Bojana Muršič: Ne samo epidemija, s.p.-je še dodatno hromi vlada z njenimi nejasnimi navodili
Poslanka Socialnih demokratov mag. Bojana Muršič je na Vlado RS naslovila poslansko vprašanje v zvezi z vračilom mesečnega temeljnega dohodka. »Ta za samozaposlene predstavlja enega ključnih ukrepov vlade za pomoč malemu gospodarstvu v času prvega in drugega vala epidemije, ko je bila praktično zaprta vsa storitvena dejavnost,« je uvodoma zapisala poslanka.
29. junij 2021
Po njenih besedah so za temeljni mesečni dohodek zaprosili številni zaposleni, ki so zaradi zaprtja svoje dejavnosti ostali brez dohodkov. »Če ne bi zaprosili za pomoč, bi morala večina njih preprosto zapreti svoj s.p. Nekateri so ob oddaji davčnih obračunov ugotovili, da niso bili upravičeni do pomoči države v obliki mesečnega temeljnega dohodka. Tako so se napovedi, da bodo morali samostojni podjetniki množično vračati prejeto državno pomoč v času epidemije, uresničile,« je bila kritična Muršičeva.
Kot je spomnila, je na dotično problematiko opozoril tudi njen poslanski kolega Gregor Židan, in sicer glede samozaposlenih staršev, ki so bili v letu 2019 ali 2020 zaposleni za polovični delovni čas zaradi starševskega varstva in so morali vrniti prejeti mesečni temeljni dohodek. Finančna uprava je namreč uporabila formulo, kjer se povprečni mesečni prihodki izračunavajo na osnovi števila mesecev, ko je samozaposleni delal za polni delovni čas.
»Številne starše, ki so samozaposleni za polovični delovni čas zaradi nege ali varstva otroka, je takšen način izračuna upravičenosti do pomoči presenetil, saj z njim niso bili seznanjeni, ko so zaprosili za pomoč,« je nadalje pojasnila poslanka. Po njenih besedah se je s težavo nenehnega spreminjanja pravil nanjo obrnil tudi samostojni podjetnik, ki je v letu 2019 poleg redne zaposlitve opravljal tudi samostojno dejavnost v obliki popoldanskega s.p.-ja. Ta se je, kot je zapisala Muršičeva, zaradi pridobitve novih poslov se je v začetku leta 2020 odločil, da prekine redno delovno razmerje in se v celoti posveti samostojni podjetniški poti. Epidemija je nato podjetniku preprečila realizacijo večine načrtovanih poslov, zaradi česar so mu padli tudi prihodki. Nato je bil primoran zaprositi za državno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka.
»Za pomoč je zaprosil, ker je po prvotnih pravilih izpolnjeval pogoje za pridobitev mesečnega temeljnega dohodka, saj se promet iz naslova popoldanskega s.p.-ja iz leta 2019 ni upošteval v izračun upada prihodkov. Tako je prejel pomoč v marcu, aprilu in maju 2020 in v oktobru, novembru ter decembru 2020, saj je izpolnjeval takrat predpisane pogoje, ki niso upoštevali prihodkov iz popoldanskega s.p.-ja. Šele s spremembo tolmačenja upravičenosti do temeljnega dohodka z dne 23. 12. 2020 je izgubil pravico do prejemanja državne pomoči. Sedaj pa je soočen z dejstvom, da bo moral celotno prejeto pomoč vračati,« je povedala poslanka, po prepričanju katere se ravno samostojni podjetniki ves čas epidemije soočajo z nejasnimi in nepreglednimi pravili glede pogojev prejemanja temeljnega mesečnega dohodka. »Številni samostojni podjetniki preprosto denarja za vračilo pomoči nimajo, saj so ga porabili za preživetje v času epidemije, zato bodo mnogi izmed njih prisiljeni ukiniti svojo dejavnost in zapreti s.p.-je,« je še poudarila.
V sled navedene problematike, ki mnoge podjetnike tišči v finančni propad, poslanka Muršičeva od Vlade RS pričakuje odgovore na naslednja vprašanja:
- Na kakšen način jim boste pomagali, da se izkopljejo iz nastale situacije?
- Ali je že opravljen pregled vseh prejemnikov pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka? Koliko samostojnih podjetnikov bo moralo vračati v času epidemije prejeto pomoč in v kakšnih zneskih se vračila gibajo?
- Ali je v pripravi sprememba zakonodaje, ki bi samostojnim podjetnikom omogočila vračanje pomoči v sorazmernem deležu prejete pomoči glede na njihov upad letnega prihodka?