Odbor za zdravstvo na zahtevo SD o hitrih testih, »bolanih poslih« in deja vu-ju korupcije pri državnih nabavah medicinske opreme
Na zahtevo Socialnih demokratov člani in članice Odbora za zdravstvo na seji odbora že več ur razpravljajo v zvezi z zakonitostmi in preglednostmi pri javnem naročilu za dobavo hitrih antigenskih testov za novi koronavirus ter glede njihove ustreznosti.
18. januar 2021
Na zahtevo Socialnih demokratov člani in članice Odbora za zdravstvo na seji odbora že več ur razpravljajo v zvezi z zakonitostmi in preglednostmi pri javnem naročilu za dobavo hitrih antigenskih testov za novi koronavirus ter glede njihove ustreznosti.
Pri testiranju s hitrimi antigenskimi testi gre sicer za množičen ukrep, ki je za državljanke in državljane brezplačen, hkrati pa sodi med ukrepe boja proti pandemiji. Prav zato so Socialni demokrati prepričani, da je je povsem upravičeno postaviti vprašanja o ustrezni organiziranosti testiranja, o primernosti izbranih ponudnikov, o višini obremenitve državnega proračuna, ter, kot pravijo, najpomembneje, o zanesljivosti rezultatov ter transparentnosti in zakonitosti nakupa materialnih sredstev za izvedbo množičnih testiranj.
Član odbora za zdravstvo in poslanec SD dr. Franc Trček je na seji med drugim opozoril, da ima obvladovanje epidemije v Sloveniji poleg neprimernega komuniciranja, nerazumnih in nedoslednih ter spreminjajočih se ukrepov, žal tudi grenak priokus zlorab in kraje javnega denarja pri nabavi zaščitne opreme in medicinskih ventilatorjev.
Tako je po mnenju poslanca SD tudi v primeru nabave hitrih antigenskih testov, ko se že od samega začetka izvedbe tega projekta v javnosti pojavljajo dvomi tako v zakonitost izvedbe javnega naročila, kot tudi dvomi da gre, v primeru izbire dobaviteljev antigenskih testov, za vnaprej dogovorjeno dejanje. Slednje po besedah Trčka podžiga predvsem dejstvo, da je bilo za oddajo ponudb na razpolago le 24 ur časa in da so k oddaji ponudb lahko pristopili le vnaprej povabljeni ponudniki. Ob tem je poslanec državno sekretarko vprašal, zakaj se pri nabavi hitrih antigenskih testih ni šlo v direktna naročila, oziroma zakaj Slovenija kot ena od treh predsedujočih držav, ni to izpostavila eno od prioritet predsedovanja, da bi se podobno kot cepivo, hitri testi naročili skozi skupna naročila in pa zakaj testi niso bili validirani v Sloveniji.
Trček je v svoji razpravi izpostavil tudi rezultate ankete Valicona, ki pravi, da kar dve tretjini Slovencev ne zaupa hitrim antigenskim testom, ob tem pa se sprašuje kaj je vlada naredila glede priprave za testiranje. Kot pravi poslanec, velika večina državljanov namreč sploh nima jasnih informacij, kakšen je namen testiranja ter kaj bomo z njim pridobili.
“Stopnja nezaupanja je v slovenski situaciji izjemna, pa ne zaradi državljank in državljanov, temveč delovanja te vlade,” je bil v razpravi na seji uvodoma kritičen tudi poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan. Po njegovi oceni je bilo v pričujoči epidemiji s strani vlade preveč izključevanja stroke, tudi epidemiologov. Te je po njegovih besedah vlada “poskrila”, ko je bilo treba sprejemati strokovne odločitve, ključ obvladovanja epidemije pa je po Židanovem mnenju prav transparentnost.
