Več kot 28.000 podpisov za referendum o nabavi orožja in vojaške opreme
S svojim izjemnim odzivom so ljudje že v prvi fazi zbiranja pokazali, da se ne strinjajo s sprejetjem Zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih od 2021 do 2026. Socialni demokrati so ob tem poudarili, da zbiranje podpisov ne pomeni nasprotovanja posodobitvi Slovenske vojske ampak ravno nasprotno. V SD so prepričani, da ob bistveno spremenjenih globalnih okoliščinah, ob pojavu novih varnostnih groženj in novih tehnoloških izzivov, odločitev za investiranje na podlagi tudi več kot 10 let starih ocen in modelov, najbolj ogroža prav operativno sposobnost SV ter varnost vojakinj in vojakov.
26. november 2020
Podpredsednik SD in poslanec Matjaž Nemec je pojasnil, da je za izjemno pomembno tudi vprašanje dopustnosti tega referenduma. “Gre za izjemno velike vsote denarja, ki bi ga v časih t. i. rehabilitacije po epidemiji covida-19 morali usmerili drugam. Potrebujemo močno zdravstvo in gospodarstvo,” je prepričan.
Prav državljani so se po njegovih besedah v petih dneh množično izrekali v prid svobodi soodločanja in izražanja. Število podpisov je tako po Mesečevih ocenah jasno sporočilo vladi, da se mora naučiti državljane poslušati in slišati. Ljudska volja je ena od ustavnih vrednot, je poudaril. Opozoril je še na po njegovem mnenju omejevanje govora poslancem.
Socialni demokrati prav tako poudarjajo neprimernost okoliščin za tovrstne investicije. “Slovenija se je samo v tekočem letu zadolžila za 4,2 milijardi EUR, kar pomeni, da bodo za vojaške investicije potrebne, ob že tako visokem dolgu države, še dodatne zadolžitve. Če so na tehtnici bojna vozila ali izgradnja dveh novih infekcijskih klinik, obojega pa ni mogoče zagotoviti hkrati, v SD podpiramo zadolževanje za investicije v javno zdravstveno infrastrukturo,” so jasni Socialni demokrati.
Prav tako so v SD že predstavili svoje poglede na nadaljnji razvoj SV. “Glede na dejstvo, da je Covid19 bistveno spremenil globalna razmerja, grožnje in načine soočanja z njimi, je potrebno najprej, tako v Sloveniji kot na ravni NATO, posodobiti strateške usmeritve za izgradnjo kapacitet, prilagojenih novi realnosti.” Sodobnega obrambnega sistema po mnenju SD tako ni mogoče graditi na starih ocenah in ob zastarelih predpostavkah.
“V tem trenutku je prva prioriteta ustavitev epidemije Covid19 ter sanacija njenih posledic. Vsa razpoložljiva sredstva je zato potrebno prioritetno usmerjati v javni zdravstveni sistem, zaposlovanje in spodbujanje gospodarske aktivnosti. Ob povrnitvi stabilne gospodarske rasti bo nastopil tudi čas za ponovni premislek o vlaganjih v vojaško opremo,” so še sporočili iz SD.