Dejan Židan: Koalicija ne priznava podnebne in okoljske krize, posledice katere predstavljajo neposredno življenjsko grožnjo za ljudi
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za okolje in prostor naslovil poslansko vprašanje v zvezi z razglasitvijo podnebne in okoljske krize v Sloveniji.
29. junij 2021
»Vas na ministrstvu za okolje in prostor vsaj vročinski val prepriča, da živimo v času podnebne in okoljske krize?,« je povedno pričel s vprašanjem poslanec SD.
Po besedah slednjega je glede na napovedi moč zaslediti, da bo letošnje poletje nadpovprečno toplo. Ob tem je po Židanovem prepričanju treba opozoriti, »da vročinski val ni samo nevšečnost, gre za neposredno življenjsko grožnjo bolj občutljivim skupinam ljudi, kar kažejo tudi podatki za pretekla leta.«
Poslanec je nadalje izpostavil pomen Resolucije o podnebni in okoljski krizi v Sloveniji, katero so v zakonodajni postopek že dvakrat vložili prav Socialnih demokrati. »Podobne dokumente so sprejeli že v marsikateri državi in tudi v Evropskem parlamentu. Razglasitev podnebne in okoljske krize bi bilo deklarativno ravnanje, hkrati pa tudi jasna politična odločitev, da se vse razpoložljive resurse aktivira za spopad z največjo grožnjo planetu in človeštvu. Žal zaradi nasprotovanja vašega ministrstva in koalicije SDS, NSi in SMC tega pomembnega dokumenta Državni zbor ni izglasoval,« je bil kritičen Židan. Del odgovornosti za nesprejem Resolucije poslanec pripisuje tudi ministrstvu za okolje in prostor, ki je najavilo svoj dokument – Resolucijo o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050. Ta po mnenju poslanca razkriva neambiciozne načrte, »z bistveno bolj skromnimi ambicijami kot so sprejete odločitve na ravno EU.«
»Pri prebiranju vašega dokumenta se ni mogoče znebiti občutka, da gre v resnici za alternativni energetski in ne okoljski načrt,« je ob koncu zapisa Židan okrcal ministra ter mu postavil naslednja vprašanja:
- Kaj je razlog, da se izogibate razglasitve podnebne in okoljske krize v Sloveniji? Upam, da pri tem vprašanju ne gre za ideološke odločitve, saj recimo tovrstno krizo priznava tudi Vatikan.
- Kakšne dodatne argumente ali dokaze potrebuje vaše ministrstvo, da bo podprlo razglasitev podnebne in okoljske krize v Sloveniji?