proračunov želi vlada zaobiti Ustavno sodišče, ob tem pa se požvižga na potrebe ljudi!
Poslanke in poslanci danes nadaljujejo razpravo o vladnih spremembah Zakona o izvrševanju proračuna (ZIPRS). Ob včerajšnji predstavitvi stališča je poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik opozoril na netransparetnost vladnega delovanja, po besedah Prednika, se vlada s spremembami ZIPRS-a ni odzvala na potrebe ljudi in učinkovito prerazporedila sredstva za spopad z epidemijo, “temveč se je odločila za rokohitrsko spreminjanje zakona.”
26. marec 2021
Ob tem je poslanec opozoril, da o ZIPRS-u ni mogoče referendumsko odločanje, kar po njegovem pomeni, da mora vsebina zakona ostati znotraj okvirjev, potrebnih za proračunsko izvrševanje. Prednik je bil nadalje kritičen do poseganja vlade v vsebino že sprejetega Zakona o investicijah v Slovensko vojsko, ki je v postopku ustavne presoje. “Socialni demokrati smo zato pripravili amandma, s katerim bi veljavnost spornih vladnih pooblastil za nakupe vojaške opreme vezali na pogoj, da Ustavno sodišče razglasi Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski za skladnega z Ustavo,” je povedal poslanec.
Prednik je bil v stališču kritičen tudi do vladnega odnosa ob vse glasnejših pozivih računovodskih servisov za podaljšanje rokov oddaje poslovnih poročil. “Vlada je še kar naprej trmasto vztrajala, da pravnim osebam ne bo podaljšala rokov za oddajo poslovnih poročil in davčnih obračunov, nato pa se je koalicija v zadnjem hipu odločila za enomesečni odlok,” je izpostavil Prednik. Po besedah slednjega, je koalicijska “rešitev” premalo ambiciozna: “Glede na obremenjenost računovodskih služb, ter glede na kompliciranost vladnih ukrepov pomoči, predlagamo, da se ti roki zamaknejo za 3 mesece, na 30. junij letos”.
Socialni demokrati kritični tudi do vladnega odnosa ob vse glasnejših pozivih računovodskih servisov za podaljšanje rokov oddaje poslovnih poročil.
Socialni demokrati so se na pozive računovodskih servisov za podaljšanje roka za oddajo poslovnih sporočil odzvali že v pričetku meseca ter na ministra za finance naslovili poslansko pobudo, da se roki podaljšajo za tri mesece. Prav tako so k spremembam aktualnega Zakona o izvrševanju proračunov vložili dopolnilo, da zavezanci poslovna poročila oddajo najkasneje do 30. junija 2021, in ne 31. marca kot to velja po sedaj veljavni zakonodajni. V obrazložitvi amandmaja so Socialni demokrati dodatno pojasnili, da je epidemija povzročila porast obsega in kompleksnost dela v računovodskem sektorju. “Poleg izjemnih sprememb glede na normalno stanje, je dodatno delo povzročilo tudi urejanje vse potrebne administracije, potrebne za presojo upravičenosti in pridobitev državnih pomoči iz t.i. PKP ukrepov, ki jih je slovenska vlada zasnovala kompleksno ter administrativno zahtevno,” so še zapisali.