SD
  • Glavna stran
  • Voli.SD
    • Tanja Fajon
    • Ekipa
    • Načrt
  • O stranki
    • Stranka
    • Ljudje
    • Organiziranost
    • Mednarodno
    • Zgodovina
    • Statut
  • Novice
    • Aktualno
    • Poslanska skupina SD
    • Mnenja
    • Teme
    • Prenos
    • Samo Dejstva
  • Novinarsko središče
  • Pridruži se nam
  • Menu Menu

#mnenja

Srečko Zajc

Publicist in uradnik, član SD

Republika nečastnih

Nizozemska vlada ni mogla več prikrivati škandaloznega oškodovanja na tisoče družin, ki jih je ne samo prikrajšala za otroške dodatke, ampak jih je vlačila po sodiščih kot kriminalce. Kriminalno zgodbo je vlada častno končala tako, da je odstopila.

Vlada države pod južnimi obronki Alp, ki resno tekmuje, da bo osvojila vsaj bronasto medaljo v pandemiji oziroma tekmi v številu mrtvih, sprejema kakofonične ukrepe, ki jih vsak član vlade, ki pride do mikrofona, razlaga po svoje, ne bo nikoli odstopila, zato ker na južni strani Alp čast nima domovinske pravice, ampak je še vedno v veljavi prikrivanje dejstev (kakor se je nova država začela, tako se nadaljuje). Roko na srce: partija je desetletja prikrivala povojne poboje in zanje de iure nihče ni prevzel odgovornosti, tako danes vlada prikriva odgovornost za mrtve v domovih starejših občanov in pri tem vsi spregledujemo, da ni vojne, ampak zdravstvena kriza in se znova obračamo stran. Sovraštvo do starejših generacij je postala politična zapoved desnih strank kamor sodi tudi prisilno upokojevanje. Ta vlada je dokončno pokopala medgeneracijsko solidarnost. Segregacijska vlada, ki je nasprotja med temnopoltnimi in belopoltimi nadomestila z nasprotji med levimi in desnimi, med mladimi in starimi med našimi in njihovimi in je svoje vojake namestila povsod kamor jih je lahko, čeprav ni bila izvoljena na volitvah, ali pa prav zato, je ustvarila tektonske premike v slovenskem političnem prostoru.

Mar ni najbolj perverzno dejanje uresničevalcev politike te vlade, da se javno sprašujejo kako da ukrepi ne delujejo: ne delujejo, ker niso pravi in pravočasni in ker ne delujejo mora vlada pobrati svoje notesnike in telefone (ne morem več napisati šila in kopita, kdo pa to sploh še razume) in prepustiti prostor drugi vladi. Tako bi storili politiki, ki bi delovali v državi na severu, kjer je čast politični kapital za naslednje volitve. Norost je napačne ukrepe vsiljevati toliko časa, da bodo morda začeli delovati. Napačni so napačni. Pika. Mi smo balkansko ljudstvo, pri katerem zvitorepost velja več kot poštenje in čast, zato je čas, da se vprašamo: ali ta vlada sploh hoče zaustaviti epidemijo in morda ves čas spregledujemo preprosto dejstvo, da takšno stanje tej vladi ustreza? Za človeka se vedno vprašamo ali je tako žleht ali tako neumen? Ta vlada ni neumna.

Mediji pravilno (čeprav ni logično) pišejo, da je vlada podaljšala epidemijo. Res je, ta vlada podaljšuje stanje epidemije z ukrepi, ki ne delujejo, namesto da bi se lotila epidemije. Vlada sprejme, spremeni in podaljša ukrepe ob epidemiji, jo razglasi ali prekliče, ne more pa je ‘podaljšati’ drugače kot da sprejema (namerno!?) ukrepe, ki ne dajo rezultatov v dobro prebivalcev, dajo jih samo v dobro vladi in njenim podpornikom. Ne vem, morda je vlada medijem celo dobesedno sporočila, da ‘podaljšuje epidemijo’, kar pomeni, da je s svojega zornega kota sporočila točno to kar počne, podaljšuje agonijo in ne rešuje problema, ker ji problem ustreza. Poslanci, ki podpirajo vlado, delujejo v najbolj perverznem političnem okolju od osamosvojitve naprej, zato je število 42 kljub vsemu optimistično. Slabo bi bilo 30. Imena preostalih 48 si je potrebno zapomniti za vse večne čase. Potem v ponedeljek 18. januarja nastane takšna situacija: nekdo v vladi razmišlja, da nam gre pravzaprav bolje, zato bodo ukrepe morda rahljali, čeprav jih mnoge druge države zaostrujejo, le nekaterim poslancem gre nekoliko slabše in so morda pozitivni, zato glasovanja o nezaupnici najbrž ne bodo preložili, ampak izvedli glasovanje, če jih bi le dovolj manj. Shizofreni politiki povzročajo splošno shizofreno stanje.

