Vlada naj zagotovi brezplačne menstrualne higienske pripomočke v vseh javnih izobraževalnih ustanovah
Poslanca Socialnih demokratov mag. Meira Hot in mag. Marko Koprivc sta na Vlado RS naslovila pisno poslansko pobudo za zagotavljanje brezplačnih menstrualnih higienskih pripomočkov v javnih izobraževalnih ustanovah.
11. marec 2021
Kot sta uvodoma v obrazložitvi pobude izpostavila poslanka in poslanec, je stopnja tveganja revščine v Sloveniji pri ženskah za skoraj tri odstotke večja kot pri moških (ženske 13 odstotkov, moški, 10,9 odstotkov), položaj žensk pa se po njunem mnenju nesorazmerno poslabšuje z vsako krizo, tudi s tokratno zdravstveno, kar po njunem mnenju terja odziv na več področjih.
Hotova in Koprivc sta opozorila, da se vsaka deseta ženska v Evropski uniji sooča z omejenim dostopom do menstrualnih higienskih pripomočkov – higienskih vložkov, tamponov ali menstrualnih skodelic, tudi zdravil proti krčem.»Marsikatera družina, dekleta so mnogokrat prisiljena tehtati med nakupom menstrualnih higienskih pripomočkov ali nakupom osnovnih potrebščin, na primer hrane, čeprav oboje predstavlja nujo za zdravo življenje ženske. S takšnimi stiskami so dnevno soočene organizacije, ki izvajajo programe za ranljive skupine in socialno šibke,« sta opozorila in dodala, da tudi mnoge nevladne organizacije ter posameznice in posamezniki z javnimi pobudami vse bolj izpostavljajo potrebo po naslavljanju omenjene problematike ter nadaljnjih korakih za izboljšanje položaja deklet in žensk v družbi nasploh.
Ob tem sta izpostavila, da strošek za nakup menstrualnih higienskih pripomočkov na leto v povprečju do 100 evrov. »To pomeni, da mlado žensko zgolj v času njenega šolanja pripomočki stanejo od 1000 evrov navzgor. Po dostopnih informacijah naj bi bilo vsako deseto dekle zaradi nedostopnosti primernih higienskih pripomočkov posluževati toaletnega papirja, nogavic, vate, uporabljajo le en tampon na dan ali en vložek v večih dneh. Kot opozarja zdravstvena stroka ima to lahko resne, dolgoročne zdravstvene posledice,« sta opozorila.
Posledica nezmožnosti nakupa higienskih pripomočkov je po besedah Hotove in Koprivca tudi izostajanje od pouka, kar pomeni, da so v obdobju petih let dekleta kar 145 dni manj pri pouku kakor fantje. Ob tem sta opozorila, da je po podatkih evropskega inštituta za zdravje žensk iz leta 2018, približno 30-50% deklet že manjkalo pri pouku športne vzgoje ali ni bilo fizično aktivnih prav zaradi nedostopnosti menstrualnih higienskih pripomočkov v šoli. »Nedopustno je, da mladi izpuščajo del izobraževalnega procesa, kar je za več kot 1,8 milijarde svetovne populacije običajen del življenja,« sta bila kritična.
Mag. Meira Hot in mag. Marko Koprivc sta vlado pozvala, naj zagotovi brezplačne menstrualne higienske pripomočke v vseh javnih izobraževalnih ustanovah.
Poslanka in poslanec sta kot primer dober prakse navedla Škotsko, ki je leta 2018 postala prva država na svetu, ki je s pilotnim projektom zagotovila brezplačne pripomočke vsem z nizkimi dohodki. Letos je njihovemu zgledu sledilo Združeno kraljestvo, ki je pripomočke zagotovilo ne samo v javnih šolah, temveč tudi v vseh javnih institucijah, prav tako bo program v celoti v šolah začela izvajati tudi Nova Zelandija.
»Zagotavljanje brezplačnih menstrualnih higienskih pripomočkov je eden izmed ukrepov, kako lahko neposredno naslovimo nezmožnost kupovanja le teh ter pozitivno vplivamo na blaginjo deklet in žensk nasploh,« sta zaključila in vlado pozvala, da zagotovi te pripomočke v vseh javnih izobraževalnih ustanovah.