Minister Židan: “Kmetijska proizvodnja v Sloveniji je glede na EU lani najbolj narasla.”
V Portorožu je potekal 42. tradicionalni posvet zadružnikov v organizaciji Zadružne zveze Slovenije, ki je potekal pod naslovom Zadruge v spremenjenem poslovnem okolju. Otvoritve sta se udeležila tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan ter državna sekretarka mag.Tanja Strniša, na posvetu pa so opozorili tudi na pomen zadružništva za razvoj slovenskega kmetijstva in podeželja ter na novosti skupne kmetijske politike in sprejetega programa razvoja podeželja za obdobje 2014-2020.
Ob prikazu aktualnega dogajanja v kmetijstvu in smernic za prihodnji razvoj so na posvetu predstavili novosti na področju evropske kohezijske politike, zlasti razvoja regionalne politike do leta 2020, ki bo posegala tudi na področje lokalnega razvoja, podeželja in zadružništva. Poseben poudarek je bil namenjen spremembam in dogajanjem na kmetijskih trgih v Evropi in svetu ter lokalni pridelavi hrane in njeni dostopnosti na trgovskih policah.
Kmetijski minister Dejan Židan je na posvetu poudaril, da je kmetijska proizvodnja v Sloveniji glede na EU lani najbolj narasla, in to ne le količinsko, ampak tudi z vidika faktorskega dohodka. Da bi ohranili pozitivne trende, bo treba v prvi poskrbeti, da bodo kmetje pravočasno deležni plačil, ki jim pripadajo. Pri tem so samo v februarju izplačali 103 milijone evrov iz tega naslova, s takšnim tempom pa nameravajo nadaljevati. Židan je izpostavil tudi napor, ki ga je kmetijsko ministrstvo naredilo pri implementaciji nove kmetijske reforme na ravni EU, napovedal pa je tudi zmanjšanje administrativnih ovir za kmetovalce. Konkretno bodo v prihodnjih dneh v javno razpravo poslali uredbo o dopolnilnih dejavnostih, ki bo predvidela bistveno manj papirjev kot doslej.
Predsednik zadružne zveze Peter Vrisk je ocenil, da je naš zadružni sistem med bolj uspešnimi v EU, saj od kmetov odkupijo več kot 80 odstotkov vsega odkupa kmetijskih pridelkov. Glede skorajšnje odprave mlečnih kvot pa je Vrisk izpostavil, da evropska zakonodaja pridelovalcem omogoča, da se po odpravi mlečnih kvot povežejo v organizacijo proizvajalcev mleka in prek nje tržijo do tretjino pridelanega mleka v državi. Zadružna zveza je že pripravila strokovne podlage za novo organizacijo proizvajalcev mleka, preko katere se bodo kmetje in zadruge skupaj pogovarjali z mlekarnami o odkupu mleka.