Vlada z grobimi kršitvami kolektivne pogodbe javnega sektorja v posmeh tistim, ki v epidemiji požrtvovalno opravljajo svoje delo
Poslanka Socialnih demokratov mag. Bojana Muršič je danes na vlado naslovila poslansko vprašanje glede kršitev kolektivne pogodbe javnega sektorja. Komisija za razlago kolektivne pogodbe je namreč delodajalcem dala napotilo, da lahko ti povsem arbitrarno odločijo, kateri javni uslužbenec je izpostavljen tveganjem za zdravje, ne da bi bilo to v čemerkoli objektivno opredeljeno. Prav tako je po mnenju Socialnih demokratov nesprejemljivo, da se javnim uslužbencem za marec 2020, ko so ti v času od razglasitve epidemije opravljali delo v prostorih organa, ni izplačal dodatek za delo v rizičnih razmerah v višini 65% urne postavke, kar določa pogodba.
Poslanka v vprašanju izpostavi, da mnogo javnih uslužbencev ne more delati od doma: “Mnogo njih delo opravlja v rizičnih razmerah, s tem pa bi lahko bilo ogroženo tudi njihovo zdravje.” Ob tem je Muršičeva opozorila na 11. točko 39. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor, po kateri so javni uslužbenci upravičeni do dodatka za delo v rizičnih razmerah v višini 65 % urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca.
“Kolektivna pogodba za javni sektor velja za vse javne uslužbence, ne zgolj za javne uslužbence v zdravstvu v urgenci, ki opravljajo delo na delovnem mestu, razen tistih, ki so bili na dopustu, na čakanju ali na delu od doma. Torej so do dodatka upravičeni vsi javni uslužbenci, ki so opravljali delo v prostorih delodajalca oziroma organa,” je jasna poslanka, po mnenju katere ni sprejemljivo, da je Komisija za razlago Kolektivne pogodbe za javni sektor dala napotilo o arbitrarni pravici delodajalca, da ta sam določi kateri javni uslužbenec je izpostavljen tveganjem za njegovo zdravje. Prav tako je poslanka spomnila na obljube vlade, da bo javnim uslužbencem izplačan dodatek za delo v času epidemije – tudi do 200%.
“Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 pa že tako postavi omejitev, da lahko zaposleni v javnem sektorju, ki so upravičenci do dodatka iz 11. točke 39. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor iz naslova tega dodatka in dodatka za nadpovprečno izpostavljenost tveganju za svoje zdravje prejmejo skupaj največ 100% urne postavke osnovne plače zaposlenega,” je povzela poslanka v zaključku.
Tako je danes na vlado naslovila še vprašanji o časovnici plačila dodatka za delo v rizičnih razmerah v višini 65% urne postavke, ko tega uslužbenci niso prejeli ob izplačilu marčevske plače, in razlogih za morebitno neizplačilo ob aprilski plači.