Tadej Ekart
#ujetidoma
Ljudje smo precej dosledno in disciplinirano sprejeli ukrepe za zajezitev širjenja okužb. Ostajamo doma, ven se odpravljamo le po najnujnejših opravkih, kot je nakup živil in potrebščin, svoja življenja smo v glavnem prilagodili omejitvam. Razumemo namreč, da s tem ščitimo sebe, svoje družine, ranljive in s tem vse druge.
Šele čas bo pokazal, kaj je prava mera omejitev, ki učinkujejo in ki hkrati niso kontraproduktivne.
Včerajšnja napoved, da bo vlada policijo iz nadzora meja usmerila v notranjost države, da nadzoruje in omeji gibanje med občinami, pa prinaša dvojno sporočilo.
Omejitev gibanja na občino prebivanja je tak virtualen ukrep. Ob vseh postavljenih omejitvah deluje nesmiselno, pretirano in neživljenjsko. Desnica si je izmislila to drobljenje na 212 občin, med katerimi mnoge nimajo niti lekarne, čeprav je to eden od z zakonom določenih pogojev za ustanovitev občine. Da prideš do zdravila, greš v drugo občino. Ustavi te policija, v osnovi pride do nepotrebnega stika. Recimo, da je policist razumen mož, pri roki imaš zdravstveno dokumentacijo in policist ti brez težav dovoli, da nadaljuješ pot do lekarne v sosednji občini. Brez težav torej. Ampak povsem nepotrebno. Še posebej, če upoštevamo, da ljudje že v osnovi spoštujemo pravila. Ker nismo nori.
Ta omejitev je zato nerazumna. Je žalitev za zdravo pamet vseh nas. Vlada bi si morala prizadevati, da krepi zaupanje v ukrepe, namesto tega pa z nesmiselnimi in neživljenjskimi omejitvami seje nezaupanje v tisti del omejitev, ki smo jih vsi skupaj sprejeli kot nujne. To je prvo sporočilo.
Napoved preusmeritve policijskih enot z meje v notranjost države pa ima še drugo sporočilo drugačne vrste discipliniranja. Kaj, če so si to omejitev zmislili preprosto za alibi, da se policijo množično premesti na kontrole občinskih meja, s tem pa ustvari dodaten pritisk za podelitev policijskih pooblastil vojski s 37. a členom Zakona o obrambi. Današnje sporočilo vlade o premestitvi policije je le logično stopnjevanje nerazumne omejitve gibanja na občino prebivanja. Policijo potrebujemo na občinskih mejah, zato na državni meji potrebujemo vojsko.
Predvsem ta silna želja po aktivaciji 37. a člena Zakona o obrambi daje misliti, da se želi na vsak način vzpostaviti izredno stanje, konflikt zaradi katerega bodo ljudje dobili lažen občutek, da si želijo več represivnih ukrepov, ker jih lahko samo ti obvarujejo pred sleherno nevarnostjo. To smo v Evropi že doživeli.
Če se ne bi velika večina ljudi zavedala resnosti situacije, bi človek pomislil, da smo res v velikanskem družbenem eksperimentu, kjer se s pomočjo strahu za zdravje in življenje izvaja programiran inženiring za popolno sprejemljivost nadzora in ukinjanja tako individualne kot kolektivne svobode.
Če smo torej geslo #ostanidoma vsi sprejeli kot izraz naše posamične in skupne volje, da zajezimo epidemijo ter zmanjšamo tveganja zase in za druge, se s stopnjevanjem omejitev, še posebej, če nimajo smisla, vedno pogosteje dojema kot #ujetidoma.