Na strani MMC je pisalo (citiram): Minister Cigler Kralj “V kratkem času na voljo novih 2000 mest za nastanitev starejših”. Minister Kralj vidi novih 2000 mest v domovih starejših občanov? Hej: postelje in grobovi se še niso ohladili, pa že tržimo proste postelje in si pripišemo zasluge. Je lahko izjava politika še bolj sprevržena?

Ali bi lahko vlada delovala drugače, ko pa je začela s pandemijo takoj, ko je puška priletela v koruzo? Bi. Imela je na voljo marsikaj. Da bi v kritičnih razmerah država delovala in se uspešno in okrepljeno odzivala na nove razmere je bil mehanizem kriznega upravljanja in vodenja uzakonjen prav zato, da deluje v času resorske krize (recimo naravne nesreče in nesreče, ki jih povzroči človek) ali v razmerah kompleksne krize kar pandemija / epidemija nedvomno je. Mehanizem predvideva vodilno vlogo predstojnika resorja kamor kriza sodi in skladno s potrebami sodelovanje predstojnikov drugih resorjev. Ti vladi predlagajo ukrepe, vlada pa zagotavlja pogoje za izvedbo ukrepov in ni vlada tista, ki resorjem ukrepe predlaga, nalaga ali vsiljuje, kajti v resorjih bi morala biti zastopana stroka, strokovnost. Mehanizem ni predvideval, da bi vlada delovala samo z večernimi zasedanji na Brdu in pošiljanjem tvitov ter sprejemanjem hibridnih zakonov v Državnem zboru.

Temelj mehanizma je bila strokovnost posameznih resorjev in usklajeno sodelovanje med njimi, redno delo operativne posvetovalne skupine na ravni generalnih direktorjev oziroma namestnikov in z razširitvijo delovanja Nacionalnega centra za krizno upravljanje v povezavi z obveščevalni skupnostjo in Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Pomembno vlogo povezovalca med stalno strokovno strukturo in vlado bi moral prevzeti svetovalec predsednika vlade za nacionalno varnost, ki pa nedvomno ne more biti predvsem jager. Tako bi vlada delovala, če bi bila njena iskrena želja zmanjšanje vpliva kompleksne krize na zdravje, ekonomijo, izobraževanje, kulturo in šport.

Mehanizem kriznega upravljanja in vodenja pa ne bi zajemal samo najvišjega državnega nivoja, ampak ima na voljo izjemni dragoceno lokalno (samo)upravo: občine, župane, civilno zaščito, prostovoljce. Pripravljeni, dobro organizirani in razumno vodeni bi vsi ti sestavni deli kriznega upravljanja uspeli nadzorovati in usmerjati epidemijo v svojem okolju, če bi seveda namen vlade bil, da se širjenje epidemije nadzoruje in usmerja, ampak tega doslej ni dokazala. Dokazala je nasprotno, da ji takšno in še slabše stanje ustreza tako pri nakupih v mračni coni kot pri represiji nad državljani.

Seveda tudi idealen sistem ne bi bil uspešen v vseh pogledih, vendar če strokovnjaki trdijo, na podlagi zbranih podatkov, da bi ob drugačnem ravnanju imeli 70% manj mrtvih v domovih starejših občanov, potem se ‘uspeh’ slovenske vlade vidi celo v Nebesih. Citiram Slavoja Žižka iz Jutarnjeg lista: slovenski teolog, zagovornik da naj cerkve ostanejo odprte tudi v času karantene, je na kritiko, da bi tako žrtvovali človeška življenja, odgovoril kratko in jedrnato: ‘Poslanstvo Cerkve ni zdravje, ampak odrešitev.’ Na kratko, pravi Slavoj, smrt in trpljenje tisočih sta nepomembna v primerjavi z večnim odrešenjem skozi  Boga. In potem imamo na Zemlji še 2000 prostih mest v DSO. Kakšen dvojni cerkveni profit! Za povrh, za dobro mero, je doktor Ihan povedal preprosto in jasno: nimamo veliko epidemiologov, ampak tudi te je nadomestila politika. Že lani.

