Socialni demokrati za ukrepanje, da se zmanjšajo duševne stiske mladih zaradi epidemije
Včeraj je v Državnem zboru potekala seja odbora za zdravje o duševnih stiskah otrok in mladostnikov v času epidemije, na pobudo Mladega foruma sklicana na zahtevo poslanske skupine SD. Poslanka Bojana Muršič ocenjuje, da so podatki o slabšanju duševnega zdravja mladih v Sloveniji skrb vzbujajoči, zato kličejo po urgentnih spremembah: “V nasprotnem primeru se lahko pripravimo, da bomo kmalu imeli še več težav, otroci in mladostniki pa bodo plačali največji davek.”
22. aprila 2021
Poslanka Socialnih demokratov Bojana Muršič je v imenu predlagateljev seje opozorila na težke duševne travme pri otrocih in mladih, ki so pri nekaterih že zaznane, pri marsikomu pa potlačene. Med drugim je omenila povečanje negotovosti glede šolanja, samomorilnih razmišljanj in zaskrbljenosti posameznikov zaradi zdravja bližnjih.
Tudi predstavniki vlade so pritrdili, da so posledice epidemije zelo očitne na področju duševnega zdravja. To je jasno ilustrirala tudi vodja službe za otroško psihiatrijo na ljubljanski pediatrični kliniki Marija Anderluh, ki je opozorila na naraščanje števila otrok, sprejetih po resnih poskusih samomora: “Praktično imamo prostor samo še za urgentne primere,” je dejala.
Na opozorila Bojane Muršič o vplivu ocenjevanja na šolarje po vnovični vrnitvi v šole, ko so mnogi prejeli nižje ocene, je vlada odgovorila, da na ministrstvu spremljajo tudi duševne stiske otrok in da so učiteljem podali usmeritve, naj pri ocenjevanju iščejo znanje.
Skrb vzbujajoči podatki o slabšanju duševnega zdravja mladih v Sloveniji kličejo po urgentnih spremembah. V nasprotnem primeru se lahko pripravimo, da bomo kmalu imeli še več težav, otroci in mladostniki pa bodo plačali največji davek.
Bojana Muršič, poslanka SD
Muršičeva se je strinjala, da se težave niso začele s covidom-19 in da so v ozadje potisnjene že dlje. Opozorila pa je, da so med epidemijo eskalirale in da je treba urgentno ukrepati. Pri tem je izrazila razumevanje, da je v enem letu nemogoče vse urediti, in zadovoljstvo z obrazložitvijo ukrepov, ki so jih predstavili pristojni na ministrstvih.
V več kot peturni razpravi je bilo več opozicijskih poslancev kritičnih do sprejetih ukrepov za zajezitev epidemije, tudi denimo zaprtja šol in uvrstitve maturantov na prednostno listo za cepljenje proti covidu-19. Pri tem so opozorili, da vlada v nekaterih primerih ni upoštevala predlogov stroke.
Slednje so predlagali tudi kot poziv vladi in predlagali za sklep odbora, a ni dobil podpore večine članov. Večina tudi ni podprla nobenega drugega predlaganega sklepa, med katerimi so bili denimo poziv vladi, naj predstavi načrt za soočanje z epidemijo duševnih stisk in akcijski načrt za čim hitrejšo implementacijo resolucije o nacionalnem programu za duševno zdravje ter pospeši investicije, pa tudi poziv ministrstvu za zdravje, da med prioritete nemudoma uvrsti ureditev zakonodaje na področju psihoterapije.