Vlada z zavrnitvijo resolucije spet poteptala napore za boj proti podnebnim spremembam in varovanje okolja
Potem ko je vladajoča koalicija pred dvema dnevoma mimo opozoril stroke in javnosti omejila možnosti nevladnih okoljevarstvenih organizacij, je na današnjem nadaljevanju seje Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor zavrnila še Resolucijo o podnebni in okoljski krizi, ki so jo februarja letos pripravili in v zakonodajni postopek vložili Socialni demokrati skupaj s partnerji.
Poslanec in prvopodpisani pod resolucijo Matjaž Nemec je bil nad odločitvijo in rezultatom glasovanja članov odbora (8 za, 10 proti) razočaran, predvsem pa zaskrbljen: »Socialni demokrati obžalujemo odmik določenih političnih sil od tako pomembnega področja, kot sta varovanje okolja in boj proti podnebnim spremembam. Žalosti nas, da vlada ni dovolj zrela v zavedanju, da česar glede varovanja okolja ne bomo storili danes, ko nas mnogi strokovnjaki svarijo o tem, da je skrajni čas za naše aktivno ukrepanje, bodo to morali storiti naši zanamci, a toliko bolj radikalno,« je po odboru povedal Nemec.
»Mnoge napredne in razvite države, kot so Velika Britanija, Irska, Malta, Portugalska, Španija in Vatikan so že izrazile podporo tovrstnim resolucijam in so jih v svojih parlamentih tudi potrdile, potrdil pa jih je tudi Evropski parlament. Žalostno je, da k odločnemu ukrepanju za preprečevanje podnebnih sprememb ter prilagajanje na njihove posledice ne sledi tudi Slovenija,« je poudaril Matjaž Nemec.
»Niso bila dovolj opozorila, številne kritike ter protesti okoljevarstvenih organizacij, mladih…, tudi ne vse bolj zaskrbljujoči podatki o katastrofičnih posledicah podnebnih sprememb, koalicijski valjar je danes peljal čez vse dosedanje napore in Slovenijo vrnil desetletja nazaj,« so se na dogajanje na Odboru za infrastrukturo, okolje in prostor kritično odzvali v stranki Socialnih demokratov.
Matjaž Nemec, podpredsednik in poslanec Socialnih demokratov, na skupni izjavi opozicije po zavrnitvi predloga Resolucije o podnebni in okoljski krizi
Resolucijo o podnebni in okoljski krizi so februarja sicer podprli Levica in LMŠ ter tudi stranke takratne koalicije, med njimi DeSUS in SMC: tokrat pa sta pod taktirko desne vlade taisti stranki skupaj s preostalo koalicijo glasovali proti dokumentu, s katerim bi tudi v Sloveniji po zgledu drugih držav razglasili podnebno in okoljsko krizo.
S sprejetjem resolucije bi se Slovenija postavila ob bok najnaprednejšim državam v boju zoper podnebne spremembe ter tako sprejela obvezo, da prednostno izvaja vse potrebne ukrepe za preprečevanje in omilitev podnebnih sprememb ter prilagajanje na njihove posledice, zato da bi dosegla znanstveno priporočeno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za vsaj 55 % do leta 2030 glede na leto 1990, preprečila dvig globalne temperature za več kot 1,5 °C in najkasneje do leta 2050 dosegla ogljično nevtralnost, sonaravno upravljanje in varovanje habitatov ter izvajanje ukrepov za izhod iz izrednih podnebnih in okoljskih razmer na socialno pravičen način v skladu z načeli podnebne pravičnosti.
Matjaž Nemec je sicer ob predstavitvi resolucije na odboru ponovno poudaril, da gre za dokument, ki bi moral zavoljo razmer na področju podnebnih razmer preseči politične delitve, saj posledice agresivnega človekovega ravnanja z naravo nimajo političnih, svetovnonazorskih in ostalih predznakov. Po njegovem prepričanju gre za znanstveno dokazana dejstva, znanstveniki vseh držav pa sicer ob boku vse glasnejših protestov ljudi po vsem svetu opozarjajo na katastrofične posledice podnebnih sprememb, mednarodna politika pa tem opozorilom sledi bolj ali manj uspešno. Je pa več držav po svetu razglasilo izredne podnebne razmere, po prepričanju poslancev Socialnih demokratov Matjaža Nemca in Soniboja Knežaka, ki sta na odboru predstavljala resolucijo v imenu Socialnih demokratov, pa bi temu morala slediti tudi naša država.
»Trajnostni razvoj je edina oblika razvoja, ki omogoča sobivanje človeka in narave. Ne glede na to, ali želimo sprejeti dejstva ali ne, se nam podnebne spremembe dogajajo pred očmi. Nujno je, da se jih prepoznamo, se jim prilagajamo, sploh v zavedanju, da je po mnenju stroke Slovenija ena bolj izpostavljenih regij, na katere bodo imele podnebne spremembe največji vpliv,« je opozoril Nemec, ki meni, da je z nepodporo resoluciji ter sprejemom spornega amandmaja o omejevanju okoljskih nevladnih organizacij vladajoča koalicija poteptala vsa načela trajnostnega razvoja.