Predsednik te vlade (in vlada ima izvršilno vlogo, lahko tudi predlaga zakone in predpise, nima pa absolutne oblasti, ki si jo hoče pridobiti) je označil vložitev nezaupnice za ‘poniglavo’ dejanje. Kadar nekdo nekomu reče, da je poniglav v prvi vrsti verbalno zmanjšuje pomen naslovnika pridevnika in nezavedno izraža strah pred posledicami dejanj ravno tistega, ki ga poskuša verbalno ponižati. Tudi če se ne strinjamo povsem z vsemi Freudovimi podmenami je dokazano, da nezavedno vedno spregovori in to v napačnem trenutku, a v pravem kontekstu. Torej je tisto, kar je nekdo označil za poniglavo pravzaprav častno, pošteno in potrebno in nezaupnica je prav to, tudi če se ne bo izšla z enim glasom več kot je polovica poslancev. Razmerje kaže na zgodovinsko razklanost prebivalstva na dva dela in to je tudi eden od razlogov zakaj ukrepi ne morejo delovati (razlogov je seveda veliko več in ta ni ne edini in ne glavni). Ali sta dela enaka? Ali ima manjšinski del več vzvodov oblasti in lahko terorizira večino, ki bi pravo razmerje pokazala le na volitvah, če te še kdaj bodo? Vse to so samo podmene.

Dejstvo je in bo ostalo zapisano v zgodovini, da predsednik vlade ni čestital ameriškim demokratom za zmago na volitvah. Da bo to storil po imenovanju je prozoren izgovor. Zdaj je vseeno, tudi če nikoli. Siol, vse bolj glasilo SDS, je objavil: skupaj z Donaldom Trumpom se bo od Bele hiše poslovila tudi naša rojakinja Melani(j)a Trump. Najboljša prva dama ZDA vseh časov po mnenju številnih Trumpovih privržencev, ki pa je liberalni del Amerike ni nikoli vzljubil (konec citata). Kaj bo njena zapuščina v Beli hiši poleg dragih oblek, visokih pet, enomesečnega načrtovanja večerje z Macronoma (Ana Roš bi to storila v pol ure, če bi jo Melani(j)a povabila in tako tudi promovirala drugo Slovenko, kulinariko domovine in domovino nasploh)?

Nizozemska bo dobila novo vlado, morda enako, vendar zato Nizozemska ne bo propadla, ukrepi bodo izvajani in življenje bo teklo naprej. Zato je strah, da bo konec države, če takšne vlade kot jo imamo ne bo več, odveč. Strah je samo tiste, ki bodo s tem izgubili. Strah pa je slab varuh zdravja, demokracije, solidarnosti in medsebojnega zaupanja. Pri nas ne bosta odstopila ne vlada in ne predsednik republike. Beseda čast pri nas nima domovinske pravice. Mi smo zvitorepci, trdonje in lakotniki (namerno in s premislekom zapisano z majhnimi začetnicami). Takrat, ko pravosodna ministrica doseže suspenz sodnice je, kakorkoli in kjerkoli že iščemo procesna opravičila, takrat je konec zadnje samostojne inštance v državi.

Karkoli si že mislimo o sodstvu, zdaj si tudi misliti ne bo treba več. On je domislil namesto nas. Za nas ali za njih?

Povej svetu!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInViberEmail
Pridi z nami

Preberi še:

dr. Jernej Štromajer: Roe proti Wadu ali volitve imajo posledice

Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, da razveljavi sodbo Roe proti Wadu, ki je bila 50 let temelj ustavno zagotovljene pravice do splava v ZDA, je dodobra pretresla svetovno javnost. Vendar do te odločitve večine skrajno konservativnih vrhovnih sodnikov ni prišlo čez noč, ampak je šlo za dolgoročno uresničevanje načrta desnice v ZDA, da si s pomočjo konservativnih sodnikov in republikanskih politikov oblikuje družbeno ureditev po svoji meri.
1. julija 2022/by Tadej Ekart

Matjaž Nemec: Vprašanje Zahodnega Balkana je test kredibilnosti EU in njena odgovornost za preprečevanje EU nešteto hitrosti

Ko ugasnejo luči velike dvorane, kjer so za okroglo mizo pred dnevi voditelji držav članic na Evropskem svetu zasedali ob strateško pomembnih temah, se pokaže realnost. Ta (žal) največkrat na obrazu nima nasmeškov in polna usta spodbudnih besed, temveč stare probleme, pri Bosni in Hercegovini šest let trajajočo težnjo, da jo EU (do)končno spozna kot kredibilnega partnerja, s katerim je vredno pričeti vsaj formalne pridružitvene procese. Ti sami po sebi ne pomenijo ne članstva v EU, ne garanta zanj.
28. junija 2022/by Tadej Ekart

Dr. Milan Brglez: Slovenska zunanja politika v času peticij, vojne v Ukrajini ter novih evropskih kriz

