Minister Židan EU komisarju za zdravje in varno hrano Andriukaitisu opisal slovenske skrbi glede trgovinskega sporazuma z ZDA
Kmetijski ministri EU so na Svetu EU v Bruslju razpravljali o ekološki pridelavi, stanju na trgu mleka ter izvajanju in možnostih za poenostavitev skupne kmetijske politike. Slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan se je ob robu zasedanja sestal z evropskim komisarjem za zdravje in varno hrano Vytenisom Andriukaitisom, s katerim je med drugim govoril o čezatlantskem trgovinskem in naložbenem partnerstvu (TTIP), dveh konferencah, ki bosta konec meseca avgusta v Sloveniji, o zaščiti medonosnih čebel in spodbujanju beljakovinskih rastlin v širšem podonavskem in južnoevropskem prostoru, ter o aktualnih dosjejih v obravnavi. “Opisal sem svoje in splošno razumevanje v Sloveniji, da je kmetijstvo v defenzivni vlogi, ne pričakujemo neke koristi od tega sporazuma, vidimo pa tveganja,” je povedal Židan o pogovoru s komisarjem o čezatlantskem trgovinskem in naložbenem partnerstvu, znanem po kratici TTIP.
Slovenija v razpravi o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA na področju kmetijstva in varne hrane izpostavlja, da se ne smejo zniževati standardi v EU glede varnosti in kakovosti hrane, varovanja okolja in zaščite potrošnikov. Zavzema se tudi za ohranitev uporabe načela previdnosti pri dovoljevanju novih tehnologij in za takšno harmonizacijo zahtev, ki zagotavlja višjo raven zaščite potrošnikov, varovanja zdravja ljudi, živali in okolja, ter za upoštevanje drugih legitimnih dejavnikov, pomembnih pri sprejemanju odločitev.
Prav tako se Slovenija zavzema za to, da se ne bo omejevala možnost odločanja članic glede prepovedi ali omejevanja gojenja, dajanja v promet in označevanja gensko spremenjenih proizvodov, vključno s proizvodi iz kloniranih živali, uporabe rastnih hormonov ali prepovedi dekontaminacije mesa s klorovimi pripravki. Komisar Andriukaitis je dal po Židanovih besedah zelo trdno zavezo, da na teh področjih ne sme biti odstopanj od standardov EU. Minister ga je povabil na obisk v Slovenijo, saj želi, da enako zagotovi vsem, ki so v Sloveniji na tem področju zelo zaskrbljeni. “Moja izkušnja z EU je, da je bolje biti dvakrat zaskrbljen kot kakšnega področja ne opazovati,” je pri tem izpostavil minister Židan.
Po Židanovih besedah je jasno, da je glavni namen ZDA na področju kmetijstva pri pogajanjih o prostotrgovinskem sporazumu z EU zagotoviti izvoz koruze in soje ter mesa. EU je v pogajanjih o prostotrgovinskem sporazumu s Kanado dosegla, da nekateri kritični kmetijski proizvodi niso del sporazuma, za nekatere pa veljajo kvote. “Pričakujemo, da bo podobno, če sporazum sploh bo, tudi z Ameriko,” je poudaril Židan. Kmetijski minister je še pojasnil, da so določili osebo, ki bo operativno odgovorna za zaščito slovenskih kmetijskih interesov pri pogajanjih o trgovinskem sporazumu z ZDA, ter napovedal pripravo zakona, ki bo omogočil izvzetje Slovenije že v fazi registracije.
Druga tema, o kateri sta razpravljala slovenski minister Židan in evropski komisar Andriukaitis, je bila biovarnost. Gre za uporabo ukrepov na področju živinoreje, ki zmanjšajo zmožnost prenosa bolezni. To sodi v sklop prizadevanj v Evropi, da se zmanjša uporaba protimikrobnih zdravil v živinoreji in tako zavaruje ta zdravila za ljudi, je pojasnil minister.
Kmetijski minister Židan je sicer ob zasedanju ministrov EU v Bruslju medijem pojasnil, da so Evropski komisiji posredovali več dokumentov v podporo svojim argumentom glede zaščite terana. Med njimi sta zakon o vinu iz leta 1970 in strokovna študija iz leta 2014, ki dokazuje, da so slovenske trditve strokovno argumentirane in povsem točne, je povedal Židan. Na formalni ravni se glede terana ne dogaja nič novega, na neformalni pa Slovenija vseskozi utemeljuje svoje stališče, da je teran zaščiten v evropskem pravnem redu, je pojasnil minister in znova izpostavil, da od Evropske komisije pričakuje zaščito. Slovenija je po njegovih besedah komisiji poslala zakon o vinu iz leta 1970, ki je slovenski, a je bil del jugoslovanskega pravnega reda, iz katerega se jasno vidi, kako je teran zaščiten v Sloveniji.
Posredovala je tudi strokovno študijo iz leta 2014, sicer pripravljeno v sodelovanju s Hrvaško, ki dokazuje, da so slovenske trditve glede terana strokovno argumentirane in povsem točne, je poudaril minister. Izpostavil je tudi, da je bil teran tema pogovorov ob njegovem nedavnem obisku v Parizu, pri čemer je Francija obljubila vso tehnično in politično podporo pri varovanju evropskega pravnega reda. Na vprašanje, kdaj je Slovenija posredovala te dokumente, je minister odgovoril, da se trudijo, da vsak teden pošljejo kakšen pomemben dokument Evropski komisiji, da ne pozabi, da je za Slovenijo teran zelo pomemben.