Poslanec Socialnih demokratov se ob vseh objavah glede dobaviteljev testov sprašuje, kako je mogoče, da ljudje brez izkušenj v zdravstvu tako hitro priskrbijo poceni teste v nasprotju s specialisti iz ministrstva za zdravje, direktoratom za javno nabavo ter vsemi ostalimi pristojnimi. Prav tako je bil kritičen do komuniciranja glede analize testov, ko so, kot je opomnil Židan, na eni strani pristojni z ministrstva trdili, da je določen laboratorij opravil analizo testov, “kasneje pa so to v istem laboratoriju zanikali.”
Danes na zahtevo SD v Državnem zboru poteka nujna seja Odbora za zdravstvo v zvezi z zakonitostmi in preglednostmi pri javnem naročilu za dobavo hitrih antigenskih testov za novi koronavirus ter glede njihove ustreznosti.
Poleg številnih kritik o zanesljivosti hitrih antigenskih testov, ki dnevno in v vse večjem obsegu pronicajo do javnosti, pa je po Židanovo skrajno zaskrbljujoče, da je vlada pristala na teste, katerih občutljivost je za ljudi brez simptomov samo 44%. “Če je bilo na primer ugotovljenih 1000 okužb s hitrimi testi, jih je bilo prav toliko tudi “spregledanih”. In ti ljudje mislijo, da so zdravi”, je poslanec ponazoril nizko zanesljivost testov, ki po njegovih besedah ne ustreza niti predpisanim standardom Svetovne zdravstvene organizacije, ki so nižji od slovenskih.
V zahtevi za sejo odbora je tako poslanska skupina Socialnih demokratov predlagala, da Odbor za zdravstvo, sprejme naslednje sklepe:
- Računsko sodišče RS naj prioritetno izvede revizijo javnega naročila antigenskih testov za množično testiranje prebivalstva na koronavirusno bolezen.
- Vlada in predsednik vlade Janez Janša v funkciji ministra za zdravje naj v sedmih dneh predložita dokazila o ustreznosti antigenskih testov za množično testiranje na koronavirusno bolezen in upravičenosti porabe proračunskih sredstev glede na stopnjo učinkovitosti testiranj z izbranimi antigenskimi testi.
- Odbor za zdravstvo naj pozove pristojne organe, da preiščejo morebitne sume storitve kaznivih dejanj v povezavi z izvedbo javnega naročila za nakup antigenskih testov.
- Odbor za zdravstvo naj Komisiji za preprečevanje korupcije predlaga, da preišče morebitne sume kršitve integritete in korupcijska tveganja, ki izhajajo iz izvedbe javnega naročila za nakup antigenskih testov.
Socialni demokrati so sicer že vse od pričetka epidemije opozarjali na pomen transparentnosti, smotrnosti in zanesljivosti nabave medicinske opreme, ko je v prvem valu nakup te naletel na plaz očitkov, tudi glede velikih korupcijskih tveganj. Socialni demokrati so bili tudi ena prvih političnih strank, ki je s sklicem seje Komisije za nadzor javnih zahtevala vladina pojasnila glede spornih nabav v parlamentu. O teh nabavah pa zadnji mesec tudi že prihajajo sporočila iz Računskega sodišča, ki pritrjujejo številnim očitkom Socialnih demokratov o nepravilnostih pri nabavi zaščitne opreme.
Ob vseh sumih glede nepravilnosti in korupcije pri nabavi hitrih antigenskih testov v SD ponovno opozarjajo, da bi bilo moč državne nakupe medicinske in ostale opreme, potrebne za spopadanje z epidemijo, organizirati na način enotne, centralne točke.
Socialni demokrati zato napovedujejo, da se bodo njihove zahteve za pojasnila, ne glede na izplen današnje seje odbora za zdravstvo nadaljevale, ob tem pa napovedujejo aktivno rabo vseh parlamentarnih orodij, kot so ob robu seje odbora za zdravstvo napovedali: “da se končno konča to mačehovsko in brezsramno trgovanje vlade in koalicije na račun davkoplačevalskega denarja, na račun zdravja ljudi.