Pred dnevi sta v slovenski javnosti zaokrožili dve peticiji dveh skupin intelektualcev in vidnih osebnosti, med njimi tudi dveh bivših predsednikov republike in uglednih bivših politikov, ki sta vsaka na svoj način predstavili videnje rešitve agresije Ruske federacije proti in v Ukrajini. Sam nisem podpisal ne ene ne druge, ker menim, da je podpisovanje peticij vedno stvar predvsem civilne družbe, na aktivnih politikih, ki lahko glede predmeta peticije kaj političnega storimo (vsaj dokler so zahteve peticij v našem delokrogu), pa je, da zahteve civilne družbe upoštevamo in jih v okviru svojih pristojnosti ter glede na svoje zmožnosti in politične priložnosti tudi udejanjamo.
17. junija 2022/by Tadej Ekart
Vsa #mnenja
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej
Nov začetek
  • Tanja Fajon v Zagrebu: Reševanje odprtih vprašanj v dialogu je v korist državljanov obeh držav6. julija 2022 - 16:37
  • Dr. Milan Brglez: Oskrba je človekova pravica6. julija 2022 - 14:55
  • Meira Hot: Odnos do živali je ogledalo naše družbe6. julija 2022 - 14:14
  • Ministrici za zunanje zadeve Slovenije in Nemčije Tanja Fajon in Annalena Baerbock za več sodelovanja med državama1. julija 2022 - 19:24
  • Odziv Nemca na odgovor Evropske komisije glede slovenskih državljank in državljanov, ki delajo v Italiji1. julija 2022 - 16:57
  • Minister Matjaž Han za okrepljeno vlogo Slovenije v mednarodnih razvojnih projektih30. junija 2022 - 17:09
  • Mladi forum s protestom v podporo ženskam, ki jim je bila odvzeta pravica do splava29. junija 2022 - 16:10
  • Delovno srečanje SD: Povezani lahko dosežemo najboljše rezultate28. junija 2022 - 13:00

Pridruži se nam na Facebooku!

Link to: Pristopna izjava
Pridruži se socialnim demokratom!
Link to: Doniraj
Podpri socialno demokracijo!
Link to: Prijava na novice
Prijavi se na naše e-novice!
Follow a manual added link
Poveži se v digitalno skupnost SD!
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej

Socialni demokrati
Socialni demokrati smo napredno politično gibanje, ki uresničuje idejo socialne demokracije v Sloveniji 21. stoletja. Povezujemo in organiziramo ljudi v močno politično silo, sposobno ustvarjati napredne spremembe. Verjamemo v enakost, solidarnost, svobodo, pravičnost, mir in sodelovanje. Vedno na strani ljudi.
PES S&D Progressive Alliance FEPS
Deklaracija o načelih Stranke evropskih socialistov.

Stranka

  • Stranka
  • Ljudje
  • Mednarodno

Volitve

  • Tanja Fajon
  • Program
  • Ekipa

Sodeluj!

  • Kontakt
  • Pridruži se nam
  • Skupnost članstva
  • Doniraj

Prijavi se na novice!

Forumi

  • Mladi forum
  • Ženski forum
  • Forum starejših
  • Zeleni forum

Mediji

  • Novice
  • Mnenja
  • Podcast
  • Medijsko središče

Splet

  • Impresum
  • Spoštovanje zasebnosti
  • Piškotki

Odbor za zdravstvo na zahtevo SD o hitrih testih, »bolanih poslih« in deja... Zavajanja in sumov o nepravilnostih pri nabavah hitrih testov je še bistveno...
Scroll to top

Ta stran uporablja piškotke.

OkejVeč informacij...

Spoštovanje zasebnosti



Kako uporabljamo piškotke?

Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.

Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.

Več informacij o piškotkih si lahko preberete na tej povezavi.

Google Analytics

Ti poškotki zbirajo informacije, ki so v posplošeni obliki uporabljeneza razumevanje načina uporabe spletne strani, kako so učinkovita orodja, ki jih uporabljamo za obisk te spletne strani ali kako s prilagoditvami in vsebinami izboljšati uporabniško izkušnjo.

Če želite onemogočiti upotabo teh piškotkov, jih lahko onemogočite v nastavitvah vašega brskalnika.

Piškotki drugih storitev

Spletna stran uporablja tudi zunanje spletne storitve, kot so Google Fonts, Google Maps ali YouTube. Tovrstne storitve utegnejo zbirati podatke o uporabi njihovih storitev, kot je na primer IP naslov, zato jih lahko onemogočite tukaj. S tem utegnete bistveno zmanjšati funkcionalnost, izgled in izkušnjo spletne strani. Spremembe bodo uveljavljene ob ponovnem nalaganju strani.

Nastavitve Google Webfont:

Nastavitve Google Maps:

Nastavitve Vimeo in Youtube:

Spoštovanje zasebnosti

Več o načinu spoštovanja vaše zasebnosti lahko preberete tukaj.

Spoštovanje zasebnosti
Sprejmi nastavitveSkrij obvestilo