Potrebujemo dogovor o izzivih na področju gospodarstva, energetike, humanitarne krize in varnosti
Predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je na današnji novinarski konferenci izrazila obžalovanje, da »slovenski politični vrh zavrača srečanje s stroko, civilno družbo, da bi se pogovorili o razmerah v Ukrajini in izzivih na področju gospodarstva, energetike, humanitarne krize in varnostne politike.« Znova je pozvala predsednika vlade in predsednika države, naj skličeta politični in gospodarski vrh. Po njenih besedah je nujen dogovor, kako se bomo v Sloveniji soočali s posledicami vojne v Ukrajini.
11. marec 2022
Evropska unija in druge države se pripravljajo na velike spremembe, slovenska vlada pa očitno nima nobenega načrta, meni Fajon: »Vrnila sem se iz Strasbourga, kjer sem se ves teden pogovarjala z evropskimi voditelji o posledicah, ki jih bo imela vojna v Ukrajini na naše gospodarstvo. Naša vlada nima načrta, kako bo obvladovala razmere. Ne zaveda se resnosti situacije. Obžalujem, da bodo čez tedne, ko lahko pričakujemo nove podražitve hrane in energentov, ukrepi spet prepozni.«
Izpostavila je tudi obljube in velikopotezne besede slovenskega predsednika vlade o tem, da je Ukrajini treba zagotoviti članstvo v EU in nemudoma ustaviti uvoz ruskih energentov. Po njenih besedah so takšne obljube lahko zelo nevarne: »Kakšen je načrt? Kaj so te obljube Ukrajini? Kako lahko zagotovimo, da bo Ukrajina res vstopila v EU? Imamo države Zahodnega Balkana, ki že več kot desetletje čakajo v čakalnici. Tovrstne obljube so izjemo nevarne, če zadaj ni načrta.«
Na koncu je Tanja Fajon opozorila, da se vojne, kot je ta v Ukrajini, ne zgodijo čez noč, pač pa so posledica avtoritarnega vodenja in oddaljevanja od vrednot demokracije: »Putin je desetletja rušil demokracijo. Omejeval je svobodo medijev, civilne organizacije. Danes zapira ljudi. To je avtokratsko vodenje, ki pelje v vojne. In podobne mini Putine imamo na evropskih tleh. S takšnimi voditelji, kot so na Madžarskem in na Poljskem, se na žalost povezuje tudi slovenski politični vrh. Dve leti spremljamo putinizacijo v Sloveniji. In to so nevarnosti, ki pretijo naši državi. Oddaljevanje od temeljnih demokratičnih vrednot in pravne države.«