Socialni demokrati kritično o Logarjevem napadu na neodvisnost pravosodja
Vlada Slovenijo v času pred predsedovanjem Evropske unije oddaljuje od jedrne Evrope in vladavine prava kot temeljne vrednote EU, sta na današnji novinarski konferenci opozorili podpredsednici Socialnih demokratov Tanja Fajon in Andreja Katič. Po diskreditaciji medijev sledi diskreditacija pravosodja, kar je zloraba države v interesu ene politične stranke.
Tanja Fajon, evropska poslanka in podpredsednica SD, je poudarila, da si Slovenija kaj takega ne sme privoščiti: “Vstopamo v novo predsedovanje EU, tovrstna dejanja pa žalijo in sramotijo državo v tujini. Naš poziv Socialnih demokratov: Končajmo to vojno z mediji, končajmo to vojno s pravosodjem, končajmo to vojno z državljani, in končno začnimo delati v interesu ljudi.”
Tudi Andreja Katič obsoja spremno pismo zunanjega ministra dr. Anžeta Logarja kot popolnoma nesprejemljivo: “Ko smo se z nemško in portugalsko kolegico pripravljali na predsedovanje EU, smo se dogovorili, da bo vladavina prava skupna tema. Ne le, da bomo govorili o temeljnih vrednotah EU, ampak tudi, kako institucije spoštujejo pravni red, kako spoštujejo neodvisnost sodstva in sodne odločitve.” Vladavina prava je temeljni postulat demokratične države, branik človekovih pravic in svoboščin. Takšen odmik se v moderni demokratični državi v jedrnem delu Evrope se ne bi smel dogajati. Sram me je in pričakujem od ministrice za pravosodje, da bo odločno stopila v bran pravosodnih organov in zagotovila neodvisnost njihovega delovanja.”
Tanja Fajon in Andreja Katič, podpredsednici Socialnih demokratov
Redno letno poročilo o spoštovanju vladavine prava je izjemno pomemben instrument Evropske komisije za ohranjanje temeljnih vrednot EU. Vsebina spremnega dopisa ministra za zunanje zadeve dr. Anžeta Logarja k poročilu o spoštovanju vladavine prava pa nasprotno izkazuje neresnost in neprofesionalnost pri naslavljanju tako pomembne vrednote, kot je vladavina prava. Izkazuje tudi, da zunanji minister ne dojema odgovornosti, ki jo nosi, ko izvaja slovenske zunanje politične prioritete in ščiti slovenske nacionalne interese v tujini, saj resno in strokovno poročilo opremlja z neutemeljenimi obsodbami in ideološkimi ocenami, ki v tak dokument ne sodijo in niso v skladu z zunanje političnimi usmeritvami, kot jih je sprejel Državni zbor RS.
“Kolegi v Bruslju me pogosto vprašujejo, kaj se dogaja v Sloveniji. Zaskrbljeno spremljajo situacijo, zlasti zaradi priprav na predsedovanje EU in ker lahko tudi v tujih medijih spremljajo izjave predsednika vlade,” dodaja Tanja Fajon, ki jo skrbi za ugled Slovenije v Evropi, kjer postaja vse bolj očiten premik zunanjepolitične orientacije Slovenije od vladavini prava zvestega jedra EU k državam, kot sta Poljska in Madžarska, proti katerima je sprožen postopek zaradi kršitve evropskih pogodb.
Spremni dopis zunanjega ministra Sloveniji povzroča nepovratno škodo, saj nas oddaljuje od jedrne Evrope, kar je z ustavnim konsenzom sprejeta dolgoročna zunanjepolitična usmeritev Slovenije. Na to bo opozorila tudi opozicija v Državnem zboru, saj je po besedah Andreje Katič med vodstvi strank že dosežen dogovor o zahtevi za sklic skupne seje Odbora za zunanjo politiko in Odbora za pravosodje.