Strateški svet za turizem na prvi seji o prednostnih nalogah
Na ponedeljkovi prvi seji Strateškega sveta za turizem, ki ga vodi minister Matjaž Han, so članice in člani izmenjali mnenja o prioritetnih nalogah v turizmu v letošnjem letu in se seznanili s ključnimi področji potrebnih sprememb in dopolnitev Zakona o gostinstvu in Zakona o spodbujanju razvoja turizma. Ministrstvo je članom predstavilo tudi Strategijo slovenskega turizma 2022-2028 in nadaljnje korake glede priprave akcijskega načrta za izvedbo strategije.
29. marec 2023
»Turizem je za Slovenijo ena ključnih gospodarskih panog. Simbolno smo to pokazali tudi z umestitvijo te panoge v ime ministrstva. Bistveno bolj pa je pomembno, da na tem področju aktivno delamo premike proti cilju razvoja kakovostnega turizma in ustvarjanja višje dodane vrednosti,« je uvodoma izpostavil Han. Pojasnil je, da nova strategija razvoja turizma predstavlja pravo pot razvoja, da pa je pogoj, da bomo uspešni, celostni pristop k razvoju, partnerstvo, povezovanje in usklajevanje aktivnosti vseh deležnikov, je dodal.
Članice in člani so pozdravili ustanovitev sveta, saj lahko na ta način svetujejo ministru in ministrstvu glede potrebnih konkretnih rešitev s področja turizma. Ob tem izmenjali mnenja o prioritetnih področjih, ki bi jih morali urediti na področju turizma. Med njimi so med drugim izpostavili nujnost nadaljevanja prizadevanj za izboljšanje letalske povezljivosti.
Državni sekretar Matevž Frangež, ki na ministrstvu operativno pokriva področje turizma, je pojasnil, da na vladni ravni s pristojnimi ministrstvi prioritetno rešujejo vprašanje zaposlovanja tujcev, poleg tega pa je izpostavil aktivnosti ministrstva, STO in drugih deležnikov v turizmu pri skupni promociji turističnih poklicev in kariere med mladimi.
»Subvencije letalskih povezav so prvi korak, istočasno pa bo narejena tudi študija o morebitni vzpostavitvi nacionalnega letalskega prevoznika,« je dejal glede nujnosti izboljšanja letalske povezljivosti, glede turističnih hotelov v državni lasti pa je pojasnil, da nova strategija predvideva ohranitev nepremičnin v državni lasti, medtem ko lahko država upravljanje hotelov prenese na zato usposobljene gospodarske subjekte. Kratkoročni najem sob, kot je na primer preko platforme AirB&B, namerava ministrstvo urediti s spremembo Zakona o gostinstvu, saj sedanje neurejeno področje zajema stanovanjsko ponudbo in je obenem nelojalna konkurenca turističnim podjetjem.